Utorak, 23.07.2024 | 17:22
IZVOR: cdm.me

Rekonstrukcija Vlade: Ni kao Švajcarska, ni kao Singapur, već kao Srbija i Bjelorusija

Rekonstrukcija 44. Vlade Crne Gore sprovedena je netransparentno, uz nepoštovanje demokratskih pravila i standarda, uz zaobilaženje procedura u Skupštini, predstavlja jasan izraz neprincipijelne političke trgovine i partitokratije, te izraz etničkih interesnih parcijalizacija, a ne građanske države.Ovo je u suštini nova Vlada, proširena političkim subjektima koji su do sada bili dio vladajuće većine, ali i onima koji su do sada bili opozicija, naveo je Dragan Koprivica, izvršni direktor CDT-a.

 

 




Foto: YouTube screenshot/CDT CrnaGora, arhiva

Ističe da je činjenica da poslanici i poslanice Skupštine Crne Gore nijesu do par sati uoči sjednice na kojoj se vrši rekonstrukcija Vlade imali nikakvo formalno obrazloženje niti informaciju o tome predstavlja još jedno, ovoga puta kolosalno obezvređivanje najznačajnije institucije u demokratiji.

“Ova je vlada prvo rekonstruisana po kabinetima i medijima, a tek onda u Skupštini, samo formalno. Skupština nastavlja da bude protočni bojler, protočniji nego ikada do sada. Program mandatara i njegov predlog za sastav Vlade se po Poslovniku Skupštine Crne Gore mora dostaviti poslanicima najmanje tri dana prije rasprave. Rok za dostavljanje predloga za promjene u sastavu Vlade nije definisan poslovnikom. Međutim, potpuno je jasno da se u slučaju rekonstrukcije ovog obima ne radi samo o personalnim promjenama na ministarskim pozicijama, već o restrukturiranju velikog broja ministarstava i kreiranju novih resora i pozicija. Zbog toga je bilo očekivano da premijer ne traži poslovničke nejasnoće i prečice, već da parlamentu dostavi ne samo novi sastav već i program rada novih resora, ukoliko ga uopšte ima”, navodi Koprivica.

Nakon ove rekonstrukcije, kako dodaje, posve je jasno da su politički interesi i trgovina ponovo, ovog puta možda i najvidljivije do sada, pregazili javni interes. Ovoliko resora ne mogu izdržati ni mnogo bogatije zemlje, a podjela plijena po dubini se tek očekuje.

“Takođe, smatramo da ne treba trošiti previše riječi o djelokrugu novih resora, dovoljno je konstatovati da imamo dva potpredsjednika vlade – jednog za međunarodne odnose, a drugog za evropske i vanjske poslove. Nadamo će ovi potpredsjednici u toku rada, u hodu, znati da naprave efikasan dogovor koji od njih će se baviti međunarodnim, a koji vanjskim poslovima.
Pored ovoga, smanjen je uticaj i ograničena nadležnost možda i najboljih ministara u prethodnoj Vladi. Još jednom su zakletve u evropski put, reforme i optimizaciju javne uprave pale pod partijskim interesom, a građanima i međunarodnoj zajednici su ponuđena neubjedljive parole o napretku, pomirenju i inkluzivnosti. Tako to biva u partitokratijama”, kaže on.

Podsjeća da je ovo  jedna od vlada sa najvećim brojem članova u Evropi.

“Ovom rekonstrukcijom Crna Gora je stala u red država sa najglomaznijim kabinetom na našem kontinentu uz npr. Srbiju i Bjelorusiju. Većina Vlada EU zemalja ima značajno maniji broj članova/ica. Ako se prisjetimo hrabre tvrdnje predsjednika Vlade u ekspozeu da je “naša vizija Crna Gora kao Švajcarska Balkana i Singapur Evrope” i to uporedimo sa brojem članova Vlade shvatićemo da prva država kojoj stremimo ima gotovo pet puta manje, a druga 40 odsto manje članova kabineta. Konačno, ako brojem članova podsjeća na Srbiju ili Bjelorusiju, politički koncept na kome počiva rekonstruisana vlada podsjeća na postdejtonsku Bosnu i Hercegovinu. Ovo nije vlada građanske države, već vlada “konstitutivnih” naroda koje ne poznaje Ustav Crne Gore, izraz etničkih interesnih parcelizacija koje ovo društvo vode u suživot, zamjenu za zajednički život”, kaže Koprivica.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vučinić: Crnoj Gori je bilo mjesto na Koaliciji voljnih, unutar vladajuće koalicije ne postoji jedinstven odnos prema Ukrajini

Subota, 17.01.2026 | 08:54

Sastanak koalicije vojnih u Parizu imao je prije svega svrhu i cilj da pokaže jedinstvo Evrope i SAD-a sa Ukrajinom. Crnoj Gori je tu apsolutno bilo mjesto, kazao je za Antenu M ambasador i nekadašnji ministar odbrane Boro Vučinić.

Dukaj: Istraživanje pokazalo da građani žele reforme za koje se zalaže MJU

Subota, 17.01.2026 | 08:48

Ministar javne uprave Maraš Dukaj izjavio je da rezultati istraživanja agencije Spektrum Analitika koje je na TVCG predstavio profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) iz Beograda Miloš Bešić pokazuju da građani traže više neposredne demokratije, veću odgovornost nosilaca vlasti i lokalnu samoupravu u kojoj oni odlučuju.

U Francuskoj pokrenut predlog za izlazak iz NATO-a

Subota, 17.01.2026 | 08:34

U Francuskoj je prvi put podnijet parlamentarni predlog koji poziva na povlačenje zemlje iz NATO-a, a inicijativu je pokrenula potpredsjednica Narodne skupštine i članica ljevičarske stranke Nepokorena Francuska (LFI), Klemans Gete.

Rješavanje svih otvorenih pitanja sa Hrvatskom ipak koordinira Ibrahimović

Subota, 17.01.2026 | 08:31

Rješavanje otvorenih pitanja sa Hrvatskom koordinira Ministarstvo vanjskih poslova, na čelu sa potpredsjednikom Vlade za međunarodne odnose i ministrom vanjskih poslova Ervinom Ibrahimovićem. Jedan dio rješava se kroz kontinuirane aktivnosti resora u čijoj su nadležnosti, dok drugi dio podrazumijeva formiranje specijalizovanih tijela, poput komisija i mješovitih odbora.

Države kandidati podijeljene oko novih planova EU: Crna Gora i Ukrajina insistiraju na punom članstvu bez ograničenja

Subota, 17.01.2026 | 08:27

Zemlje u istočnoj Evropi i na zapadnom Balkanu, uključujući Crnu Goru, Albaniju, Moldaviju, Gruziju i Ukrajinu, podijeljene su oko novih planova Evropske unije da se državama kandidatima omogući da uđu u blok, ali sa ograničenim pravom glasa, piše briselski magazin "Politiko".

Makron se pred vojnicima pojavio s krvavim okom (VIDEO)

Petak, 16.01.2026 | 10:58

Emanuel Makron se na svom godišnjem obraćanju francuskim vojnicima pojavio s crvenim okom. Tom prilikom se našalio, iskoristivši priliku da pozove na jačanje vojne moći Francuske.

Uprava policije: Neprijavljene blokade ugrožavaju bezbjednost građana

Petak, 16.01.2026 | 11:37

Uprava policije (UP) saopštila je da građani nenajavljenim blokadama direktno ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, bezbjednost drugih učesnika saobraćaja, kao i prava i slobode drugih građana, te navode da preusmjeravanje i zatvaranje drumskog saobraćaja može vršiti isključivo policija.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Novi udarac za „lavove“: Božović van terena

Petak, 16.01.2026 | 10:26

Rukometna reprezentacija Crne Gore suočila se sa velikim problemom uoči nastavka obaveza, nakon što je bek nacionalnog tima Miloš Božović doživio obnovu povrede stopala.

Pravni tim Đukanovića: Presuda Osnovnog suda primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti

Petak, 16.01.2026 | 11:22

Presuda Osnovnog suda u Podgorici, kojom je odbijen tužbeni zahtjev Mila Đukanovića za naknadu štete zbog povrede prava na čast, ugled i povrede prava na dostojanstvo, predstavlja najnoviji i najeklatantniji primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti u odnosu na pravnu stvar koja je i činjenično i pravno potpuno čista i razriješena, saopštio je Pravni tim bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića u reagovanju na prvostepenu presudu Osnovnog suda u Podgorici.

Od Baranina oduzeta tri terminala za igre na sreću, osumnjičen za dva krivična djela

Subota, 17.01.2026 | 09:44

Barska policija podnijela je krivičnu prijavu protiv D.O. (35) iz tog grada zbog sumnje da je počinio krivična djela nedozvoljeno bavljenje privrednom, bankarskom, berzanskom i djelatnošću osiguranja i neovlašćeno organizovanje igara na sreću.

Preminuo književnik Komnen Bećirović

Subota, 17.01.2026 | 09:40

Književnik Komnen Bećirović, istaknuta ličnost srpske kulturne i društvene scene, pjesnik, publicista i hroničar nacionalne istorije i identiteta, preminuo je 16. januara, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske.

Đoković: 24 nije loš broj, i dalje mogu da pobijedim svakoga

Subota, 17.01.2026 | 09:27

Australijan open, turnir na kojem je ispisao neke od najvećih stranica svoje karijere, počinje u noći između subote i nedjelje po našem vremenu, a Novak Đoković na melburnški beton izlazi bez pritiska, ali sa jasnom porukom – i dalje vjeruje da može da pobijedi svakog rivala.

VIDEO: Bulsi se vratili iz velikog minusa, ali na kraju izgubili - Vučević ponovo najbolji

Subota, 17.01.2026 | 09:11

Nikola Vučević je već neko vrijeme u fazi karijere u kojoj se njegov učinak ne mjeri samo brojem poena, već kontekstom u kojem ih postiže.

Pojačane kontrole u Budvi, procesuirano više osoba

Subota, 17.01.2026 | 09:00

Pojačane kontrole operativno interesantnih osoba, ugostiteljskih objekata i saobraćaja u Budvi; procesuirano više lica.

Komunalno preduzeće voziće unutar Zete od ponedjeljka: Putnici će presijedati kod KAP-a

Subota, 17.01.2026 | 08:56

Već pola mjeseca stanovnici Zete nijesu imali prevoz od naselja do naselja, jer je preduzetniku BLC Zeta istekao ugovor koji je imao sa Opštinom.

Vučinić: Crnoj Gori je bilo mjesto na Koaliciji voljnih, unutar vladajuće koalicije ne postoji jedinstven odnos prema Ukrajini

Subota, 17.01.2026 | 08:54

Sastanak koalicije vojnih u Parizu imao je prije svega svrhu i cilj da pokaže jedinstvo Evrope i SAD-a sa Ukrajinom. Crnoj Gori je tu apsolutno bilo mjesto, kazao je za Antenu M ambasador i nekadašnji ministar odbrane Boro Vučinić.

Dukaj: Istraživanje pokazalo da građani žele reforme za koje se zalaže MJU

Subota, 17.01.2026 | 08:48

Ministar javne uprave Maraš Dukaj izjavio je da rezultati istraživanja agencije Spektrum Analitika koje je na TVCG predstavio profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) iz Beograda Miloš Bešić pokazuju da građani traže više neposredne demokratije, veću odgovornost nosilaca vlasti i lokalnu samoupravu u kojoj oni odlučuju.

Rješavanje svih otvorenih pitanja sa Hrvatskom ipak koordinira Ibrahimović

Subota, 17.01.2026 | 08:31

Rješavanje otvorenih pitanja sa Hrvatskom koordinira Ministarstvo vanjskih poslova, na čelu sa potpredsjednikom Vlade za međunarodne odnose i ministrom vanjskih poslova Ervinom Ibrahimovićem. Jedan dio rješava se kroz kontinuirane aktivnosti resora u čijoj su nadležnosti, dok drugi dio podrazumijeva formiranje specijalizovanih tijela, poput komisija i mješovitih odbora.

Države kandidati podijeljene oko novih planova EU: Crna Gora i Ukrajina insistiraju na punom članstvu bez ograničenja

Subota, 17.01.2026 | 08:27

Zemlje u istočnoj Evropi i na zapadnom Balkanu, uključujući Crnu Goru, Albaniju, Moldaviju, Gruziju i Ukrajinu, podijeljene su oko novih planova Evropske unije da se državama kandidatima omogući da uđu u blok, ali sa ograničenim pravom glasa, piše briselski magazin "Politiko".