Petak, 16.02.2024 | 20:38
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Koliko je OPASNO po zdravlje da NE PERETE kućne papuče?

Ako imate omiljeni par papuča, velike su šanse da ih nosite svaki dan. Ali kada ste ih posljednji put oprali?




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Papuče koje već neko vrijeme nisu vidjele unutrašnjost vaše mašine za pranje veša mogle bi da postanu mjesto na kome žive „neobični stanovnici“, kaže pedijatar dr Alisa Kuzinas. A u nekim slučajevima, vaša stopala ili nokti na nogama mogu potencijalno da plate visoku cijenu.

Dobra vijest je da možda nećete morati da ih perete toliko često koliko ste možda mislili, prenosi livestrong.com.

Moguće posljedice ako ne operete papuče

Za razliku od neoprane posteljine ili odjeće za vježbanje, vaše prljave papuče nisu velika biološka opasnost. Ali što duže ne perete, veća je vjerovatnoća da će u njima biti mikrobi ili iritanti koji potencijalno mogu uticati na kožu vaših stopala.

„Papuče mogu da sadrže bakterije i gljivice, koje izazivaju gljivice atletskog stopala i noktiju, zajedno sa virusima koji izazivaju plantarne bradavice“, kaže dr Kuzinas.

Pored mikroba, unutrašnjost vaših papuča takođe može akumulirati mrtve ćelije kože, prašinu ili druge ostatke koji potencijalno mogu izazvati svrab ili iritaciju stopala, dodaje ona.

Međutim, vjerovatnoća da ćete zaista naići na problem zavisi od toga kako nosite papuče. Ako nosite papuče sa čarapama, rizik od navedenog je nizak, jer čarape čine barijeru između stopala i papuča.

Ali ako ih nosite bez čarapa, vaša stopala unose više prljavštine u vaše papuče, i veća je vjerovatnoća da će doći u direktan kontakt sa onim što je već unutra, dodaje dr Kuzinas.

Situacija bi se takođe mogla pogoršati ako se vaša stopala mnogo znoje, jer znoj stvara toplo i vlažno okruženje koje omogućava rast bakterija koje izazivaju infekciju.

Takođe, ako nosite papuče i na otvorenom i u zatvorenom prostoru, vjerovatno ćete donijeti prljavštinu i klice spolja na svoje podove. Ovo uključuje nezdrave bakterije Staphilococcus i Clostridium difficile.

Koliko često treba da perete papuče?

„Pravilo je da ih operete kada vidite prljavštinu, osjetite neprijatan miris ili vlagu unutar papuča“, smatra dr Kuzinas.

To može značiti jednom nedjeljno ako ih nosite bez čarapa, mnogo se znojite ili nosite papuče i van kuće, po hodnicima zgrade ili terasi, na primjer. Ako uvijek nosite čarape i nikada ne izlazite napolje u papučama, vjerovatno je dovoljno da ih operete nekoliko puta godišnje, prenosi N1 Zagreb.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šćekić u Vladi za godinu zaradio 31.000 eura

Petak, 06.02.2026 | 09:58

Bivši ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić na toj funkciji je u prošloj godini zaradio 22.116 eura, dok je dodatnih 9.097 eura prihodovao kao predsjednik Savjeta za prava djeteta.

Nova pravila: Bašte ugostiteljskih objekata moraju biti udaljene dva metra od zgrada

Petak, 06.02.2026 | 08:37

Više stotina ugostitelja moraće da pomjeri bašte lokala dva metra od stambenih zgrada jer je 30. decembra prošle godine stupio na snagu Pravilnik o vrstama i bližim uslovima postavljanja odnosno građenja i uklanjanja privremenih objekata Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, prenosi Dan.

Na snazi narandžasti meteoalarm: Očekuje se jak vjetar, ponegdje obilne padavine

Petak, 06.02.2026 | 08:12

Narandžasti meteoalarm ostaje na snazi i danas na području cijele Crne Gore zbog jakog vjetra, čiji udari mjestimično prelaze 50 kilometara na sat.

Mikavica: Rad nedjeljom tokom sezone u jednoj smjeni i samo u jednom objektu u okviru opštine

Petak, 06.02.2026 | 14:37

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica je kazao da je su na današnjoj vanrednoj sjednici Socijalnog savjeta jednoglasno donijeli preporuke izmjena zakona.

Despotović: Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600gr ili 200gr sira

Petak, 06.02.2026 | 10:51

Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600 gr ili 200gr sira, saopštila je danas poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore, Aleksandra Despotović.

FOTO: Svečano OTVORENE Zimske olimpijske igre

Petak, 06.02.2026 | 21:10

Svečano otvaranje 25. Zimskih olimpijskih igara u Milanu i Kortini počelo je u 20 sati, a po prvi put sportisti će defile proći na čak četiri lokacije.

Ambasador Satler posjetio TE Pljevlja

Petak, 06.02.2026 | 21:00

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Sattler, rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Carolin Tisso sa predstavnicima EU delegacije posjetili su danas Termoelektranu Pljevlja, gdje su se upoznali sa tokom i dosadašnjim rezultatima procesa ekološke rekonstrukcije tog energetskog objekta.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.02.2026 | 21:30

Promjenljivo oblačno sa uslovima za uglavnom slabu mjestimičnu kišu.

Milatović: Želio sam da pokažem ko koči evropski put

Petak, 06.02.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da je vraćanjem zakona u skupštinsku proceduru želio da pokaže ko u našoj zemlji koči evropski put. On je za TVCG kazao da je na sceni "raspad sistema" u Skupštini, Vladi, bezbjednosnom i pravosudnom sektoru. Poručio je i da će u ponedjeljak predložiti, po njemu, jedino trajno rješenje za neradnu nedjelju, a to je izmjena Ustava.

Borovinić Bojović: Rok za novo zasijedanje Skupštine Glavnog grada očekuje se 8. marta

Petak, 06.02.2026 | 19:37

U Glavnom gradu se ponovo otvara pitanje rada Skupštine, nakon što su odbornici DNP-a najavili odsustvo sa narednih sjednica. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović u Jutarnjem programu RTV Podgorica istakla je da su izborni procesi u posljednje tri godine predstavljali ozbiljnu opstrukciju rada lokalne uprave, te upozorava da bi odlaganje sjednica moglo uticati na usporavanje evropskih integracija.

Los Anđeles: Starica od 92 vozilom udarila u supermarket, najmanje troje stradalih

Petak, 06.02.2026 | 21:43

Najmanje tri osobe su poginule, a šestoro ljudi je povrijeđeno kada je automobil udario u supermarket u naselju Vestvud u Los Anđelesu, saopštile su vlasti.

MJU Jokiću: Ili dokumentujte nezakonitosti službenika, ili se ne oglašavajte

Petak, 06.02.2026 | 19:07

"Profesionalci u institucijama nijesu i ne smiju biti taoci dnevne politike. Zato ministar ne prima pohvale koje istovremeno provlače pokušaje ciljane diskreditacije stručnih i vrijednih službenika zbog kojih ovaj resor bilježi rezultate"

Ubijen hrvatski karikaturista, ubica izvršio samoubistvo

Petak, 06.02.2026 | 18:58

U Malom Mihaljevcu u Međimurju, u Hrvatskoj, danas je ubijena jedna osoba, piše Index.hr.

Pejović: Neophodna obnova dijaloga o kontroli naoružanja

Petak, 06.02.2026 | 21:09

Poslanica Jevrosima Pejović, članica Delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (PS OEBS), učestvovala je na sastanku rukovodstva Opšteg odbora za politička pitanja i bezbjednost PS OEBS-a, održanom 6. februara u Vašingtonu.

Jakšić Stojanović u Dubaiju: Samit svjetskih Vlada značajna prilika za intenziviranje međunarodne saradnje

Petak, 06.02.2026 | 21:21

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, je u okviru Samita svjetskih Vlada (WGS) 2026 koji se održava u Dubaiju prisustvovala prijemu koji je organizovala Šeika Latifa bint Mohamed bin Rašid Al Maktum, predsjednica Uprave za kulturu i umjetnost Dubaija.