Nedjelja, 28.04.2024 | 12:43
IZVOR: cdm.me/dan.me

Nacionalni parkovi se ZADUŽILI 100.000 da ne bi ugrozili ISPLATU ZARADA za april

Da se ne bi ugrozila tekuća likvidnost Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG), odnosno isplata zarada za april, to javno preduzeće se, odlukom upravnog odbora (UO), kreditno zadužilo 100.000 eura kako bi obezbijedili novčana sredstva za plaćanje opreme i radova u cilju realizacije projekta zaštite prirodnih vrijednosti parkova kroz unapređenje fizičke zaštite,  odgovoreno je Danu iz NPCG na pitanja u vezi sa novonastalim kreditnim zaduženjem.




Foto: arhiva, PR Centar

UO je odluku od zaduženju donio na elektronskoj sjednici održanoj 19. aprila. Odluka o kreditnom zaduženju donijeta je samo četiri dana nakon što su se iz tog javnog preduzeća pohvalili rezultatima i nastavku ostvarivanja rekordnih prihoda i u 2024. godini. U saopštenju od 15. aprila navedeno je da su NPCG do 14. aprila prihodovali 155.761,35 eura, odnosno za 94,78 odsto više nego lani, kada je za isti period prihod bio 79.968,50 eura.

U obrazložnju odluke, u koju je Dan imao uvid, navodi se da će se sredstva iz kredita koristiti za potrebe održavanja tekuće likvidnosti do početka ljetnje turističke sezone. U obrazloženju odluke UO navodi se da se NPCG manjim dijelom finansiraju iz državnog budžeta, dok najveći dio sredstava, oko 80 odsto, čine sopstvena sredstva.

“Rizik likvidnosti postoji u zimskim mjesecima kada nema naplate naknada, posebno naplate od ulaznica u nacionalnim parkovima. Tada se troši akumulacija sopstvenih sredstava i subvencije iz budžeta. Početkom turističke ljetnje sezone, kada kreće veći priliv sopstvenih sredstava, rizik likvidnosti se smanjuje”, navodi se u obrazloženju odluke UO.

Iz NPCG su za Dan objasnili zašto je došlo do kreditnog zaduženja, te da li će se novac pribavljen na ovakav način koristiti za isplatu zarada.

Do kraja maja isplaćuju dug od 8.000 eura

Iz NPCG su kazali da su u proteklom periodu redovno izmirivane obaveze po osnovu kredita koji je od strane IRF-a odobren 28. januara 2016. godine zbog izgradnje restorana na Crnom jezeru.

“Kreditne obaveze NPCG na dan 31. mart 2024. iznose 8.207,84 eura, a u pitanju su dvije mjesečne rate, pa će ovaj kredit biti isplaćen do kraja maja”, saopštili su nam iz NPCG.

Iz tog preduzeća navode da je za isplatu zarada zaposlenih u svim nacionalnim parkovima i Ulcinjskoj solani u martu ove godine utrošeno 291.302,34 eura.

Na pitanje zbog čega su u ovom trenutku NPCG u riziku likvidnosti, te da li to znači da se sredstva loše planiraju, da je trošeno više od planiranog, ili je neki treći razlog za trenutnu situaciju, iz NPCG su dali objašnjenje koje se navodi u obrazloženju odluke UO o kreditnom zaduženju, na koji način se NPCG finansiraju, u kojem obimu iz budžeta, a koliko iz sopstvenih sredstava.

“Prihodi se generišu iz naplate naknada koje su definisane Odlukom o visini i načinu plaćanja naknada za korišćenje dobara nacionalnih parkova. Prihodi od naplate ulaznica, čija je naplata najintenzivnija tokom ljetnjih mjeseci, čine najveći udio prihoda preduzeća”, navode iz NPCG.

 “U cilju realizacije projekta “Zaštita i očuvanje prirodnih vrijednosti” nacionalnih parkova kroz unapređenje fizičke zaštite, potpisani su ugovori sa DOO Fond za zaštitu životne sredine. Ukupna finansijska vrijednost ugovora iznosi 176.530 eura, a u pitanju je nabavka uniformi i vozila za Službe zaštite nacionalnih parkova i infrastrukturni radovi u NP Skadarsko jezero. Učešće Eko-fonda u ukupnoj vrijednosti predviđenih nabavki iznosi 85 odsto, dok je učešće NPCG 15 odsto. Kako bi preduzeće moglo da izvrši refundaciju u skladu sa potpisanim ugovorima, potrebno je izvršiti plaćanje faktura za nabavljenu opremu i izvedene radove, a da se pritom ne ugrozi tekuća likvidnost, odnosno isplata zarade zaposlenima za april. Iz tog razloga donijeta je odluka o kreditnom zaduživanju”, objasnili su iz NPCG, na čijem je čelu Vladimir Martinović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Uprava carina: Nema višednevnih zadržavanja kamiona zbog carinskih procedura

Četvrtak, 16.07.2026 | 13:53

Uprava carina saopštila je da službene evidencije ne potvrđuju navode o višednevnim zadržavanjima teretnih vozila koja bi bila posljedica rada carinske službe ili sprovođenja carinskih procedura, reagujući na tvrdnje predsjednika Udruženja prevoznika Crne Gore Đorđija Lješnjaka o višednevnim zadržavanjima kamiona na granicama.

Zvanični podaci potvrđuju rast turističkog prometa - Crna Gora bilježi više turista i noćenja

Četvrtak, 16.07.2026 | 11:17

Povodom različitih medijskih navoda o toku ljetnje turističke sezone, Ministarstvo turizma ukazuje da zvanični podaci Uprave za statistiku (Monstat) potvrđuju nastavak rasta turističkog prometa i pokazuju da Crna Gora bilježi više turista i noćenja u odnosu na prethodnu godinu.

Upis u katastar nelegalnih objekata do 14. avgusta

Četvrtak, 16.07.2026 | 10:09

Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada Podgorica poziva sve vlasnike bespravno izgrađenih objekata koji još nisu podnijeli zahtjev za upis u Katastar nepokretnosti da to učine najkasnije do 14. avgusta tekuće godine, u skladu sa Zakonom o legalizaciji bespravnih objekata i važećim izmjenama i dopunama zakona, saopštili su iz Glavnog grada.

Pojačane kontrole inspekcija: Manje zloupotreba na plažama, fiskalni računi i dalje najveći problem

Srijeda, 15.07.2026 | 21:32

Primorje i sjever ovih dana bilježe rast broja gostiju, ali i inspekcijskih kontrola. Od početka jula na terenu je svakodnevno gotovo 100 inspektora, a prvi rezultati kontrola pokazuju da privrednici najviše krše obavezu izdavanja fiskalnih računa, a da najmanje ima zloupotreba u dijelu oslobađanja plaža od mobilijara.  

Bez kvoruma za raspravu o povlašćenim stambenim kreditima i dodjeli stanova; Ćeman: Budžet oštećen za 25 miliona eura

Srijeda, 15.07.2026 | 17:39

Nakon što zbog nedostatka kvoruma nije održana ni druga sjednica Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje, poslanik Demokrata Albin Ćeman najavio je da neće odustati od inicijative za otvaranje pitanja dodjele stanova i stambenih kredita po povlašćenim uslovima javnim funkcionerima bivše vlasti.  

Gorčević: Vlada i parlament neće imati odmor zbog zatvaranja poglavlja

Četvrtak, 16.07.2026 | 21:34

Pred nama je još 15 pregovaračkih poglavlja. Među najizazovnijima svakako su poglavlja 23 i 24, koja ćemo zatvoriti posljednja. Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević za TVCG kaže da je na redu zatvaranje poglavlja 14 i 31 koja su već spremna, te da su i ostala u finalnoj fazi.

Kako trening snage mijenja vaše tijelo

Četvrtak, 16.07.2026 | 21:22

Trening snage na više načina transformiše tijelo, a osim rasta mišića i ubrzanja metabolizma, ovaj trening ključan je za neurološki napredak, bolju ravnotežu i jačanje gustine kostiju.

Stanišić: Evropski parlament spreman za uključivanje poslanika iz Skupštine

Četvrtak, 16.07.2026 | 21:10

Generalni sekretar Skupštine Crne Gore Boban Stanišić saopštio je da je Evropski parlament spreman za uključivanje poslanika iz crnogorskog parlamenta u svoje aktivnosti, ističući da parlamentarna dimenzija dobija poseban značaj u završnoj fazi pregovora o pristupanju Evropskoj uniji (EU).     

Janović: Hitno riješiti problem sa pijaćom vodom u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:38

Nezavisni poslanik Nikola Janović apelovao je danas na nadležne državne organe da se riješi problem sa pijaćom vodom u Kotoru, prenose Vijesti.  

Avramović Evroligu zamijenio Evrokupom

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:33

Srpski košarkaški reprezentativac i doskorašnji igrač Dubaija, Aleksa Avramović, novi je član turskog Bahčešehira.

DPS i Evropski savez traže odgovornost zbog problema sa vodosnabdijevanjem u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:23

Demokratska partija socijalista (DPS) i Evropski savez (ES) pozvali su nadležne da na sjednici Skupštine opštine Kotor, zakazanoj za 21. jul, ponude odgovore i trajna rješenja za višesedmične probleme sa vodosnabdijevanjem. Iz DPS-a optužuju lokalnu vlast za loše upravljanje i izostanak ulaganja u infrastrukturu, dok iz Evropskog saveza poručuju da građani očekuju zdravstveno ispravnu vodu i konkretne mjere koje će spriječiti da se ovakva situacija ponovi.     

Bekam: Srce nam je slomljeno

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:09

Engleska čeka svjetsku titulu od 1966, čekaće još najmanje četiri godine nakon bolne eliminacije u polufinalu Mundijala.  

Mesi: Pobjeda protiv Engleske je poklon za Maradonu

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:22

Kapiten Argentine Lionel Mesi kazao je da je pobjeda protiv Engleske u polufinalu Svjetskog prvenstva bila poklon za legendarnog Dijega Maradonu.     

Milatović: Dobar dan za Crnu Goru

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:11

Skupština Crne Gore izabrala je danas Jelenu Ružičić i Predraga Krstonijevića za sudije Ustavnog suda, na predlog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, čime je ta institucija kompletirana.  

UP: Sankcionisan Tuzanin, vozio bez položenog vozačkog ispita i više puta prelazio u suprotnu traku

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:21

A.A. (21) iz Tuzi sankcionisan je zbog više saobraćajnih prekršaja, saopšteno je iz Uprave policije.