Nedjelja, 19.10.2025 | 09:08
IZVOR: Prva.rs

DVA TRIKA za BRŽE ljuštenje mandarina: Zaboravite klasičan način!

U jesen i zimu, kada nam je imunitet posebno važan, mandarine i klementine spadaju u prave male bombe vitamina C, idealne za osvježavajući i zdrav užitak.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Njihov sladak i sočan ukus čini ih neodoljivim dodatkom voćnim činijama, desertima ili jednostavno kao brzim zdravim zalogajem.

Ipak, ljuštenje mandarina i klementina ponekad može da bude nezgodno i da oduzima vrijeme. Srećom, postoji jednostavan trik koji ovu rutinu čini brzim i lakim, bez nepotrebnog nerviranja i ljepljivih ruku.

Sve što je potrebno je nož, a postupak je sljedeći: mandarina ili klementina se položi na dasku za sečenje. Nož se postavi tačno na sredinu voćke i jednom siječom preseče na pola. Kora se zatim samo preokrene na spolja i do voćnih segmenata se dolazi savršeno. Prednost ovog trika je i što ruke ostaju čiste.

Postoji i drugi trik za ljuštenje mandarina ili klementina, koji je podjednako jednostavan: uklanjaju se gornji i donji deo kore nožem. Vrhovi segmenata mandarine ostaju otkriveni, dok širok pojas kore ostaje oko voćke. Kora se zatim zaseče nožem i vrlo lako se skida. Mandarina se potom jednostavno razdvaja u segmente.

Zbog čega kora ne bi smjela da se jede

Prema testu Öko-Test, ne preporučuje se konzumiranje kore, jer se na njoj često mogu naći ostaci pesticida - posebno kod proizvoda iz supermarketa. Kod organskog voća situacija je drugačija, jer na njemu ima malo ili nimalo pesticida.

Međutim, bijeli djelovi unutar kore mogu se jesti i čak su zdravi. Ne samo da meso mandarine predstavlja pravu vitamin-bombu, već i bijeli djelovi, piše Blic Žena.

Još jedna prednost bijelog djela u mandarini ili klementini je to što zasiti i smiruje glad, pa je voćka odlična i tokom dijete. Takođe, sadrži flavonoide koji jačaju imuni sistem, podržavaju krvne sudove i kardiovaskularni sistem, jer djeluju kao antioksidansi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

VIDEO: Obradović se oglasio: Evo šta je poručio Mijailoviću i navijačima Partizana

Utorak, 02.12.2025 | 21:00

Glavna sportska tema u Srbiji ovih dana, ali i šire, jeste ostavka Željka Obradovića sa mjesta trenera KK Partizan. Nakon svih događaja koji su prethodili, konačno je i glavni akter odlučio da se obrati javnosti.

Advokat Zdravko Begović tvrdi da EU traži “glavu” Vesne Medenice

Utorak, 02.12.2025 | 20:20

Branilac bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, advokat Zdravko Begović, ocijenio je da dinamika suđenja njegovoj branjenici ukazuje na pritisak na pravosuđe i potencijalno opasnu žurbu u donošenju odluka.  

Vraneš: Ovo ni DPS nije radio – Pljevlja su ponižena, Spajić ne bi smio ovako da omalovažava

Srijeda, 03.12.2025 | 08:29

Na svečanom otvaranju rekonstruisanog puta Mijakovići – Vrulja, održanom prekjuče, nije se pojavilo rukovodstvo Opštine Pljevlja, iako se dionica nalazi upravo na teritoriji te opštine. Među prisutnima su bili premijer Milojko Spajić i ministarka saobraćaja Maja Vukićević, ali ne i predsjednik Opštine Pljevlja, Dario Vraneš.

Vremenska prognoza - Srijeda u znaku ovih temperatura

Utorak, 02.12.2025 | 21:47

U srijedu se očekuje umjereno do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša, na jugu ponegdje i pljuskovi, moguća i grmljavina.

Najbolja studentkinja Pomorskog fakulteta Kotor: Dejana Pudar briljira sa prosjekom 10

Srijeda, 03.12.2025 | 09:45

Za izuzetne rezultate i prosjek 10, Dejana Pudar proglašena je najboljom studentkinjom Pomorskog fakulteta Kotor u 2025/26. godini i dobitnicom nagrade Univerziteta Crne Gore, koju joj je uručio rektor prof. dr Vladimir Božović.

Institut Dr Simo Milošević: Na kraju septembra u plusu od šest miliona eura

Srijeda, 03.12.2025 | 19:03

Kompanija Instituta ,,Dr Simo Milošević“ Igalo je u prvih devet mjeseci poslovala sa profitom od 6,05 miliona eura, pokazuje finansijski izvještaj tog preduzeća za prva tri kvartala, piše Pobjeda.  

Instagram uvodi ograničenje za haštagove

Srijeda, 03.12.2025 | 18:58

Sve veći broj korisnika Instagrama je počeo da primjećuje nešto neobično sa haštagovima (#).

‘Pitanje života a ne politike’: U Crnoj Gori pokrenuta incijativa za mjere u borbi protiv raka dojke

Srijeda, 03.12.2025 | 18:44

“Moja majka je umrla od raka dojke. Tetke takođe. Odrasla sam pitajući se jesam li sljedeća. To vas obilježi i natjera da se borite za sebe i sve žene koje nose isti teret”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Maja Gardašević iz organizacije Diši.  

Strateški projekat na sjeveru Crne Gore: Izrada projekta za nastavak gradnje tunela „Semolj“

Srijeda, 03.12.2025 | 18:19

Nakon više decenija, pokreće se izrada projekta za nastavak gradnje tunela „Semolj“, vraćajući na dnevni red jedan od ključnih infrastrukturnih projekata za saobraćajnu povezanost sjevera Crne Gore. Kako se navodi iz ministarstva javnih radova završetak ovog projektnog procesa predstavlja važan korak ka povećanju efikasnosti putnog pravca Mioska–Šavnik preko Boana i jačanju veze opštine Šavnik sa Kolašinom i Podgoricom.

Nagrađivanje poslanika građane koštalo 130.000 eura

Srijeda, 03.12.2025 | 18:10

Poslanicima crnogorskog parlamenta za 10 mjeseci ove godine isplaćeno je oko 130.000 eura na ime varijabila, pokazuju podaci koje je analizirao “Dan”.

Knežević: Borba je teška i nepravedna, cijela Zeta je uz Botunjane

Srijeda, 03.12.2025 | 18:06

Jasno je da će se cijela Zeta okupiti da pruži pasivan otpor svakome ko planira izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, kazao je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević za Adria televiziju.

Policija u sedmici pojačanih aktivnosti rasvijetlila preko 94 odsto krivičnih djela i zaplijenila 62 kg droge

Srijeda, 03.12.2025 | 18:02

U periodu od 24. novembra do 1. decembra 2025. godine, službenici Uprava policije uspjela je da rasvjetli 94 odsto krivičnih djela počinjenih od strane nepoznatih izvršilaca. Kako navode iz Uprave policije kada je riječ o krivičnim djelima protiv života i tijela, policija je u tom periodu rasvijetlila teško ubistvo počinjeno u saizvršilaštvu, u sticaju sa nedozvoljenim držanjem i nošenjem oružja i eksploziva, kao i dva pokušaja ubistva.  

Madona dobila doživotnu zabranu zbog skandaloznog ponašanja

Srijeda, 03.12.2025 | 17:58

Madona je tokom karijere počinila “mnogo zločina protiv filma”, ali njen doživotni ban u jednom američkom bioskopskom lancu nije imao nikakve veze sa lošim ulogama, već sa, mobilnim telefonom.

Zadržavanje osumnjičenog za preuzimanje materijala dječje pornografije

Srijeda, 03.12.2025 | 17:54

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 časa osumnjičenom I.V. državljaninu Crne Gore i Kanade, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo iskorišćavanje djece za pornografiju.

Vujović sa britanskom delegacijom: Jačanje medijske pismenosti i borba protiv dezinformacija

Srijeda, 03.12.2025 | 17:51

Ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović sastala se u Podgorici sa delegacijom Odbora za vanjske poslove britanskog Parlamenta, u prisustvu Nj.E. Don Meken, ambasadorke Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori.Tokom sastanka, ministarka Vujović je predstavila aktuelnu medijsku regulativu u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na mehanizme koje država razvija u cilju borbe protiv dezinformacija i govora mržnje. Sagovornici su razmijenili iskustva u regulaciji medijskih sadržaja u Velikoj Britaniji i Crnoj Gori, sa akcentom na zajedničke izazove i moguće pristupe njihovom prevazilaženju.