Utorak, 14.05.2024 | 11:43
IZVOR: investitor.me

Način stanovanja širom Evrope: Crna Gora u VRHU po pretrpanim domaćinstvima

Stambena kriza je rastuća zabrinutost širom Evrope, obilježena nestašicama i eskalacijom stanarina. Otprilike 70% stanovnika EU posjeduje svoje domove, dok preostalih 30% iznajmljuje. Oko 17% stanovništva EU živi u uslovima prenaseljenosti.




Foto: Ilustracija, pixabay.com

Crna Gora je u samom vrhu, na 1. mjestu, po prenaseljenim domaćinstvima, odnosno, broja članova porodice po stambenoj jedinici (61%). Slijede susjedi Albanija (58%) i Srbija (49,7%)

U Evropi je stambeni pejzaž raznolik, sa značajnom podjelom između vlasnika kuća i iznajmljivača. U osam od 36 evropskih zemalja, više od 90 posto stanovništva živjelo je u svojim domovima 2022. prema Eurostatu.

Više od polovine stanovništva iznajmljuje u Nemačkoj i Švajcarskoj

U Njemačkoj je udio iznajmljivača premašio 50% 2022. godine, što je čini jedinstvenom među zemljama EU. Švajcarska je, s obzirom na širu Evropsku asocijaciju za slobodnu trgovinu (EFTA, UK i zemlje kandidati), imala najveći udio iznajmljivača od 57,7%.

Vlasništvo nad kućama je veće u balkanskim zemljama

Sjeverna Makedonija, Albanija i Rumunija imaju stope vlasništva nad 95%. Osim Turske, stopa posjedovanja kuća bila je veća u balkanskim zemljama – trend koji se proteže i na Mađarsku, Srbiju, Hrvatsku i Crnu Goru.

Nasuprot tome, zemlje poput Austrije, Turske, Danske, Francuske, Švedske i Velike Britanije padaju ispod prosječne stope posjedovanja kuća u EU od 69,1%.

Među ‘velikom četvorkom’ EU, Španija i Italija imale su najviše stope, sa tri od svaka četiri stanovnika koji žive u svojim domovima.

Javne politike i socijalno stanovanje za iznajmljivanje

Evropske zemlje su implementirale različite mjere politike kako bi osigurale pristupačno stanovanje. To uključuje naknade za stanovanje, socijalno stanovanje za iznajmljivanje i propise o najmu.

U prosjeku, socijalni stanovi čine 8% ukupnog stambenog fonda u EU prema OECD-ovom izvještaju o pristupačnom stanovanju. Ovo se odnosi na stambeni smještaj za iznajmljivanje koji se pruža po ispodtržišnim cijenama i dodjeljuje se prema posebnim pravilima, a ne tržišnim mehanizmima.

Holandija, Austrija i Danska imaju najveći udio socijalnih stanova, koji čine više od 20% njihovog ukupnog stambenog fonda.

Velika Britanija, Francuska, Irska, Island i Finska imaju umjerene sektore socijalnog stanovanja, u rasponu od 10% do 19%.

Sektor je relativno mali u Švajcarskoj (8%) i Njemačkoj (2,7%) gdje su više od polovine stanovništva podstanari.

Imate li dovoljno prostorija u svom domu?

Kvalitet stanovanja je kritičan. OECD naglašava da pretrpani domovi i domovi s ograničenim prostorom negativno utiču na zdravlje, posebno djece. Prosječan broj soba po osobi i stope prenaseljenosti ključni su pokazatelji kvaliteta stanovanja.

U 2022. godini prosječan broj soba po osobi u EU bio je 1,6, u rasponu od 2,3 sobe na Malti do 1,1 sobe u Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj.

Prosječna soba po osobi bila je niža u zemljama kandidatima na Balkanu, što je u korelaciji sa višim stopama prenaseljenosti. Uprkos visokim stopama vlasništva u balkanskim zemljama, prenaseljenost ostaje problem u ovim regionima.

Najmanje polovina stanovništva u Crnoj Gori, Albaniji i Srbiji živjela je u prenaseljenim domovima. Stopa prenaseljenosti u EU iznosila je 16,8%.

Među zemljama EU, najveće stope prenaseljenosti zabilježene su u Letoniji (41,7%), Rumuniji (40,5%) i Bugarskoj (36,2%), dok su najniže bile na Kipru (2,2%), Malti (2,8%) i Holandiji (2,9%).

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zaposleni u ŽICG daju rok do PETKA za ispunjenje zahtjeva, u suprotnom će OBUSTAVITI saobraćaj na ključnim prugama

Srijeda, 20.08.2025 | 10:51

Otpravnici vozova, TK dispečeri i saobraćajni dispečeri saopštili su da rukovodstvo Željezničke infrastrukture Crne Gore (ŽICG) i Ministarstvo saobraćaja godinama ignorišu njihove zahtjeve, te navode da su njihova egzistencija, dostojanstvo i profesionalni integritet ugroženi, a strpljenje iscrpljeno. Poručuju da ukoliko se njihovi zahtjevi do petka ne prihvate, sprovešće potpunu obustavu saobraćaja na ključnim prugama Beograd–Bar, Podgorica–Nikšić, Podgorica–Bajze.

PUP-om Podgorice PLANIRANA izgradnja 15 OSNOVNIH ŠKOLA

Utorak, 19.08.2025 | 20:12

Prostorno urbanističkim planom Podgorice planirana je izgradnja novih osnovnih škola što predstavlja važan korak ka rješavanju problema prenatrpanosti i stvaranju uslova za kvalitetnije obrazovanje, prenosi Gradska RTV.

EPCG i EBRD POTPISALI NOVI kreditni aranžman za proširenje VE Gvozd – investicija od 25 MILIONA EURA za najveću vjetroelektranu u Crnoj Gori

Utorak, 19.08.2025 | 14:40

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisali su danas u Nikšiću dodatni kreditni aranžman u vrijednosti od 25 miliona eura za izgradnju vjetroelektrane Gvozd 2.

Spajić: Sve TROŠKOVE aviona "vatro-ubice" snose naši prijatelji iz Emirata

Utorak, 19.08.2025 | 13:59

Prvi nalet "vatro-ubice" uspješno obavljen, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Na jednom mjestu- sve za školu!

Utorak, 19.08.2025 | 12:29

Dragi đaci, ponovo sa vama u nove školske pobjede! Pripremili smo sjajnu ponudu i tradicionalno najpovoljnije cijene.

Muškarci koji su u braku imaju TRI PUTA veći rizik od ovoga

Srijeda, 20.08.2025 | 21:40

Istraživanjem koje je sprovedeno i koje je donijelo ove rezultate nije pronađena slična povezanost između bračnog statusa i tjelesne težine kod žena.

REFERENDUM u Republici Srpskoj 18. ili 25. oktobra

Srijeda, 20.08.2025 | 21:27

Referendum povodom presude Suda BiH i odluke CIK-a da oduzme predsjednički mandat Miloradu Dodiku održaće se 18. ili alternativno 25. oktobra – odlučeno je to prije nekoliko trenutaka na sastanku vladajuće koalicije.

Nikol Kidman nakon DVIJE DECENIJE otkrila GLAVNI RAZLOG razvoda sa Kruzom

Srijeda, 20.08.2025 | 21:17

Glumica Nikol Kidman tek je nedavno progovorila o svemu što je prolazila u trenucima kada je osvojila Oskara za ulogu Virdžinije Vulf.

Kako napraviti SUVI JOGURT kod kuće: Recept za poslasticu koja je zaludjela svijet

Srijeda, 20.08.2025 | 21:02

Suvi jogurt, poznat i kao labneh, posljednjih mjeseci postao je pravi hit na TikToku i drugim društvenim mrežama.

Dodik se ŽALIO Ustavnom sudu BiH

Srijeda, 20.08.2025 | 20:40

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik podnio je žalbu Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine protiv pravosnažne presude Suda BiH, potvrđeno je danas za Klix.ba

DPS Tuzi: Uprava škole da ODBACI inicijativu o promjeni imena škole “25. maj”

Srijeda, 20.08.2025 | 19:57

Inicijativa da se promijeni ime škole u Tuzima predstavlja mehanizam za produbljivanje podjela u našoj opštini, saopšteno je iz Opštinskog odbora DPS Tuzi.

Gojković: Najvažnija je POBJEDA, ima prostora za napredak u igri

Srijeda, 20.08.2025 | 19:39

Juniorska vaterpolo reprezentacija Crne Gore nastavila je da niže pobjede na Evropskom prvenstvu u Oradei. Nakon trijumfa nad Španijom naši vaterpolisti izborili su plasman u četvrtfinale.

TRIK koji mijenja račune: Evo zašto biste uvijek trebali staviti aluminijsku foliju iza radijatora

Srijeda, 20.08.2025 | 19:32

Računi za grijanje skaču, a postoji jednostavan trik koji vam može uštedjeti i do 30% energije!

ŽICG: UNAPREĐENJE položaja zaposlenih moguće jedino u skladu sa važećim zakonima a ne kroz prijetnje i ultimativne zahtjeve

Srijeda, 20.08.2025 | 19:07

Željeznička infrastruktura Crne Gore (ŽICG) reagovala je povodom današnje najave zaposlenih da ukoliko do petka ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi obustavljaju saobraćaj na ključnim prugama, i saopštila da je unapređenje položaja zaposlenih moguće jedino u skladu sa važećim zakonima a ne kroz prijetnje i ultimativne zahtjeve.

Kako izračunati BOJU SVOG IMENA i šta ona govori o vama

Srijeda, 20.08.2025 | 18:33

Jeste li se ikada zapitali kakvu energiju nosi vaše ime?