Ponedjeljak, 20.04.2026 | 09:25
IZVOR: Kolektiv.me

Bez pehara stigao i tržišni pad - Real izgubio 176 miliona eura vrijednosti

Dolazak Kilijana Mbapea trebalo je da bude trenutak u kojem će Real Madrid iz moćnog tima prerasti u gotovo nedodirljivu silu, ali dvije godine kasnije slika sa "Bernabeua" izgleda potpuno drugačije. Trofejna sala ostala je gotovo prazna, rezultatski podbačaj sve je teže sakriti, a ono što posebno boli madridski klub jeste činjenica da se sportski neuspjeh sada jasno vidi i kroz brojke.




Foto: ilustracija, Pixabay

Prema procjeni Transfermarkta, vrijednost ekipe Real Madrida pala je za čak 176 miliona eura, nakon dvije uzastopne sezone bez velikog trofeja. U periodu u kojem su osvojeni samo UEFA Superkup i Interkontinentalni kup, madridski gigant nije uspio da opravda očekivanja koja su pratila jedan od najskupljih i najzvučnijih sastava u svijetu fudbala.

Pad vrijednosti dodatno je naglašen poslije eliminacije u četvrtfinalu Lige šampiona od Bajerna iz Minhena, kao i zbog činjenice da Real u La Ligi zaostaje devet bodova za Barselonom. Sve to ostavilo je trag i na tržišnim procjenama igrača koji su do juče djelovali kao nedodirljiva imovina.

Jedan od najvećih padova doživio je Džud Belingem. Engleski vezista, koji je po dolasku izazvao ogromnu pažnju i odmah ostavio snažan utisak u La Ligi, sada vrijedi 140 miliona eura, nakon što mu je cijena pala za 40 miliona. Belingem je ranije bio procijenjen na 180 miliona eura u sadašnjoj procjeni.

Ništa blaži nije bio ni pad Vinisijusa Žuniora. Brazilac je sa 180 miliona eura pao na 150 miliona, nakon perioda nedovoljno uvjerljivih izdanja i oscilacija u formi. Dio kritike upravo njega vidi kao jedno od najvećih razočaranja Real Madrida u sezoni u kojoj ekipa nije uspjela da zadrži prepoznatljivu ubitačnost ni u Evropi ni u domaćem prvenstvu. Izostanak presudnog uticaja u najvećim utakmicama doveo je i do novog, mnogo strožeg pogleda na tržišnu vrijednost najvećih zvijezda tima.

Dok je većina ekipe bilježila pad, samo osam igrača uspjelo je da popravi svoju tržišnu vrijednost. U toj grupi uglavnom su mlađi fudbaleri i igrači iz omladinskog pogona, poput Asensija i Gonzala, ali i Arda Guler, koji je napravio najveći skok. Njegova vrijednost porasla je sa 30 na 90 miliona eura, što je najveći individualni napredak u sastavu.

Pad nije zaobišao ni vezni red. Eduardo Kamavinga više ne vrijedi 100 miliona eura, već 50, što znači da mu je tržišna cijena prepolovljena. Orelijen Čuameni pao je sa 100 na 75 miliona eura, dok su negativan trend osjetili i igrači iz posljednje linije.

Eder Militao doživio je jedan od ozbiljnijih padova, pošto mu je vrijednost sa 60 miliona snižena na 25 miliona eura. Rodrigo Goes ostao je bez čak 60 miliona u procjeni i sada je na svega 50 miliona. U čitavoj slici pada vrijednosti seniorskog jezgra, jedini koji je uspio da zadrži procjenu iz 2024. godine jeste Federiko Valverde, koji i dalje stoji na 120 miliona eura.

Na ukupnu devalvaciju ekipe nijesu uticali samo rezultati i izostanak trofeja. Svoj pad zabilježili su i iskusni igrači poput Tiboa Kurtoe, Antonija Ridigera i Danija Karvahala, iako su u njihovom slučaju godine i približavanje kraja ugovora glavni razlozi za niže procjene.

Zato se sezona za madridski klub ne završava samo sportskim razočaranjem, već i ozbiljnim udarom na finansijsku težinu rostera koji je trebalo da dominira Evropom. Upozorenja iz stručnih krugova dodatno pojačavaju nelagodu, jer se već najavljuje mogućnost da bi naredna ažuriranja Transfermarkta mogla donijeti još lošije brojke.

Bez brzog povratka na pobjednički kolosijek, Real Madrid ne rizikuje samo još jednu sezonu bez najvećih pehara, već i dalje urušavanje tržišne vrijednosti tima koji je do juče djelovao kao najskuplja i najstabilnija fudbalska konstrukcija na svijetu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Motociklista poginuo u saobraćajnoj nesreći u mjestu Lipci

Nedjelja, 19.04.2026 | 17:28

U saobraćajnoj nesreći na putu Risan – Dragalj, u mjestu Lipci, poginula je jedna osoba, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.

Otrov za pacove pronađen u teglicama za dječju hranu u Austriji, Slovačkoj i Češkoj

Nedjelja, 19.04.2026 | 12:25

Prva tegla hrane za bebe HiPP pronađena je u Austriji, u kojoj je potvrđen otrov za pacove, što je navelo policiju da izda hitno upozorenje za cijelu zemlju.

Kremasta tjestenina s piletinom: Ručak na stolu za manje od pola sata

Nedjelja, 19.04.2026 | 14:22

Ovaj jednostavan obrok u jednom loncu, posut svježim peršinom ili bosiljkom i dodatnom porcijom parmezana, savršeno je rješenje za brzi ručak ili večeru koje će vaša  porodica obožavati. U recept možete dodati i povrće poput brokule,  ili svježeg spanaća. 

Nestao prije osam dana: Pronađeno tijelo Mirka Bojovića

Nedjelja, 19.04.2026 | 12:19

Tijelo Mirka Bojovića iz žabljačkog sela Lica, pronađeno je jutros na rubnom prostoru kanjona Tare, između sela Pometenici i Palež, saopšteno je Anteni M iz Službe zaštite i spašavanja Žabljak.

Saobraćaj u Hormuškom moreuzu i dalje u zastoju

Nedjelja, 19.04.2026 | 11:22

Saobraćaj je i dalje u zastoju u Hormuškom moreuzu nakon što su iranski patrolni čamci pucali juče na trgovačke brodove. Iranske vlasti su obustavile saobraćaj svega nekoliko sati nakon što su nakratko ponovo otvorile moreuz, pozivajući SAD da ukine pomorsku blokadu njihovih luka.

Smolović: Tromjesečna kriza vlasti neće se odraziti na investicije u Bijelom Polju

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:14

Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović je kazao da tromjesečna kriza u lokalnoj vladajućoj koaliciji neće imati bitnog uticaja na investicije u Opštini Bijelo Polje, jer je budžet za 2026. godinu usvojen krajem marta ove godine.

Nezavisni sindikat policije: Nijesmo ničija produžena ruka i nemamo skrivene nalogodavce

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:11

Nezavisni sindikat policije Crne Gore pozdravio je odluku ombudsmana Siniše Bjekovića da se iz školskog udžbenika ukloni sadžaj za koji tvrde da vrijeđa pripadnike njihova profesije.

Vijest o ukinutoj potjernici za Svetlanom Čabotarenko kao podsjetnik na nekažnjenu trgovinu ljudima u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:05

Gimnazija i Srednja stručna škola u Baru evakuisane zbog dojave o bombama

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 11:00

Učenici Gimnazije i Srednje stručne škole evakuisani su oko deset sati, nakon što je na više adresa stigao e-mail o postavljenim bombama, prenosi Radio Bar.

Otkazan još jedan nastup Kanje Vestu: Reper nepoželjan zbog antisemitskih i pronacističkih izjava

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 10:51

Švajcarski fudbalski klub FC Bazel otkazao je koncert Kanjea Vesta, poznatog američkog repera, na stadionu Sent Jakob-Park, nakon što je prethodno nekoliko evropskih zemalja zabranilo ovog izvođača.

Rakočević: Lažne dojave o bombama parališu sistem i stvaraju stvarnu paniku

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 10:44

Lažne dojave o postavljenim eksplozivnim napravama najčešće se odnose na obrazovne ustanove, što ostavlja razne posljedice, a naročito traumatično može da djeluje na djecu,  rekao je jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, kriminolog i profesor na Pravnom fakultetu, Velimir Rakočević.

Tokom vikenda uhapšeno 87 vozača – 36 upravljalo pod dejstvom alkohola

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 10:39

Tokom prethodnog vikenda na crnogorskim putevima evidentirano je 58 saobraćajnih nezgoda, u kojima su dvije osobe smrtno stradale, jedna na teritoriji opštine Danilovgrad i jedna na teritoriji opštine Kotor, saopštili su iz Uprave policije navodeći da je sedam lica zadobilo teške, a 14 lake tjelesne povrede.

Uhapšen Podgoričanin, osumnjičen da je konzumirao kokain sa emotivnom partnerkom

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 10:37

Podgorička policija, sprovodeći pojačane aktivnosti na suzbijanju zloupotrebe narkotika, podnijela je krivičnu prijavu protiv lica koje se sumnjiči za omogućavanje uživanja opojnih droga.

Presuda po tužbi Milana Kneževića: Vučelić zbog neistina o finansiranju DNP-a dužna da plati 2.000 eura

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 10:28

Osnovni sud u Podgorici donio je presudu kojom je usvojen tužbeni zahtjev lidera Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića na osnovu kojeg je poslanica Civisa Maja Vučelić, koja je u parlament ušla sa izborne liste Evropa sad - Milojko Spajić, dužna da mu isplati 2.000 eura na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda.

Glumac Patrik Muldun preminuo u 58. godini

Ponedjeljak, 20.04.2026 | 10:12

Američki glumac Patrik Muldun, najpoznatiji po ulogama u popularnim serijama iz devedesetih “Days of Our Lives” i “Melrose Place” preminuo je u 58. godini.