Četvrtak, 30.07.2026 | 08:39
IZVOR: Kolektiv.me

MUP povodom Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima: Ne okreći glavu, jedan poziv može spasiti život

Povodom obilježavanja 30. jula – Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva građane i građanke da budu aktivni partneri u borbi protiv jednog od najtežih oblika organizovanog kriminala i kršenja ljudskih prava – trgovine ljudima.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

“Trgovina ljudima nije problem koji se dešava negdje daleko. Ona može biti prisutna u našem okruženju, na radnom mjestu, u komšiluku ili na internetu.Trgovina ljudima ne bira godine, pol, obrazovanje ili mjesto stanovanja”, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova MUP.

Kako su naveli, žrtve mogu biti žene, muškarci i djeca, a eksploatacija se može odvijati kroz seksualnu eksploataciju, radnu eksploataciju, prisilno prosjačenje, prisilne brakove, kriminalne aktivnosti ili druge oblike iskorišćavanja.

“Posebno zabrinjava činjenica da se značajan dio vrbovanja danas odvija putem društvenih mreža i digitalnih platformi, gdje počinioci lako ostvaruju kontakt sa djecom, mladima i drugim ranjivim kategorijama stanovništva. Može početi lažnim obećanjem o poslu, stipendiji, putovanju ili emotivnoj vezi, a završiti eksploatacijom, nasiljem i oduzimanjem osnovnih ljudskih prava”, ističu.

Žrtve trgovine ljudima često nisu u mogućnosti da same zatraže pomoć zbog straha, prijetnji, manipulacije ili zavisnosti od počinilaca – upravo zato je od izuzetnog značaja da građani i građanke prepoznaju moguće pokazatelje trgovine ljudima i svaku sumnju prijave nadležnim organima, pozivom na brojeve:
122 – Uprava policije
116666 – SOS telefon za žrtve trgovine ljudima

“SOS telefon je dostupan 24 časa dnevno, sedam dana u sedmici. Pozivi su besplatni, povjerljivi i anonimni, a stručna podrška pruža se na crnogorskom, albanskom, ruskom, ukrajinskom i engleskom jeziku”, naglašavaju.

Borba protiv trgovine ljudima, poručuju iz MUP-a, nije zadatak samo policije, tužilaštva ili organizacija koje pružaju podršku žrtvama. To je zajednička odgovornost institucija, civilnog društva, medija, obrazovnog sistema i svakog pojedinca jer samo zajedničkim djelovanjem možemo stvoriti društvo u kojem nema mjesta trgovini ljudima.

“Zato pozivamo sve građane i građanke da ne okreću glavu pred sumnjom na trgovinu ljudima. Ministarstvo unutrašnjih poslova nastaviće da gradi partnerstvo zasnovano na povjerenju, kako bi svaki građanin i građanka znali da nisu sami, da u institucijama i organizacijama koje se bave zaštitom žrtava imaju saveznike spremne da saslušaju, pruže podršku i preduzmu sve neophodne mjere zaštite”, kazali su u saopštenju.

Iz MUP-a apeluju: “Prepoznaj. Prijavi. Zaštiti”.

“Ne okreći glavu – jedan poziv može spasiti nečiji život”, zaključuju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

UEFA spremna da bojkotuje Mundijal

Četvrtak, 30.07.2026 | 09:25

Najviši predstavnici Uefe ne sjede skrštenih ruku poslije informacije da će prvi čovjek Fife Đani Infantino dio prava na Mundijal prodati privatnim investitorima.

(VIDEO) Stigao X Money: Maskova nova aplikacija donosi karticu i kamatu do šest odsto

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:57

X pokreće svoju aplikaciju X Money za pretplatnike platforme X u Sjedinjenim Američkim Državama.  

Bogdanović: DPS prvo uništio KAP, a juče odbio da podrži obeštećenje bivših radnika

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:49

Demokratska partija socijalista juče nije htjela da glasa za obeštećenje nekadašnjih radnika podgoričkog Kombinata aluminijuma.

MUP povodom Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima: Ne okreći glavu, jedan poziv može spasiti život

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:39

Povodom obilježavanja 30. jula – Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva građane i građanke da budu aktivni partneri u borbi protiv jednog od najtežih oblika organizovanog kriminala i kršenja ljudskih prava – trgovine ljudima.

Udes kod Kamenova: Jedna osoba povrijeđena, saobraćaj u prekidu

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:28

Na magistralnom putu Budva - Petrovac, kod Kamenova, jutros oko pet sati došlo je do udesa.

Nikšić: Policija otkrila plantažu marihuane u dvorištu porodične kuće, uhapšeni otac i sin

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:24

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“ – Odjeljenja bezbjednosti Nikšić uhapsili su M.M. (59) i njegovog sina P.M. (27) iz Nikšića, nakon što su u dvorištu njihove porodične kuće otkrili zasad marihuane, saopšteno je iz Uprave policije.

Mujović: Bulevar Vojislavljevića će biti završen u predviđenom roku

Srijeda, 29.07.2026 | 23:40

Na sjednici Skupštine Glavnog grada, odbornici su raspravljali o izvještaju o radu gradonačelnika Saše Mujovića, kao i Predlog Završnog računa budžeta Glavnog grada Podgorice za 2025. Rasprava je trajala satima. Sjednica će biti nastavljena sjutra.

SPAJDERMEN: NOVI DAN je stigao u bioskop Cineplexx Big Fashion

Srijeda, 29.07.2026 | 17:16

Na repertoar bioskopa Cineplexx Big Fashion od danas premijerno, a od sjutra na redovnom repertoaru je film o kom svi pričaju:

Ivanović: Zapadni Balkan nije periferija evropskog projekta, već dio njegove budućnosti

Srijeda, 29.07.2026 | 17:09

Najnovije izdanje WB Reporta posvećeno je Crnoj Gori. Izdanje donosi i intervju sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove, dr Filipom Ivanovićem, koji je, pored ostalog, kazao da je Crna Gora najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ocjenjujući da je taj napredak rezultat ne samo sprovedenih reformi, već i opredjeljenja zasnovanog na evropskim vrijednostima.

Treću godinu za redom ova zemlja je proglašena za najbolju za one koji žele da se presele u inostranstvo

Srijeda, 29.07.2026 | 14:45

U Evropi su se među 10 najboljih zemalja za iseljenike našle Španija, Portugal i Luksemburg, ali je prvo mjesto treću godinu zaredom zauzela Panama.