Petak, 09.02.2024 | 09:34
IZVOR: kolektiv.me

IJZCG - Vakcinacija protiv HPV za sve djevojčice i dječake uzrasnih grupa od 9 do 18 godina

Program vakcinacije protiv humanog papiloma virusa u Crnoj Gori je unaprijeđen, tako da je sada vakcinacija omogućena djevojčicama i dječacima u više uzrasnih grupa, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG).




Foto: arhiva, Kolektiv.me

"Vakcinacijom protiv humanog papiloma virusa smanjenjuje se rizik obolijevanja od nekoliko vrsta raka koji su u većoj ili manjoj mjeri povezani sa HPV infekcijama: rak grlića materice, rak anusa, rak vagine, rak vulve, rak usne duplje i ždrijela i rak penisa. Pored prevencije navedenih malignih oboljenja vakcinacija značajno smanjuje rizik od genitalnih bradavica (kondiloma)".

Kako su naveli iz IJZCG, vakcinacija djevojčica predstavlja prioritet jer je primarni cilj smanjenje obolijevanja i umiranja od raka grlića materice, ali je vakcinacija dječaka značajna jer smanjuje rizik od raka usne duplje i ždrijela, raka anusa, raka penisa i genitalnih bradavica.

"Takođe, vakcinacijom djevojčica i dječaka utičemo na smanjenje prenosa visoko rizičnih tipova HPV. S obzirom da HPV ne bira pol, uvođenjem vakcinacije za dječake želimo i da pošaljemo poruku jednake brige o zdravlju svih članova našeg društva, jer je HPV vakcina ključno sredstvo za sprječavanje širenja HPV infekcija".

Vakcinacija u Crnoj Gori se od 08. februara 2024. godine sprovodi kod:

- djevojčica i dječaka od navršenih najmanje 9 godina života, odnosno u četvrtom razredu osnovne škole. Imunizacija se sprovodi i kod djevojčica i dječaka uzrasta od 10 do 14 godina života, ukoliko nijesu imunizovani u uzrastu od 9 godina, tako da se cijela uzrasna grupa od 9 do 14 godina smatra primarnom ciljnom grupom za vakcinaciju;

- pored vakcinacije u primarnoj ciljnoj grupi, vakcinacija će se sprovoditi i kod osoba oba pola uzrasta od 15 do 18 godina života, kako bi narednih godina postigli veći broj vakcinisanih osoba starosti 9-26 godina.

"Vakcinacija je novim preporukama omogućena i za osobe oba pola u uzrastu od 19 do 26 godina života, s tim što se ona prvenstveno preporučuje osobama koje do tada nijesu stupile u seksualne odnose i sprovodiće se povremeno u zavisnosti od pokrivenosti vakcinacijom uzrasnih grupa od 9 do 18 godina. IJZCG i domovi zdravlja će povremeno ogranizovati kampanje vakcinacije i u ovom uzrastu o čemu ćemo blagovremeno obavještavati javnost, dok će fokus biti na vakcinaciji mlađih uzrasnih grupa (od 9 do 14 i od 15 do 18 godina)", objasnili su iz IJZCG.

Vakcinacija u Crnoj Gori se sprovodi jednom dozom devetovalentne vakcine (HPV9) u uzrasnim grupama od 9 do 20 godina, i sa dvije doze u uzrasnoj grupi od navršenih 21 do 26 godina u skladu sa preporukama Stručnog savjetodavnog tijela za imunizaciju (NITAG), osim kod imunokompromitovanih osoba uzrasta 9 godina i starijih koja će se vakcinisati sa najmanje dvije doze u minimalnom razmaku od šest mjeseci.

"Imunizaciju osoba uzrasta od 9 do 18 godina sprovode timovi izabranih doktora za djecu, a za osobe uzrasta od 19 do 26 godina epidemiološki timovi u domovima zdravlja i Institutu za javno zdravlje Crne Gore. Kako se radi o vakcini koja nije obavezna, tj. ne postoje kaznene mjere u slučaju da neko odbije ovu vrstu zaštite, teško je napraviti preciznu procjenu potreba za vakcinama. Zbog toga će se nabavka i distribucija vakcina vršiti sukcesivno, što može dovesti do toga da u kraćim periodima bude manje vakcina na raspolaganju za starije uzrasne grupe. Vakcinacija će stalno biti obezbijeđena za uzrasnu grupu od 9 do 14 godina, a vakcinacija starijih uzrasta je nižeg prioriteta i sprovodiće se povremeno u skladu sa mogućnostima i dostupnošću vakcina. Značajno je da naglasimo da je vakcina protiv HPV-a vakcina protiv raka, da dostupnost i pristupačnost ove mjere prevencije u velikoj mjeri zavisi od interesovanja. Zbog toga pozivamo sve da nam pomognu u informisanju o značaju vakcinacije HPV vakcinom u borbi protiv raka. Želimo da se protiv malignih oboljenja borimo zajedno i da program HPV vakcinacije u Crnoj Gori bude pozitivan primjer zajedničkog rada na poboljšanju zdravlja", zaključeno je u saopštenju IJZCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

"Znanje ne smije biti luksuz" – Mladi matematičar pokrenuo besplatne časove matematike za najugroženije

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 10:39

U vremenu kada privatni časovi sve više postaju neophodnost, dodatna nastava iz matematike za mnogu djecu ostaje nedostižna zbog finansijskih prepreka. Na taj rastući jaz ukazuje mladi matematičar Vuk Jovović, koji je pokrenuo inicijativu besplatnih časova i stipendija kako bi podrška stigla do djece iz socioekonomski ugroženih porodica.

ANKETA: Bodovanje, intervju, prosječna ocjena – da li smatrate da će novi pravilnik poboljšati zapošljavanje nastavnika?

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 10:51

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija donijelo je novi pravilnik o zapošljavanju nastavnika, koji precizno definiše bodovanje kandidata.

Spajić: Zaustaviti radove u Baošićima, podnijete krivične prijave, obaviješten i UNESCO

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 11:08

Radovi na obali u Baošićima se moraju zaustaviti u cilju zaštite Izuzetne univerzalne vrijednosti svjetskog dobra, kome ovo područje pripada, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Tramp objavio da odlaže vojne napade na Iran!

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 12:49

Američki predsjednik Donald Tramp kaže da su održani razgovori o “potpunom i sveobuhvatnom rešavanju neprijateljstava“ sa Iranom.

Ovo su nove cijene goriva, lož ulje skuplje 30 centi

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 14:34

Vlada Crne Gore je, na predlog Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore, na sjednici održanoj 20. marta 2026. godine donijela Odluku o privremenom umanjenju akciza na promet bezolovnog benzina i gasnih ulja, sa ciljem zaštite građana od naglih poremećaja na tržištu i očuvanja stabilnosti cijena energenata.

Knežević sa Rodićem: Generacije koje dolaze dužne su da čuvaju uspomenu na junake koji su položili živote na oltar otadžbine

Utorak, 24.03.2026 | 09:22

Povodom 27 godina od NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju danas su se susreli lider DNP - a Milan Knežević i ambasador Republike Srbije Nj.E. Nebojša Rodić, saopšteno je iz DNP-a.

Završena kontrola više od 7.300 zahtjeva za podršku bivšim radnicima drvne i šumarske industrije

Utorak, 24.03.2026 | 09:15

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede završilo je administrativnu kontrolu 7.334 zahtjeva za finansijsku podršku bivšim zaposlenima u drvoprerađivačkoj i šumarskoj industriji, a najveći broj prijava stigao je iz sjevernih opština i Nikšića, naveli su u saopštenju tog resora.

Mugoša podnio inicijativu za saslušanje resornog ministra na temu rada socijalno-ljekarskih komisija

Utorak, 24.03.2026 | 09:06

Podnio sam inicijativu da održimo skupštinsko saslušanje resornog ministra na temu rada socijalno-ljekarskih komisija, odnosno efikasnosti sistema u obezbjeđivanju zakonskih prava građanima (prava koja im pripadaju po osnovu Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti), saopštio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša.

Odbor za antikorupciju danas o parlamentarnoj istrazi za Možuru

Utorak, 24.03.2026 | 09:05

Odbor za antikorupciju Skupštine Crne Gore razmatraće danas Prijedlog odluke o izmjeni odluke o otvaranju parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora u vezi sa slučajem dodjele koncesije za vjetroelektranu Možura.

Mugoša podnio inicijativu za saslušanje ministra

Utorak, 24.03.2026 | 09:01

Podnio sam inicijativu da održimo skupštinsko saslušanje resornog ministra na temu rada socijalno-ljekarskih komisija, odnosno efikasnosti sistema u obezbjeđivanju zakonskih prava građanima (prava koja im pripadaju po osnovu Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti), saopštio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša.

Detroit prekinuo seriju Lejkersa, Dončićevih 32 poena nije bilo dovoljno

Utorak, 24.03.2026 | 08:59

Nakon uzbudljive završnice Detroit Pistonsi savladali su na svom terenu Lejkerse (113:110) i tako prekinuli sjajnu seriju tima iz LA od devet uzastopnih pobjeda u najjačoj ligi svijeta.

Sabaljenka i Pegula u četvrtfinalu turnira u Majamiju

Utorak, 24.03.2026 | 08:57

Bjeloruskinja Arina Sabaljenka plasirala se u četvrtfinale turnira u Majamiju, pošto je u osmini finala pobijedila Kineskinju Ćinven Ženg 6:3, 6:4 nakon sat i 25 minuta.

Siner nastavio da dominira u Majamiju i oborio Đokovićev rekord

Utorak, 24.03.2026 | 08:46

Italijanski teniser Janik Siner plasirao se u osminu finala turnira u Majamiju pobjedom nad Francuzom Korentanom Muteom rezultatom 2:0, po setovima 6:1 i 6:4.

Uzbuna na Pacifiku: Zemljotres od 7,6 stepeni uzdrmao region MAPA

Utorak, 24.03.2026 | 08:36

Razoran potres jačine 7,6 pogodio je područje Tonge. Epicentar je bio duboko u moru, a podrhtavanje tla osjetilo se i van granica zemlje.

Novi skok cijena nafte; Izraelski parlament hitno evakuisan

Utorak, 24.03.2026 | 08:34

Cijena sirove nafte Brent ponovo je premašila granicu od 100 dolara po barelu, nakon što je u ponedjeljak doživjela nagli pad.