Ponedjeljak, 08.07.2024 | 19:54
IZVOR: b92.net

U ovo vrijeme nikako NE TREBA piti KAFU

Većina ljudi ne može da zamisli jutro bez šolje kafe.




Foto: Ilustracija/ Pixabay.com

Kafa ima savršen ukus, razbuđuje nas i daje nam trenutke mira i zadovoljstva, odnosno dovoljno vremena da uđemo u dan, pa nije ni čudo što je redovna navika u našoj svakodnevici.

Ipak, koliko god mi voljeli da posegnemo za kafom čim ustanemo iz kreveta, ispostavilo se da to nije najbolje vrijeme za naš organizam da dobije jutarnju dozu kofeina.

Naučnici tvrde da najbolje vrijeme za ispijanje kafe nije odmah nakon buđenja, već sat do sat i po nakon što se probudite.

Zašto je to tako? Naime, u tih sat vremena po buđenju proizvodnja kortizola u tijelu. Kortizol se često smatra hormonom stresa, jer se luči u većim količinama kada osjećamo napetost ili naprezanje zbog okolnosti koje doživljavamo kao zahtjevne aksimuma.

Dakle, ako želite da izvučete maksimum iz prve jutarnje kafe, pokušajte da sačekate sat vremena poslije buđenja prije nego što posegnete za njom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šćepanović: Znamo gdje je Medenica bio kad je napustio svoj stan u noći prije izricanja presude i ko mu je pružao logistiku

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:52

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović saopštio je da je policija utvrdila gdje je Miloš Medenica boravio u noći kada je napustio svoj stan i ko mu je dao logistiku, ali detalje te informacije nije htio da otkrije javnosti.

Na snazi narandžasti meteoalarm: Očekuje se jak vjetar, ponegdje obilne padavine

Petak, 06.02.2026 | 08:12

Narandžasti meteoalarm ostaje na snazi i danas na području cijele Crne Gore zbog jakog vjetra, čiji udari mjestimično prelaze 50 kilometara na sat.

Nova pravila: Bašte ugostiteljskih objekata moraju biti udaljene dva metra od zgrada

Petak, 06.02.2026 | 08:37

Više stotina ugostitelja moraće da pomjeri bašte lokala dva metra od stambenih zgrada jer je 30. decembra prošle godine stupio na snagu Pravilnik o vrstama i bližim uslovima postavljanja odnosno građenja i uklanjanja privremenih objekata Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, prenosi Dan.

Šćekić u Vladi za godinu zaradio 31.000 eura

Petak, 06.02.2026 | 09:58

Bivši ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić na toj funkciji je u prošloj godini zaradio 22.116 eura, dok je dodatnih 9.097 eura prihodovao kao predsjednik Savjeta za prava djeteta.

Legendarna kuća iz serije Breaking Bad ponovo je na prodaju, a ovoga puta tražena cijena je 400.000 dolara

Četvrtak, 05.02.2026 | 19:50

Kuća u Albukerkiju, na adresi 3828 Piermont Dr NE, ranije je bila oglašena za skoro 4 miliona dolara, ali nakon što je dugo stajala bez kupca, oglas je povučen i potom ponovo objavljen po cijeni koja je mnogo bliža realnim cijenama u tom kraju.

Ambasada Palestine: Osuđujemo saradnju Ministarstva odbrane Crne Gore i izraelske vojske

Petak, 06.02.2026 | 18:02

Ambasada Države Palestine u Crnoj Gori osuđuje kontinuiranu saradnju između Ministarstva odbrane Crne Gore i izraelske vojske i njene vojne industrije, navode u saopštenju.

Turčinović: Bučni dok se hapsi, zamuknu kad im šmugnu

Petak, 06.02.2026 | 17:59

Član Glavnog odbora Građanskog pokreta URA Božidar Turčinović saopštio je da ako je Crnoj Gori bio potreban još jedan dokaz institucionalne truleži - Miloš Medenica ga je nesumnjivo isporučio.

Nenezić: Aktuelna većina funkcioniše putem trulog kompromisa

Petak, 06.02.2026 | 17:05

Aktuelna većina funkcioniše putem trulog kompromisa koji je vezan za funkcije, kazao je poslanik SD-a Branislav Nenezić u emisiji “Okrugli sto” na RTCG-u.

Čarapić: Parlamentarna većina će nastaviti da uspješno obavlja svoj posao

Petak, 06.02.2026 | 16:45

Šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić vjeruje da će se parlamentarna većina presabrati, konsolidovati i da će nastaviti da uspješno obavlja svoj posao. Da aktuelna većina funkcioniše putem trulog kompromisa koji je vezan za funkcije smatra Branislav Nenezić, poslanik SD-a. On je u emisiji "Okrugliu sto" problematizovao pitanje oko toga ko će upravljati Ministarstvom saobraćaja. Bogdan Božović je kazao da je koalicioni sporazum temelj parlamentarne većine te da vanredni izbori nisu realnost.

Za sportske klubove Budućnosti 4,26 miliona eura u 2026.

Petak, 06.02.2026 | 16:30

Budžetom Glavnog grada Podgorice za 2026. opredijeljeno je 4,26 miliona eura za sufinansiranje programa rada sportskih klubova čiji je osnivač gradska uprava.

Bijelo Polje: Devetnaestogodišnja državljanka Srbije osumnjičena za krađu 10.000 eura

Petak, 06.02.2026 | 17:36

Bjelopoljska policija rasvijetlila tešku građu koja se dogodila u ovom gradu. Zbog toga je, kako su saopštili iz Uprave policije, podnijeta krivična prijava protiv devetnaestogodišnje državljanke Republike Srbije. Ona se sumnjiči da je ukrala koverat u kojem se nalazilo 10 hiljada eura. 

(VIDEO) Tramp objavio rasistički AI video o Baraku i Mišel Obami

Petak, 06.02.2026 | 15:32

Glave Baraka i Mišela Obame pojavljuju se montirane na tijelima majmuna dok u pozadini svira pjesma grupe The Tokens „The Lion Sleeps Tonight“.

Komnenović: Ne pristajemo da nam Vlada smanji udio od koncesione naknade aerodroma

Petak, 06.02.2026 | 15:57

Stav predsjednika Opštine Tivat u vezi sa predlozima izmjene Zakona o finansiranju lokalne samouprave i o koncesijama.

Raspisana međunarodna potjernica za Mitrović

Petak, 06.02.2026 | 15:11

Međunarodna potjernica raspisana je i za odbjeglom bivšim specijalnom tužiteljkom Lidijom Mitrović, potvrđeno je Portalu RTCG.

EK: Crna Gora ima kredibilan i održiv reformski okvir, spremna za završnu fazu pregovora

Petak, 06.02.2026 | 17:46

Predstavnici Evropske komisije ocijenili su da Program ekonomskih reformi Crne Gore za period 2026–2028 predstavlja kredibilan, dobro strukturiran i fiskalno održiv reformski okvir, dok je ministar finansija Novica Vuković, na sastanku poručio da je Crna Gora ušla u završnu fazu pristupnog procesa sa jasnim rezultatima, stabilnim javnim finansijama i reformama koje daju mjerljive efekte za građane i privredu, saopšteno je iz njegovog resora.