Srijeda, 10.09.2025 | 19:26
IZVOR: RadioSrajevo.ba

Pravilno čuvanje sira: Isprobajte TRIK sa KOCKICAMA sa ŠEĆEROM

Sir često predstavlja jedan od skupljih artikala na spisku za kupovinu, ali mnogi ne znaju da mu se ukus i svježina brzo izgube zbog nepravilnog skladištenja.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Stručnjakinja  Konstans Rut  iz kompanije Virginia Hayward otkrila je jedan od najčešćih i najgorih poteza koje ljudi prave, čuvanje sira u hermetički zatvorenoj plastičnoj ambalaži.

"Kada čvrsto umotate sir u plastiku, on ne može da "diše" niti da oslobađa gasove koji se prirodno stvaraju u njegovoj unutrašnjosti. To dovodi do nakupljanja neprijatnih mirisa i ukusa", upozorava Ruter.

Dodaje da plastika zadržava vlagu, što stvara idealne uslove za razvoj štetnih bakterija i plijesni. Iako sir treba određenu količinu vlage da ne bi postao tvrd i ustajao, previše vlage takođe može biti štetno, naročito u suvom okruženju frižidera.

Rješenje koje Ruter preporučuje dolazi iz profesionalnih kuhinja, dodavanje kocki šećera u posudu u kojoj se čuva sir.

"Neki restorani koriste ovaj trik tako što stave dvije kocke šećera u plastičnu posudu uz sir, kako bi regulisali vlagu u kutiji. Ako to koriste profesionalci, zašto ne biste i vi?" kaže ona.

Kocke šećera djeluju kao prirodni regulator vlage, apsorbuju višak kondenzacije u zatvorenoj posudi, čime sprječavaju stvaranje plijesni. Istovremeno, čuvaju dovoljno vlage da sir ostane mekan i svjež. Ovaj metod je jeftin, jednostavan i efikasan, a dodatni bonus je što šećer upija i mirise iz frižidera, pa sir ne gubi svoj prepoznatljiv ukus.

Za primjenu ovog trika, potrebno je sir umotati u papir za pečenje ili čistu kuhinjsku krpu, staviti ga u zatvorenu plastičnu posudu i dodati dvije kocke šećera. Kocke ne bi trebalo da dodiruju sir, pa se preporučuje da ih odvojite papirnim ubrusom ili salvetom.

Posudu potom smjestite u fioku za voće i povrće, gdje je nivo vlage stabilniji. Ako primijetite da su kocke šećera postale ljepljive, to je znak da je vlaga previsoka, pa je potrebno dodati nove. Redovnom zamjenom kocki, sir može ostati svjež i po nekoliko sedmica, umjesto da se pokvari za samo nekoliko dana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Evropski grad koji je PROGLAŠEN NAJBOLJIM za bicikliste: Skoro 50 odsto stanovnika biciklom ide na posao

Srijeda, 10.09.2025 | 21:38

Najprijateljskiji gradovi u Evropi za bicikliste su odabrani – a jedan se izdvojio kao broj jedan zahvaljujući najboljoj biciklističkoj infrastrukturi.

Nikola Rokvić OTKRIO kako je Halid Bešlić: „Biće kako Bog kaže“

Srijeda, 10.09.2025 | 21:15

Nikola Rokvić pojavio se danas na snimanju prve emisije u novoj sezoni šoua „Nikad nije kasno“.

Zvijezde predviđaju obilje: TRI ZNAKA kojima stiže bogatstvo

Srijeda, 10.09.2025 | 20:59

Prema astrološkim prognozama Ovnovi, Lavovi i Strijelčevi će uživati u novčanom blagostanju do kraja mjeseca.

POGLEDAJTE kako Milica Todorović izgleda u četvrtom mjesecu trudnoće: Isplivao privatni snimak (VIDEO)

Srijeda, 10.09.2025 | 20:47

Pjevačica Milica Todorović je u drugom stanju.

Leković: ODLUKA SAD je presuda trulom savezu politike, pravosuđa i kriminala koji je nekada vladao u Crnoj Gori

Srijeda, 10.09.2025 | 20:09

Momčilo Leković, poslanik Demokrata u Skupštini Crne Gore pozdravio je odluku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da Vesni Medenici i Milu Božoviću zabrane ulazak u njihovu zemlju.

Pravilno čuvanje sira: Isprobajte TRIK sa KOCKICAMA sa ŠEĆEROM

Srijeda, 10.09.2025 | 19:26

Sir često predstavlja jedan od skupljih artikala na spisku za kupovinu, ali mnogi ne znaju da mu se ukus i svježina brzo izgube zbog nepravilnog skladištenja.

U Piperima IZBIO POŽAR

Srijeda, 10.09.2025 | 19:19

U Piperima kod Podgorice večeras je izbio požar.

Ivanović - Martin: Irska snažno PODRŽAVA EVROPSKI PUT Crne Gore

Srijeda, 10.09.2025 | 19:13

Proces proširenja biti među važnim prioritetima tokom irskog predsjedavanja Savjetu Evropske unije u drugoj polovini 2026, kazao je premijer te zemlje Mihal Martin tokom sastanka sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove Filipom Ivanovićem u Dablinu. 

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 10.09.2025 | 18:44

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Postala je najpoznatija manekenka na svijetu, a sada želi da stavi tačku: "PRESTAĆI sa svim"

Srijeda, 10.09.2025 | 18:36

Kendal Džener (29) je jedna od najtraženijih manekenki na svijetu, a iako je ostvarila veliki uspijeh u svetu modelinga kaže da želi samo jednostavan život.