Srijeda, 03.07.2024 | 20:46
IZVOR: RTNK

Marković o usvajanju Rezolucije o Jasenovcu: TEŽAK politički i demokratski PROMAŠAJ

Politički pristup oko predlaganja, a potom i usvajanja Rezolucije o Jasenovcu parlamentarne većine, nanio je ogromnu štetu Crnoj Gori, smatra Duško Marković, lider Stranke evropskog progresa, pitajući zašto je Crnoj Gori u ovom trenutku i na ovaj način bila potrebna Rezolucija.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/Vlada Crne Gore

Marković smatra da će zbog tog čina evropski put Crne Gore biti usporen i zaustavljen.

„Hrvatska će odreagovati na neki način, jer postoje mnogi alati koje države članice Evropske unije imaju u rukama kada štite svoje i interese EU“, ističe Marković u razgovoru za emisiju “Kontakt” na RTV Nikšić.

Naglašava da će Crna Gora trpjeti i patititi zbog ove odluke, a prve reakcije su i otkazivanje posjete Šarl Mišela predsjednika Evropskog savjeta, što je, kako ističe „ozbiljan politički diplomatski šamar aktuelnoj vlasti“ zbog čega će patiti cijela Crna Gora.

„Milsim da usvajanje Rezolucije u Jasenovcu, nije izvorna odluka Crne Gore, već je proistekla iz regionalnog, šireg interesa koji je proistekao iz odluke o usvajanju Rezolucije u Srebrenici. Kada je u pitanju taj stravičan zločin u Jasenovcu, nikada nije postojla dilema oko njega pa ni u velikoj Jugoslaviji, zbog toga je i izgrađen Memorijalni centar. Zvanična Hrvatska nikada nije negirala taj genocid, nego je sa pijetetom uvijek odavala počast žrtvama. Crna Gora nije imala nikakav poseban nacionalni, državni interes da se tim pitanjem bavi i usvaja Rezoluciju. Posebno kada to pitanje nije otvorila Republika Srbija u svom parlamentu, koja ima puno više razloga i motiva da se upusti u taj proces, ali nije. Postupak crnogorske vlasti je neobjašnjiv, težak politički i demokratski promašaj. To će Crnu Goru ugroziti na EU putu i to je činjenica“, smatra Marković.

Komentarišući društveno političku situaciju u Crnoj Gori, Marković smatra da „živimo u institucionalnom i društvenom neredu“.

„Svjedočimo ubrzanoj devastaciji države i njenih institucija. Politički i društveni ambijent je obilježen neodgovornošću i neozbiljnošću. U Vladi imamao neslaganje po brojnim pitanjima, oko ključnih tema. Jednog dana se objave prioriteti i ciljevi, drugog dana se od toga odustaje. U parlamentu, crnogorskoj kući demokratije, stvari nijesu onakve kakve bi trebale biti. To nije ambijent koji je podsticajan i uliva građanima nadu“, kaže Marković.

Formiranje novih partija Marković vidi kao veću mogućnost građanima da biraju.

„Vjerujem da će to dovesti po preslaganja politčke scene i da to može biti samo korisno Crnoj Gori. To je jačanje demokratije, a u sukobu sa onim što je jačanje političkog monopola“, ističe Marković.

Dodaje da će ukoliko dođe do vanrednih parlamentarnih uzbora u Podgorici, SEP biti spreman da učestvuje što će im, kako kaž,e biti podsticaj za vanredne parlamentarne izbore, kojima se nada sljedeće godine.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Penelopa
04.07.2024 08:58

Najveci politički i demokratski PROMASAJ za građane Crne Gore je DPS

0 0

OSTALE VIJESTI

Milatović u kraljevskoj rezidenciji sa Zelenskim i Trampom: Crna Gora pohvaljena kao KREDIBILAN i POUZDAN partner

Utorak, 24.06.2025 | 19:28

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović će se u kraljevskoj rezidenciji na svečanoj večeri sastati sa svjetskim liderima, ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i američkim predsjednikom Donaldom Trampom. Kako se dodaje, Crna Gora je u pozivu pohvaljena kao kredibilan i pouzdan partner.

Kabinet premijera: Borba protiv šverca duvana nije samo poreska politika - nagrada Blumberga potvrda za napore Vlade

Utorak, 24.06.2025 | 18:58

Blumbergova nagrada za globalnu kontrolu duvana dodjeljuje se za izuzetne rezultate u toj oblasti. Ministarstvo finansija, kako je i komunicirano iz Vlade Crne Gore, je ove godine nagrađeno zbog efikasne kontrole duvana, koja podrazumijeva podizanje akciza, ali i borbu protiv nelegalne trgovine duvanskih proizvoda, saopšten je iz Kabineta premijera.

DPS Prijestonice: Ne vraćamo se u Parlament; odborničke nadoknade vraćamo građanima Cetinja, a ne odbornicima vlasti

Utorak, 24.06.2025 | 18:55

Odbor DPS Prijestonice, uprkos namjeri koju smo iskazivali u mjesecima za nama - da ne polemišemo sa procrnogorskim strankama kako bi dali doprinos zajedničkoj borbi za odbranu Crne Gore od velikosrpskog nacionalizma, a koja svoj temelj mora imati na Cetinju, osjećamo obavezu prema građanima da u par rečenica razjasnimo novonastalu situaciju oko koje se danas manipulisalo u javnosti, navodi se u saopštenju odbora pomenute partije.

Odžić: I pored OPSTRUKCIJA sa državnog nivoa, NEĆETE zaustaviti preporod Budve

Utorak, 24.06.2025 | 17:29

Predsjednik budvanskog parlamenta Petar Odžić poručio je da i pored opstrukcija sa državnog nivoa, neće uspjeti da zaustave razvoj, preporod, pomirenje Budve i Crne Gore.

SDP: DPS se IGRA s građanima Cetinja

Utorak, 24.06.2025 | 12:51

Iz Socijaldemokratske partije (SDP) pozvali su Izbornu komisiju Prijestonice Cetinje da dozvoli povratak istih odbornika DPS-a u cetinjski parlament, sad kad su se, kako navode u saopštenju, već predomislili, ili se bezbjednosna situacija naglo popravila.

Tramp POTVRDIO da su Iran i Izrael postigli dogovor o primirju, zamolio ih da ga ne krše

Utorak, 24.06.2025 | 08:09

Predsjednik SAD Donald Tramp saopštio je da su Iran i Izrael dogovorili primirje.

Koprivica: Počelo uništenje zaplijenjenog duvana iz Bara; udarili smo u srce crnogorskog podzemlja

Utorak, 24.06.2025 | 08:31

Uništenje zaplijenjenog duvana u Slobodnoj zoni Luka Bar je počelo. Izvođač radova je Deponija d.o.o, firma u državnoj svojini. Uništenje se vrši modernom industrijskom drobilicom, na licu mjesta i pod video nadzorom, uz kontrolno učešće timova i komisije sačinjenih od domaćih carinskih i policijskih službenika,  te predstavnika HMRC. Uništenje se sprovodi na kredibilan i dobro uređen način i nakon sprovedenog popisa duvana, saopštio je potpredsjednik Vlade Momo Koprivica.

(FOTO/VIDEO) Bred Pit i Tom Kruz zajedno na crvenom tepihu, cio svijet bruji o ovim fotografijama

Utorak, 24.06.2025 | 10:30

Američki glumci Bred Pit i Tom Kruz prisustvovali su premijeri filma ”F1” u Londonu.

UP: Od danas svakodnevne KONTROLE u Ulici slobode poslije 17 sati

Utorak, 24.06.2025 | 15:18

"Patrole saobraćajne policije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica će počev od danas, svakog dana od 17 časova, vršiti pojačane kontrole u Ulici slobode u centru grada", saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Ovo su NAJJEFTINIJI evropski gradovi za putovanja

Utorak, 24.06.2025 | 12:39

Putovanja po Evropi ne moraju biti skupa, uz pravi izbor destinacije, moguće je doživjeti nezaboravna iskustva bez velikih troškova.

Djevojčica TEŠKO POVRIJEĐENA nakon STRUJNOG udara na željezničkoj stanici u Zenici

Utorak, 24.06.2025 | 21:58

Maloljetna djevojčica teško je povrijeđena usljed udara struje na željezničkoj stanici u Zenici, prenosi Klix.ba.

Stručnjaci otkrivaju - Evo zašto je NESANICA izraženija kod žena nego kod muškaraca

Utorak, 24.06.2025 | 21:51

Muškarci su u malo boljem položaju.

Budućnost SMIJENILA Ivana Brnovića sa trenerske pozicije

Utorak, 24.06.2025 | 21:23

Pomalo iznenađujuća vijest stiže u sred priprema podgoričkog tima u Sloveniji za start kvalifikacija za Ligu šampiona

Zaboravite na buku - Ovo je NAJTIŠE mjesto na svijetu i izgleda NESTVARNO (FOTO)

Utorak, 24.06.2025 | 20:50

U ovom selu nema automobila ni ulica, sve se odvija na vodi, a tišina i bajkovite kuće oduzimaju dah.

Lokalizovan požar na Kakarickoj gori, bile UGROŽENE kuće i farma

Utorak, 24.06.2025 | 19:57

Požar na Kakarickoj gori, usljed kojeg su bile ugrožene kuće i jedna farma, lokalizivan je, a na većini mjesta potpuno ugašen, kazao je za Portal RTCG komandir Službe zaštite i spašavanja Nikola Bojanović. Vatrogasci su se danas borili s vatrom na nekoliko lokacija. Gorjelo je i u Tuzima, potom ka Kučima, a pomagali su i građani. Apel građanima da ne pale vatru na otvorenom.

Ostanite u FORMI i preko ljeta - Pet trikova za dosljedan TRENING

Utorak, 24.06.2025 | 19:47

Nekoliko pametnih strategija i promišljenih odluka.

Milatović u kraljevskoj rezidenciji sa Zelenskim i Trampom: Crna Gora pohvaljena kao KREDIBILAN i POUZDAN partner

Utorak, 24.06.2025 | 19:28

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović će se u kraljevskoj rezidenciji na svečanoj večeri sastati sa svjetskim liderima, ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i američkim predsjednikom Donaldom Trampom. Kako se dodaje, Crna Gora je u pozivu pohvaljena kao kredibilan i pouzdan partner.

Apple mijenja legendarni iPhone zvuk - Saznajte kako da među prvima čujete NOVI ringtone

Utorak, 24.06.2025 | 19:05

Svaki vlasnik iPhone-a zna kako zvuči onaj kultni "Reflection" ringtone koji se pojavio sa iPhone X modelom 2017. godine

DPS Prijestonice: Ne vraćamo se u Parlament; odborničke nadoknade vraćamo građanima Cetinja, a ne odbornicima vlasti

Utorak, 24.06.2025 | 18:55

Odbor DPS Prijestonice, uprkos namjeri koju smo iskazivali u mjesecima za nama - da ne polemišemo sa procrnogorskim strankama kako bi dali doprinos zajedničkoj borbi za odbranu Crne Gore od velikosrpskog nacionalizma, a koja svoj temelj mora imati na Cetinju, osjećamo obavezu prema građanima da u par rečenica razjasnimo novonastalu situaciju oko koje se danas manipulisalo u javnosti, navodi se u saopštenju odbora pomenute partije.

Ne trošite PARFEM bez efekta - Trikovi za dugotrajan miris tokom LJETA

Utorak, 24.06.2025 | 18:42

Visoke temperature zahtijevaju posebnu strategiju.