Srijeda, 19.11.2025 | 11:07
IZVOR: Kolektiv.me

Vuković: Zaduženje u narednoj godini 710 miliona eura

Ministar finansija Novica Vuković rekao je da su opšte karakteristike budžeta za 2026. kontinuirani pozitivni ekonomski trendovi sa ostvarenjem stope realnog ekonomskog rasta od 3,3 procenta. Naglašava da su opšte karakteristike budžeta za 2026. kontinuirani pozitivni ekonomski trendovi sa ostvarenjem stope realnog ekonomskog rasta od 3,3 procenta




Foto: Vlada Crne Gore/Bojana Ćupić

Kako navodi, zaduženje u periodu od 2025-2028 iznosiće 710 miliona eura.

„Novo zaduživanje u periodu 2025–2028 biće isključivo namijenjeno finansiranju kapitalnih projekata, čijom realizacijom se stvara nova vrijednost, otvaraju uslovi za dugoročni rast i razvoj, te se obezbjeđuje otplata prethodnih dugova. Kroz kapitalna izdvajanja u naredne tri godine planirano je ulaganje od 1,1 milijardu eura“, istakao je Vuković.

Kroz kapitalna izdvajanja u naredne tri godine biće uloženo 1,1 milijarda eura. Kako je pojasnio, značajan dio investicija realizovaće se kroz plan rasta za Zapadni Balkan.

Deficit budžeta tokom tri naredne godine iznosiće 3,2, 2,7 i 2,8 odsto, dok se očekuje usporavanje inflatornih pritisaka.

"Izdvajanja za kapitalni budžet su veća nego ikada u Crnoj Gori i to do 305 miliona eura", rekao je Vuković.

Na predstojećoj konferenciji o budžetu Crne Gore govoriće ministar finansija Novica Vuković, uz prisustvo rukovodilaca ključnih direktorata nadležnih za pripremu budžeta i ekonomske politike: Bojan Paunović, generalni direktor Direktorata za državni budžet, Andrijana Ulić Rajović, generalna direktorica Direktorata za javni dug, Jelena Jovetić, generalna direktorica Direktorata za upravljanje javnim investicijama i politiku javnih nabavki, i Miloš Mišković, generalni direktor Direktorata za makroekonomske i fiskalne analize i projekcije.

Kako je najavljeno iz Ministarstva finansija, učesnici će predstaviti glavne ciljeve budžeta za narednu godinu, uključujući prioritete javne potrošnje, planirane investicije, fiskalne projekcije i očekivane ekonomske efekte.

Prema predlogu budžeta, koji je Vlada usvojila prekjuče, budžet Crne Gore za 2026. godinu iznosiće 3,77 milijardi eura, od čega će 2,97 milijardi eura biti obezbijeđeno iz redovnih poreza i drugih dažbina. Preostali iznos planiran je kroz zaduženje od 488 miliona, donacije od 105 miliona i sredstva iz depozita od 200 miliona eura preostala iz tekuće godine.

Za usporedbu, budžet za ovu godinu iznosio je 4,02 milijarde eura, što ukazuje na blago smanjenje u ukupnim prihodima i rashodima.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
QQ
19.11.2025 12:20

Malo je , dodaj jos jeednu nulu ,

0 0

OSTALE VIJESTI

MF: Jača crnogorska ekonomija, kapitalna ulaganja višestruko veća

Subota, 28.02.2026 | 17:18

Crna Gora jača svoju ekonomiju, stabilizuje javne finansije i šalje snažnu poruku investitorima, partnerima i građanima da je sigurna, perspektivna i spremna za ubrzane evropske integracije. To stoji u saopštenju Ministarstva finansija.    

U Budvi održan novi protest Sindikata HG Budvanska rivijera: "Slovenska plaža je simbol vrijedan svake moguće borbe"

Subota, 28.02.2026 | 17:08

„Što smo mi sve više pisali, to su oni bili sve tiši. Ipak, mi nećemo odustati jer imamo ogromnu želju, motivaciju i najiskreniju namjeru kojom se rukovodimo, a to je da sačuvamo ono što su nam ostavile prethodne generacije i ono što mi treba da ostavimo novim, mladim generacijama našeg grada. Slovenska plaža je simbol vrijedan svake moguće borbe,“ saopštila je Vugdelić.

UPCG: Dozvola za rad strancima na godinu, sa mogućim produženjem na dvije

Petak, 27.02.2026 | 16:55

Savjetovanje na temu izmjena i dopuna Zakona o strancima donijelo je velike benefite u pogledu identifikovanja ključnih problema u praksi i definisanju konkretnih preporuka za uspješnu implementaciju, saopštila je Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG).

Potpisan ugovor sa kineskim konzorcijumom za drugu dionicu auto-puta - Početak radova u MAJU

Petak, 27.02.2026 | 12:49

Izvršni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i predstavnici kineskog konzorcijuma Power China-Stecol-PCCD, potpisali su danas ugovor o projektovanju i izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, Mateševo-Andrijevica.

Vrijeme je za popuste!

Petak, 27.02.2026 | 09:09

Vrijeme je da uhvatite popuste u svim VOLI i Naš diskont marketima, kao i u našoj online prodavnici na www.voli.me.

Mustafić čestitao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Nedjelja, 01.03.2026 | 10:01

U ime Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori i Matičnog društva bošnjačkih vijeća, kao i u svoje lično ime, svim građankama i građanima Bosne i Hercegovine, čestitam 1. mart - Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Sulja Mustafića.

Noković: Odluke se ne smiju donositi bez uvažavanja volje Zećana

Nedjelja, 01.03.2026 | 09:52

Zeta ne smije biti prostor na kojem će se odluke donositi bez uvažavanja volje njenog naroda, kazao je predsjednik opštinskog odbora Socijalističke narodne partije (SNP) Branko Noković.

Spajić ponosan na uspjeh filma “Planina”: Vidimo se na Sinjajevini

Nedjelja, 01.03.2026 | 09:47

Sinjajevina – pozornica života, identiteta, dostojanstva, istrajnosti, kroz film “Planina” odjeknula je na svjetskoj sceni, napisao je na mreži X premijer Milojko Spajić.

Iran gađao Jordan gdje jos boravi grupa od 49 turista iz Crne Gore

Nedjelja, 01.03.2026 | 09:06

Nakon sinoćnje eskalacije sukoba na Bliskom istoku, kada je Iran izveo vazdušne napade na ciljeve unutar teritorije Jordana, potvrđeno je da se u toj državi trenutno nalazi grupa od 49 turista iz Crne Gore, među kojima je i dvoje djece.

Vesna Kovačević demantovala Medenicu: Neistine me neće uplašiti – istina je provjerljiva

Nedjelja, 01.03.2026 | 08:49

Sutkinja Višeg suda Vesna Kovačević demantovala je navode osuđene bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice da je ucijenjena u postupku protiv nje i njene porodice, te da je bila servilna. Kazala je i da je neistina da je njen suprug imao poslovne veze sa porodicom Radulović.

Iran potvrdio smrt Hamneija, Tramp upozorava da prestanu s odmazdom

Nedjelja, 01.03.2026 | 08:25

Iranski državni mediji potvrdili su da je u američkim i izraelskim napadima poginuo vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei

Kristijan Bejl otkrio jedini razlog zbog kojeg fanovi ne treba da ga upoznaju uživo

Subota, 28.02.2026 | 21:53

"Nikad ne upoznaj svoje heroje" je moto kojeg se godinama pridržava Kristijan Bejl, glumac koji je igrao Brusa Vejna/Betmena u filmovima "Batman Begins", "The Dark Knight" i "The Dark Knight Rises".

Božić: Ako Vučić pokori slobodne medije, u Srbiji će doći do potpunog medijskog mraka

Subota, 28.02.2026 | 21:41

Zaposleni u medijima United Media grupe, među kojima je i N1, su veoma zabrinuti i trebaju im jasne garancije i uvjerenja da neće biti supstancijalnih promjena nakon reorganizacije u upravljačkoj strukturi, koje će moći da utiču na uređivačku politiku. Ljudi u Srbiji su svjesni da je N1 jedini nezavisni medij preko koga mogu da dobiju nezavisne informacije, rekao je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, programski direktor N1 Srbija Igor Božić.

(VIDEO) Amerikanci objavili snimak napada na Iran; Prvi put korišćeno novo oružje

Subota, 28.02.2026 | 21:33

Američka centralna komanda (CENTCOM) objavila je video-snimke koje prikazuju današnje udare Sjedinjenih Američkih Država na Iran.

Otvoreno pismo Vesne Medenice: Sinu poručujem da se ne predaje, pa makar ja umrla u pritvoru, a neću

Subota, 28.02.2026 | 21:07

Bivša predsjednica Vrhovnog suda uputila je danas medijima, prije nego je sprovedena u spuški pritvor, otvoreno pismo.