Subota, 21.03.2026 | 15:14
IZVOR: index.hr

Picula: BiH koja blokira samu sebe ne treba Evropskoj uniji jer će i nju blokirati

Hrvatski europarlamentarac Tonino Picula ocijenio je kako Bosna i Hercegovina s problemima koje ima sama sa sobom ne treba Evropskoj uniji jer bi takva samo stvarala nove poteškoće u donošenju odluka koje su važne i za nju, ali i za Uniju, prenosi Index.hr.




Foto: Arhiva/Vlada Crne Gore

 Evropski savjet je prije tačno dvije godine uslovno odobrio otvaranje pristupnih pregovora s BiH, no od tada ta zemlja nije napravila nikakav napredak. Picula, koji je i član Odbora Evropskog parlamenta za vanjske poslove (AFET) i slovi za dobrog poznavaoca prilika u BiH, tim je povodom u intervjuu za sarajevski “Dnevni avaz” od subote kazao kako je svima jasno da se u tom razdoblju u BiH ništa dobro nije dogodilo.

Za razliku od BiH, Crnoj Gori otvara se perspektiva skorog članstva, a čak je i Ukrajina na putu da prije BiH postane članica jer je ona toliko važna za EU da se za nju pokušavaju napraviti neke inovativne metode pregovaranja, podsjetio je.

“Bila bi krizna točka za cijelu EU”

“Bosni i Hercegovini ne pomažu ni klasično, ni inovativno postupanje. Zemlja ovog trenutka šalje vrlo lošu poruku. Da je kojim slučajem BiH danas članica EU, ona bi stalno blokirala i sebe i druge, a vidimo što se događa kad Mađarska ili Slovačka stanu na put nekim zajedničkim odlukama. Za BiH zaista nije dobro da vlada percepcija da je zemlja toliko iznutra podijeljena da bi, kao članica EU, bila krizna tačka za cijelu EU”, kazao je Picula.

 
Njegova je preporuka političarima u BiH da nađu novu metodologiju pregovora unutar države kako bi se dogovorilo usvajanje potrebnih zakona i imenovalo glavnog pregovarača, jer se kriterijumi proširenja postupno mijenjaju.

Maligni uticaji iznutra

“Puno se govori o malignim utjecajima Rusije, možda i nekih drugih izvanevropskih faktora, ali mislim da su jednako opasni ili puno opasniji maligni uticaji iznutra. Čini mi se da je Dejton, na neki način, nastavak sukoba političkim sredstvima”, kazao je Picula, dodajući kako mu se čini da su se svi u BiH zapravo dobro snašli “u nišama dejtonskog sistema” koje im omogućavaju opstanak na vlasti.

Pri tom, kaže Picula, rado iznose proevropske parole, ali će malo učiniti da se zemlja reformiše, dok drugi, poput Milorada Dodika, otvoreno odbacuju EU jer uprkos sudskim presudama i dalje vrlo udobno politički djeluju, upravo na retorici kojom truju ljude.

Zato je, kako ističe, opasniji taj maligni uticaj političara iznutra koji ne žele učiniti više da država, barem povremeno, otkloni neku zapreku, kako bi EU mogla nastaviti biti blagonaklona prema BiH.

“Nisam siguran, upravo zbog otpora tih veto grupa iz BiH, da su domaći političari spremni iskoristiti bilo kakvu geopolitičku pogodnost kako bi zemlju s margina pregovaračkog procesa stavili u nekakav mainstream. Ali možda će se prilika pružiti koncem ove ili početkom iduće godine”, zaključio je Picula

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Spriječen pokušaj bjekstva robijaša iz zatvora u Spužu, kazna mu ističe sjutra

Petak, 20.03.2026 | 20:32

Zatvorski službenici spriječili su pokušaj bjekstva robijaša iz Zatvora za kratke kazne kom kazna sjutra ističe, pišu Vijesti.

Pejović: Gorivo u Crnoj Gori više nikada neće biti luksuz

Petak, 20.03.2026 | 18:09

Potpredsjednik Skupština Crne Gore Boris Pejović saopštio je da su oscilacije cijena nafte na svjetskom tržištu, usljed sukoba na Bliskom istoku, bile očekivane, ali da je reakcija Vlade ublažila njihov uticaj na građane.

Udruženje prevoznika: Zabrana protesta je pokušaj da se prikrije potpuni izostanak odgovornosti institucija

Petak, 20.03.2026 | 20:07

Udruženje prevoznika Crne Gore obavještava javnost da je od strane Uprave policije donijeto rješenje kojim se ne dozvoljava održavanje najavljenog javnog okupljanja planiranog za 23. mart 2026., saopštili su iz ovog udruženja.

Drama na granici: Stanivukovića pretresli „od glave do pete“

Subota, 21.03.2026 | 09:31

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ponovo je pretresen na granici sa Hrvatskom, a povodom toga se oglasio na društvenim mrežama kazavši kako je ponovo imao “srdačnu dobrodošlicu od susjeda”, prenosi portal Klix.

Konatar: Odluku ste donijeli nakon 100 muka, ali pozdravljam...

Petak, 20.03.2026 | 17:57

Poslanik GP URA Miloš Konatar pozdravio je odluku Vlade o umanjenu akciza na gorivo, ali i napomenuo da je ta odluka donešena nakon ubjeđivanja i pod pritskom.

Varvari natjerali fudbalere Budućnosti da skinu dresove

Subota, 21.03.2026 | 17:09

Fudbaleri Budućnosti još jednom su neprijatno iznenadili, drugim uzastopnim porazom dodatno su smanjili šanse da izbore izlazak na evropsku scenu.  

VIDEO Pogledajte kako teče rekonstrukcija mosta na Đurđevića Tari

Subota, 21.03.2026 | 17:01

Uprava za saobraćaj objavila je video snimak koji prikazuje tok rekonstrukcije mosta na Đurđevića Tari, jednog od najznačajnijih infrastrukturnih i turističkih simbola Crne Gore.  

DPS: Mandić dao sebi za pravo da prekraja institucionalnu realnost susjedne zemlje

Subota, 21.03.2026 | 16:48

Iz Demokratske partije socijalista (DPS) saopštili su da predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić nanosi štetu odnosima Crne Gore sa Bosnom i Hercegovinom (BiH), te da je dao sebi za pravo da prekraja institucionalnu realnost susjedne zemlje.

Urošević o slučaju Aca Đukanovića: Ne treba likovati nad njegovom sudbinom, ali odakle mu pet miliona?

Subota, 21.03.2026 | 16:29

Crnogorsko sudstvo i Specijalno državno tužilaštvo (SDT) treba da pokažu malo više hrabrosti u slučaju Aca Đukanovića, smatra poslanik Pokreta Evropa sad Uglješa Urošević.

Budućnost nastavlja da posrće, trijumf Sutjeske

Subota, 21.03.2026 | 16:23

U MeridianBet Prvoj crnogorskoj fudbalskoj ligi danas se igraju utakmice 26. kola.

Istraživanje pokazalo: Dva poremećaja sna opasna za srce

Subota, 21.03.2026 | 16:11

Novo veliko istraživanje pokazuje da kombinacija nesanice i apneje u snu može značajno povećati rizik od visokog krvnog pritiska i kardiovaskularnih bolesti.

Neurolozi otkrivaju: Ova hrana pravi čuda za zdravlje vašeg mozga

Subota, 21.03.2026 | 15:54

Hrana koju jedemo direktno utiče na zdravlje mozga i njegovo starenje, a zdrave prehrambene navike povezuju se sa sporijim padom kognitivnih funkcija.

Racije u više ugostiteljskih objekata širom Crne Gore: Kontrolisano gotovo 2.000 osoba, 29 lica uhapšeno

Subota, 21.03.2026 | 15:50

Policija je tokom protekle noći na teritoriji cijele Crne Gore izvela akcije "Tragač" i "Mini blokada", sa posebnim akcentom na kontrolu operativno interesantnih lica, članova organizovanih kriminalnih grupa (OKG), te na lišenje slobode lica koja su prekršila zakon.

Gutereš: UN sarađuju sa Odborom za mir samo u vezi sa Gazom, sve ostalo je Trampov lični projekat

Subota, 21.03.2026 | 15:21

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Gutereš izjavio je da svjetska organizacija aktivno sarađuje sa rivalskim Odborom za mir predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa, ali samo u vezi sa Gazom, dok je sve ostalo Trampov lični projekat.

Picula: BiH koja blokira samu sebe ne treba Evropskoj uniji jer će i nju blokirati

Subota, 21.03.2026 | 15:14

Hrvatski europarlamentarac Tonino Picula ocijenio je kako Bosna i Hercegovina s problemima koje ima sama sa sobom ne treba Evropskoj uniji jer bi takva samo stvarala nove poteškoće u donošenju odluka koje su važne i za nju, ali i za Uniju, prenosi Index.hr.