Nedjelja, 23.06.2024 | 14:51
IZVOR: b92.net

Koje DVIJE VRSTE HLJEBA bi trebalo da IZBJEGAVATE?

Hljeb je za mnoge neizostavan obrok, nudi brz i jednostavan izvor ugljenih hidrata.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ipak, nije zdravo jesti sve vrste hljeba. Neki, posebno oni napravljeni od rafinisanog brašna i sa puno dodatog šećera, mogu poremetiti varenje i izazvati debljanje. Takvim hljebovima obično nedostaju važne hranljive materije i vlakna, što izaziva skokove šećera u krvi i probleme sa varenjem.

Nutricionista i dijetetičar Liza Ričards izdvojila je koje vrste hljeba treba jesti manje ili, najbolje od svega, potpuno izbjegavati.

Koje vrste hljeba treba izbjegavati?

Kao prvu vrstu hljeba koju treba izbjegavati, Ričards izdvaja bijeli hljeb. Kako prenosi She Finds, ova vrsta hljeba se pravi od rafinisanog brašna iz kojeg su tokom obrade uklonjene mekinje i klice, a ovim procesom se uklanja najveći dio vlakana.

Vlakna su neophodna za zdravo varenje jer dodaju masu stolici i pomažu da se hrana kreće kroz digestivni trakt. Bez dovoljno vlakana, mogli biste doživjeti zatvor i druge probleme sa varenjem. Uopšteno govoreći, jedenje hljeba sa niskim sadržajem hranljivih sastojaka može dovesti do loše ishrane, zbog čega ćete se osjećati manje siti i skloniji prejedanju. Ovaj nedostatak sitosti može doprinijeti povećanju težine.

"Bijeli hljeb, koji se često koristi u sendvičima, je najgori oblik hljeba za jelo iz mnogo razloga, a posebno zbog svog upalnog djejstva. Ovakvi prerađeni proizvodi su prošli kroz proces rafinacije gdje su uklonjena vlakna i korisni hranljivi sastojci, i eventualno zamjenjen sintetičkim verzijama", objašnjava Ričards.

Ona je istakla i da treba izbjegavati slatke hljebove. Zaslađeni hljeb sadrži dodane šećere koji mogu izazvati brze skokove nivoa šećera u krvi. Ovi skokovi mogu dovesti do povećane proizvodnje insulina, promovišući skladištenje masti i potencijalno dovodeći do insulinske rezistencije tokom vremena. Visok unos šećera je takođe povezan sa upalom, što može uticati na zdravlje crijeva i doprinijeti problemima sa varenjem.

Dijetetičar upozorava da je rafinisani šećer u hljebu "štetan iz više razloga jer je visoko upalni, kao i izvor hrane za loše bakterije u crijevima. Što duže jedete ishranu bogatu šećerom, vaše tijelo postaje otpornije na efekte insulina na snižavanje šećera u krvi".

Redovna konzumacija ovih vrsta hljeba može povećati upalu i uzrokovati debljanje. Pored onih koje treba izbjegavati, postoje i vrste hljeba koje treba češće da konzumiramo. Nutricionista Kristin VanDoren za She Finds je istakla da bi ove tri vrste hjleba trebalo češće da se nađu na našem jelovniku: raženi hljeb, integralni hljeb i hljeb od kisjelog tijesta.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Čolović: Tražimo nezavisni monitoring kvaliteta vazduha u Pljevljima i međunarodnu reviziju efekata ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:56

Pljevlja su među najzagađenijim mjestima u Evropi. Tokom zimskih mjeseci koncentracije sumpor-dioksida, PM čestica i drugih otrovnih gasova višestruko premašuju dozvoljene granice. Djeca završavaju na kiseoniku. Stariji se guše u sopstvenim domovima. Broj oboljelih od respiratornih i malignih bolesti iz godine u godinu raste, poručio je građanski aktivista Pavle Čolović u otvorenom pismu svjetskim liderima, predsjednicima država, premijerima, ministrima zdravlja i životne sredine, predstavnicima Ujedinjenih nacija (UN), Evropske unije (EU) i međunarodnih ekoloških organizacija.  

Granična policija uhapsila dva albanska državljanina: Osumnjičeni za šverc 7,5 kg duvana i 260 paklica cigareta

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:45

Granična policija uhapsila je I.K. državljanina Albanije kod kog je u prtljažniku vozila pronađeno oko 7,5 kilograma rezanog duvana, kao i B.P. takođe državljanina Albanije kod koga je pronađeno 260 paklica cigareta, bez akciznih markica, saopšteno je iz Uprave policije.  

Atletiko u prvom poluvremenu riješio Đironu

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:33

"Kolćonerosi" slavili u gostima 3:0  

Na putovanja za dva mjeseca otišlo preko dva miliona

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:20

Trošak službenih putovanja i reprezentacije u novembru u zemlji i inostranstvu na nivou centralne administracije prikazan je u iznosu većem od 1,1 milion eura, od čega je izdatak za službena putovanja nešto preko milion eura, a oko 120 hiljada je prikazano za izdatak reprezentacije.  

Rastali se Zvezda i Milojević, čeka se promocija legende

Nedjelja, 21.12.2025 | 16:05

To je definitivno to – Vladan Milojević više nije trener fudbalera Crvene zvezde, saopštio je klub putem društvenih mreža.    

Drugi pogodak u šampionatu: Janković donio pobjedu Karabagu

Nedjelja, 21.12.2025 | 15:45

Crnogorski reprezentativac Marko Janković donio je tri boda Karabagu u prvenstvu Azerbejdžana.    

Nataša Bekvalac još pod utiskom: Kakva noć u Podgorici, osjećaj je prelijep

Nedjelja, 21.12.2025 | 15:29

Noć za pamćenje na Trgu nezavisnosti.  

Trik za najhrskaviji pečeni krompir: Isprobajte čuveni praznični recept Džejmija Olivera

Nedjelja, 21.12.2025 | 15:15

 Poznati britanski kuvar Džejmi Oliver otkrio je nekoliko ključnih trikova za pripremu savršenog božićnog pečenog krompira. Gostujući u emisiji „The One Show“ na BBC-ju, podijelio je svoj provereni recept za izuzetno hrskav krompir koji će, prema pisanju Express-a, zasigurno impresionirati sve za prazničnom trpezom.

„Prvo prsten pa da pričamo“: Rada Manojlović postavila uslov dečku

Nedjelja, 21.12.2025 | 14:51

Pjevačica Rada Manojlović je u dugogodišnjoj vezi sa dečkom Vladimirom Rankovićem, koji je najpre bio njen vozač.

Ovaj dodatak na Chromeu prikuplja vaše privatne ChatGPT razgovore

Nedjelja, 21.12.2025 | 14:36

Nedavna istraga sigurnosne firme  Koi iz Tel Aviva otkrila je opsežnu operaciju prikupljanja podataka povezanu s dobrovoljnom ekstenzijom za Googleov preglednik Chrome.