Te glavobolje mogu se pojaviti kao posljedica naglog oslobađanja stresa i napetosti koji su se nakupili tokom sedmice.
Foto: Ilustracija/Pixbaay.com
Dogodi li vam se ponekad da čim u petak dođete doma s posla, glava krene nabijati i boljeti?
Možda se radi o vikend migreni, vrsti glavobolje koja se obično javlja vikendom, i to često nakon užurbanog sedmice.
Te epizode mogu se pojaviti kao posljedica naglog oslobađanja stresa i napetosti koji su se nakupili tokom sedmice.
Što ih točno uzrokuje?
Primarni okidač vikend migrene je nagli pad razine stresa, što je način tijela da reagira na drastičan pomak od visoke napetosti kojom je bilo izloženo tokom sedmice do opuštanja.
Kada ste pod stresom, tijelo oslobađa hormon zvan kortizol, koji pomaže u upravljanju stresom te može smanjiti bol.
Međutim, kada stres popusti, smanjuje se i proizvodnja kortizola, što tijelo čini osjetljivijim na bol, pa se stoga mogu javiti i vikend migrene.
Ostali okidači mogu biti anksioznost, promjene u obrascima spavanja, a Healthline ističe da ponekad “krivci” mogu biti i ulja određenih sjemenki (poput biljnog ili ulja repice), smanjeni unos proteina, ugljinohidrati i šećer te manjak kofeina (ako ste na njega naviknuli).
Koji su simptomi?
Simptomi vikend migrene slični su simptomima redovnih epizoda migrene, ali se obično pojavljuju vikendom ili tijekom razdoblja opuštanja nakon stresa.
Neki od simptoma mogu biti nekontrolirano zijevanje i žudnja za hranom, i to posebno prije epizode migrene, pulsirajuća glavobolja (moguće i na jednoj strani glave), mučnina, povraćanje, osjetljivost na svjetlost i zvuk te poremećaji vida.
Mogu li se one spriječiti?
Možete poduzeti određene preventivne korake koji bi mogli biti od pomoći u izbjegavanju vikend migrene.
Onaj očiti, no često i najteži korak je pokušati se što manje stresirati, ili barem održavati nivo stresa stabilnim, tako da nema velikih oscilacija između razdoblja kada ste pod stresom i kada ste opušteni.
Potrudite se održavati dosljedan raspored spavanja, što znači buditi se i ići u krevet u isto vrijeme svaki dan, čak i vikendom.
Pritom, ne zaboravite na hidraciju, te pijte puno vode tijekom dana, pogotovo ako ste aktivni ili je vani vruće.
Pripazite i na unos kofeina; ako ako pijete kavu tijekom tjedna, nemojte je drastično smanjivati vikendom, jer bi to moglo dovesti do migrene uzrokovane njegovim manjkom.
Smanjite unos alkohola, kao i dodanog šećera i prerađenih ugljikohidrata iz prehrane.
Kada se obratiti doktori?
Iako povremena epizoda migrene možda nije razlog za zabrinutost, potencijalno ćete morati posjetiti doktori ako se epizode pogoršaju.
To se posebice odnosi na situacije ako mjesečno imate više od četiri dana glavobolje, ako su one jače nego inače, ako vam je potreba uzimati lijekove protiv bolova više od 2 dana sedmice kako biste odagnali glavobolju, ako ista varira u intenzitetu od prethodnih glavobolja te ako se simptomi migrene ne poboljšavaju lijekovima ili se čini da se pogoršavaju uprkos uzimanju lijekova.
KOMENTARI (0)