Petak, 10.05.2024 | 09:23
IZVOR: RTCG

Mulešković: Do "Evrope sad 2" teško bez povećanja poreza i zaduženja

Ukoliko bi se najavljeni program "Evropa sad 2" realizovao, doveo bi do novog zaduženja kao i još veće inflacije, smatra ekonomski analitičar Mirza Mulešković.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Ističe da će se taj program teško realizovati bez povećanja poreza i zaduženja, što bi dovelo i do rasta javnog duga.

Kaže da izvještaj MMF-a s jedne strane pokazuje dobru posvećenost Crne Gore evropskim integracijama, pokazuje da postoji određena fiskalna stabilnost u prethodnom periodu, ali takođe upozorava na određene stvari koje mogu da budu problematične u narednom periodu.

“Što se tiče samog javnog duga, ukoliko bi se implementiralo ono što je i juče premijer najavio, činjenica je da sa ovakvim stanjem u ekonomiji bismo morali dodatno da se zadužujemo da bismo finansirali sve te obaveze pa samim tim bi i javni dug Crne Gore rastao. Što se tiče samog programa, prvo treba naglasiti da mi i dalje nemamo informacije o tome da li i na koji način se može implementirati i čini mi se da je to najveći problem upravo kako za nas koji poslujemo na teritoriji Crne Gore, tako i za međunarodne institucije koje trebaju da daju određene projekcije. Ni u jednom zvaničnom dokumentu u Crnoj Gori ne možete da nađete na koji način će se to uraditi iako je najavljeno da će to biti realizovano do kraja godine”, kazao je Mulešković u Jutarnjem programu TVCG.

On ističe i da mi još uvijek ne znamo zvanično i tačno šta će biti urađeno da bi došlo do povećanja zarada.

"Svi imamo problem nedostatka informacija, svi imamo problem te netransparentnosti u donošenju odluka, jer činjenica je da je ovo nešto što targetira sve građane Crne Gore, što targetira privredu. Šest mjeseci pred samu implementaciju mi bismo morali da znamo sve na koji način će se implementirati, jer ovakve reforme jesu najveće od obnove nezavisnosti 2006. godine i ovakve reforme jesu mnogo teže, finansijski teže u odnosu na prvu poresku reformu koja se desila 2022.", ističe Mulešković.

Ono što i MMF navodi, a Mulešković ističe, jeste da će takve poreske reforme ukoliko ne prati dodatna ekonomska vrijednost izazvati dodatnu inflaciju.

“Svi smo svjesni kakva je situacija sa cijenama u Crnoj Gori. Ne bi trebalo da ulazimo u taj proces, ako ćemo kao i sa prvom poreskom reformom da imamo veliku inflaciju koja će u jednom trenutku potpuno da pojede tako povećanje zarada”, naveo je Mulešković.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zaposleni u ŽICG daju rok do PETKA za ispunjenje zahtjeva, u suprotnom će OBUSTAVITI saobraćaj na ključnim prugama

Srijeda, 20.08.2025 | 10:51

Otpravnici vozova, TK dispečeri i saobraćajni dispečeri saopštili su da rukovodstvo Željezničke infrastrukture Crne Gore (ŽICG) i Ministarstvo saobraćaja godinama ignorišu njihove zahtjeve, te navode da su njihova egzistencija, dostojanstvo i profesionalni integritet ugroženi, a strpljenje iscrpljeno. Poručuju da ukoliko se njihovi zahtjevi do petka ne prihvate, sprovešće potpunu obustavu saobraćaja na ključnim prugama Beograd–Bar, Podgorica–Nikšić, Podgorica–Bajze.

PUP-om Podgorice PLANIRANA izgradnja 15 OSNOVNIH ŠKOLA

Utorak, 19.08.2025 | 20:12

Prostorno urbanističkim planom Podgorice planirana je izgradnja novih osnovnih škola što predstavlja važan korak ka rješavanju problema prenatrpanosti i stvaranju uslova za kvalitetnije obrazovanje, prenosi Gradska RTV.

EPCG i EBRD POTPISALI NOVI kreditni aranžman za proširenje VE Gvozd – investicija od 25 MILIONA EURA za najveću vjetroelektranu u Crnoj Gori

Utorak, 19.08.2025 | 14:40

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisali su danas u Nikšiću dodatni kreditni aranžman u vrijednosti od 25 miliona eura za izgradnju vjetroelektrane Gvozd 2.

Spajić: Sve TROŠKOVE aviona "vatro-ubice" snose naši prijatelji iz Emirata

Utorak, 19.08.2025 | 13:59

Prvi nalet "vatro-ubice" uspješno obavljen, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Na jednom mjestu- sve za školu!

Utorak, 19.08.2025 | 12:29

Dragi đaci, ponovo sa vama u nove školske pobjede! Pripremili smo sjajnu ponudu i tradicionalno najpovoljnije cijene.

Muškarci koji su u braku imaju TRI PUTA veći rizik od ovoga

Srijeda, 20.08.2025 | 21:40

Istraživanjem koje je sprovedeno i koje je donijelo ove rezultate nije pronađena slična povezanost između bračnog statusa i tjelesne težine kod žena.

REFERENDUM u Republici Srpskoj 18. ili 25. oktobra

Srijeda, 20.08.2025 | 21:27

Referendum povodom presude Suda BiH i odluke CIK-a da oduzme predsjednički mandat Miloradu Dodiku održaće se 18. ili alternativno 25. oktobra – odlučeno je to prije nekoliko trenutaka na sastanku vladajuće koalicije.

Nikol Kidman nakon DVIJE DECENIJE otkrila GLAVNI RAZLOG razvoda sa Kruzom

Srijeda, 20.08.2025 | 21:17

Glumica Nikol Kidman tek je nedavno progovorila o svemu što je prolazila u trenucima kada je osvojila Oskara za ulogu Virdžinije Vulf.

Kako napraviti SUVI JOGURT kod kuće: Recept za poslasticu koja je zaludjela svijet

Srijeda, 20.08.2025 | 21:02

Suvi jogurt, poznat i kao labneh, posljednjih mjeseci postao je pravi hit na TikToku i drugim društvenim mrežama.

Dodik se ŽALIO Ustavnom sudu BiH

Srijeda, 20.08.2025 | 20:40

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik podnio je žalbu Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine protiv pravosnažne presude Suda BiH, potvrđeno je danas za Klix.ba

DPS Tuzi: Uprava škole da ODBACI inicijativu o promjeni imena škole “25. maj”

Srijeda, 20.08.2025 | 19:57

Inicijativa da se promijeni ime škole u Tuzima predstavlja mehanizam za produbljivanje podjela u našoj opštini, saopšteno je iz Opštinskog odbora DPS Tuzi.

Gojković: Najvažnija je POBJEDA, ima prostora za napredak u igri

Srijeda, 20.08.2025 | 19:39

Juniorska vaterpolo reprezentacija Crne Gore nastavila je da niže pobjede na Evropskom prvenstvu u Oradei. Nakon trijumfa nad Španijom naši vaterpolisti izborili su plasman u četvrtfinale.

TRIK koji mijenja račune: Evo zašto biste uvijek trebali staviti aluminijsku foliju iza radijatora

Srijeda, 20.08.2025 | 19:32

Računi za grijanje skaču, a postoji jednostavan trik koji vam može uštedjeti i do 30% energije!

ŽICG: UNAPREĐENJE položaja zaposlenih moguće jedino u skladu sa važećim zakonima a ne kroz prijetnje i ultimativne zahtjeve

Srijeda, 20.08.2025 | 19:07

Željeznička infrastruktura Crne Gore (ŽICG) reagovala je povodom današnje najave zaposlenih da ukoliko do petka ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi obustavljaju saobraćaj na ključnim prugama, i saopštila da je unapređenje položaja zaposlenih moguće jedino u skladu sa važećim zakonima a ne kroz prijetnje i ultimativne zahtjeve.

Kako izračunati BOJU SVOG IMENA i šta ona govori o vama

Srijeda, 20.08.2025 | 18:33

Jeste li se ikada zapitali kakvu energiju nosi vaše ime?