Petak, 09.08.2024 | 08:52
IZVOR: gradski.me

Crna Gora - Za godinu dana preko 10.000 ZAHTJEVA za nostrifikaciju diploma

Podnijeto 10.665 zahtjeva...




Foto: arhiva, Kolektiv.me

U postupku priznavanja inostranih obrazovnih isprava nivoa osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja u 2023. godini, ukupno je podnijeto 10.665 zahtjeva, od čega 527 zahtjeva za stečeno osnovno obrazovanje, 4.987 za stečeno srednje obrazovanje i 5.151 zahtjeva za priznavanje inostrane obrazovne isprave o stečenom visokom obrazovanju, navodi se u izvještaju o radu i stanju u upravnim oblastima iz nadležnosti Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u 2023, prenosi Gradski potal.

U izvještaju stoji i da je u toku 2023. godine donijeto 28 rješenja o odbijanju zahtjeva za priznavanje inostranih obrazovnih isprava o stečenom osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju, zbog sumnje u vjerodostojnost obrazovne isprave.

Ukupno u radu 19.334 zahtjeva

„Iz prethodnog izvještajnog perioda prenijeto je neriješenih 4.657 zahtjeva za stečeno osnovno i srednje obrazovanje i 4.012 zahtjeva za stečeno visoko obrazovanje, pa je u toku 2023. godine, ukupno u radu bilo 19.334 zahtjeva za priznavanje inostranih obrazovnih isprava svih nivoa obrazovanja“, navodi se u izvještaju.

U 2023. nije riješeno 6.246 zahtjeva

Od ukupnog broja podnijetih zahtjeva u 2023. godini, kako piše u izvještaju, riješeno je 4.419 zahtjeva, od čega 2.066 zahtjeva o stečenom osnovnom i srednjem obrazovanju, kao i 2.353 zahtjeva o stečenom visokom obrazovanju.

„U propisanom roku, od ukupnog broja podnijetih zahtjeva u 2023. godini, nije riješeno 6.246 zahtjeva, od čega 3.448 zahtjeva o stečenom osnovnom i srednjem obrazovanju i 2.798 zahtjeva o stečenom visokom obrazovanju, koji su u postupku rješavanja“, navodi se u izvještaju.

Objašnjavaju da u postupku priznavanja inostranih obrazovnih isprava određene okolnosti utiču na dužinu trajanja upravnog postupka, odnosno na njegovu efikasnost.

„Naime, prilikom priznavanja inostranih obrazovnih isprava u svrhu zapošljavanja, Ministarstvo je dužno da donese rješenje po zahtjevu za priznavanje isprave u roku od 30 dana od podnošenja zahtjeva. Međutim, u pojedinim predmetima taj rok je znatno duži od propisanog, iz razloga što se odgovori Ministarstva vanjskih poslova, u većini slučajeva, čekaju duže vremena, ponekad i više mjeseci“, pojašnjavaju u izvještaju iz resora Ministarstva prosvjete.

Podnijeto 28 krivičnih zbog sumnje u falsifikat

Kako se navodi, u toku 2023. godine podnijeto je ukupno 28 krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave i jedna krivična prijava zbog sumnje u falsifikat rješenja o priznavanju koje donosi Ministarstvo.

„Od ukupnog broja podnijetih krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave 14 prijava se odnosi na obrazovne isprave nivoa visokog obrazovanja, a 14 prijava za obrazovne isprave nivoa srednjeg obrazovanja“, piše u izvještaju.

Za program stručnog osposobljavanja isplaćeno 10,8 miliona eura

U analizi finansiranja rada obrazovno-vaspitnih ustanova i investicija navodi se da su sve obaveze po osnovu isplate bruto zarada za vaspitno obrazovne ustanove, kao i sve obaveze iz Granskog kolektivnog ugovora za oblast prosvjete su izmirene, a isplata jubilarnih nagrada je, kako kažu, postala obaveza poslodavca.

U izvještaju se navodi da su isplaćene naknade za korisnike Programa stručnog osposobljavanja za svih 9 mjeseci u iznosu od 10.824.562,80 eura.

„Isplaćene su jubilarne nagrade zaposlenima u obrazovno-vaspitnim ustanovama za 2022. godinu u ukupnom iznosu od 259.658 eura. Zahtjevi po osnovu otpremnina za odlazak u penziju i pomoći za slučaj smrti člana uže porodice, kao i zahtjevi za isplatu komisija za polaganje stručnih ispita, su u potpunosti realizovani“, piše u izvještaju.

Izvršene su, kako kažu, obaveze prema Sindikatu prosvjete u skladu sa Sporazumom koji se odnosi na finansiranje stambene zadruge „Solidarno“.

„Iz budžeta Ministarstva prosvjete isplaćeno je 450.000 eura, a iz Tekuće budžetske rezerve 250.000,00 eura. Zaključen je novi Sporazum sa Sindikatom prosvjete kojim je predviđeno izdvajanje od 700.000,00 eura godišnje iz budžeta Ministarstva za 2023, 2024. i 2025. godinu. Takođe, započet je projekat „Funkcionalna analiza obrazovne infrastrukture sa preporukama za unapređenje“ za čiju implementaciju je Ministarstvo u 2023. godini izdvojilo 300.000 eura. Cilj projekta je poboljšanje kvaliteta obrazovanje u Crnoj Gori, kao i jačanje kapaciteta Ministarstva u dijelu planiranja, isporuke i upravljanja školskom infrastrukturom“, navodi se.

Kroz projekat opremanja osnovnih škola u Crnoj Gori, kako piše u izvještaju, izvršena je nabavka kompjuterske i druge opreme u iznosu od preko šest miliona eura.

„Izmirene su obaveze prema studentima kroz lična davanja, stipendije za najbolje studente, studentski krediti, stipendije za RE učenike i studente, kao i stipendije za telentovane učenike za 10 mjeseci 2023. godine“, piše u izvještaju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Bulatović: Izlazak iz vlasti zavisi od ishoda sjednice Vlade

Petak, 16.01.2026 | 21:25

U DNP-u ističu da su stavovi te partije o postrojenju u Botunu poznati godinama unazad i da će o mogućem izlasku iz vlasti odlučiti nakon prve redove sjednice Vlade na kojoj će se razmatrati njihovi zahtjevi, za koje očekuju da budu prihvaćeni, prenosi RTCG.  

Vuković Kuč: Mandić obmanjuje građane i narušava ugled Crne Gore

Petak, 16.01.2026 | 14:48

Potpredsjednica Demokratske partije socijalista i poslanica u Skupštini Crne Gore Aleksandra Vuković Kuč saopštila je da Andrija Mandić svojim političkim djelovanjem i javnim nastupima narušava međunarodni ugled Crne Gore.

Milatović obavio intervjue: Ovo su kandidati za sudiju Ustavnog suda

Petak, 16.01.2026 | 13:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović obavio je intervjue sa kandidatima za sudiju Ustavnog suda Crne Gore, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Vučić: Svi u Srbiji znaju da bojkotujem samo Piculu

Petak, 16.01.2026 | 12:56

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, kaže da svi u Srbiji znaju da on bojkotuje samo Tonina Piculu, izvjestioca Evropskog parlamenta za Srbiju i njemu slične, prenosi Danas.rs.

Pravni tim Đukanovića: Presuda Osnovnog suda primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti

Petak, 16.01.2026 | 11:22

Presuda Osnovnog suda u Podgorici, kojom je odbijen tužbeni zahtjev Mila Đukanovića za naknadu štete zbog povrede prava na čast, ugled i povrede prava na dostojanstvo, predstavlja najnoviji i najeklatantniji primjer neznanja i bjekstva od odgovornosti u odnosu na pravnu stvar koja je i činjenično i pravno potpuno čista i razriješena, saopštio je Pravni tim bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića u reagovanju na prvostepenu presudu Osnovnog suda u Podgorici.

Predsjednik Opštine Mojkovac osuđen na pola godine

Petak, 16.01.2026 | 08:13

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić osuđen je na uslovnu kaznu zatvora od pola godine, koja se neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.

Dajana i Ilija Pejović: Ljubav nam je životna konstanta

Petak, 16.01.2026 | 09:44

Dajana Golubović Pejović i Ilija Pejović važe za par od sklada, odišu ljubavlju, porodičnom toplinom, “naši” su, a svoji. Upoznali su se kao dvadesetogodišnjaci na televiziji na kojoj su tada radili, i njihova priča, priča je o ljubavi i istrajnosti.

Makron se pred vojnicima pojavio s krvavim okom (VIDEO)

Petak, 16.01.2026 | 10:58

Emanuel Makron se na svom godišnjem obraćanju francuskim vojnicima pojavio s crvenim okom. Tom prilikom se našalio, iskoristivši priliku da pozove na jačanje vojne moći Francuske.

Uprava policije: Neprijavljene blokade ugrožavaju bezbjednost građana

Petak, 16.01.2026 | 11:37

Uprava policije (UP) saopštila je da građani nenajavljenim blokadama direktno ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, bezbjednost drugih učesnika saobraćaja, kao i prava i slobode drugih građana, te navode da preusmjeravanje i zatvaranje drumskog saobraćaja može vršiti isključivo policija.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Vremenska prognoza - Pogledajte kakvo nas VRIJEME očekuje sjutra

Petak, 16.01.2026 | 21:40

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz promjenljivu oblačnost u sjevernim predjelima.

Bulatović: Izlazak iz vlasti zavisi od ishoda sjednice Vlade

Petak, 16.01.2026 | 21:25

U DNP-u ističu da su stavovi te partije o postrojenju u Botunu poznati godinama unazad i da će o mogućem izlasku iz vlasti odlučiti nakon prve redove sjednice Vlade na kojoj će se razmatrati njihovi zahtjevi, za koje očekuju da budu prihvaćeni, prenosi RTCG.  

Udruženje sudija: O zakonitosti presuda odlučuju nadležne institucije

Petak, 16.01.2026 | 20:50

Sudije su dužne da svoje odluke donose slobodno, nezavisno i bez pritisaka, a obaveza svih učesnika u javnom prostoru jeste da doprinesu očuvanju dostojanstva sudijske funkcije i vladavine prava. To je saopšteno iz Udruženja suda Crne Gore.

Vujović, Čavor i Suljević: Borili smo se do kraja ali sporne mnoge sudijske odluke

Petak, 16.01.2026 | 20:16

Naši rukometaši doživjeli su bolan poraz od Slovenije na startu Evropskog prvenstva - 41:40. Očekivano, taj neuspjeh teško je pao našim reprezentativcima.

Univerzitet Crne Gore će objaviti registar diploma

Petak, 16.01.2026 | 20:05

Prorektor Veselin Mićanović najavio i uvođenje fleksibilnih modela studija, u skladu sa novim Zakonom o visokom obrazovanju, kao i početak novih studijskih programa

Skandal u najavi: Vaterpolisti Malte pod istragom da su se kladili na sopstveni ubjedljivi poraz protiv Crne Gore

Petak, 16.01.2026 | 19:18

Igrači osumnjičeni da su se kladili na gol-razliku i pokušali da utiču na ishod utakmice tokom Evropskog prvenstva u Beogradu

FNC uveo rangiranje po kategorijama, evo kako je pozicioniran Miloš Janičić

Petak, 16.01.2026 | 20:23

Fight Nation Championship (FNC) iza sebe ima izuzetno uspješnu godinu, a promocija je napravila i veliki iskorak uz potrebu za jasnijom strukturom takmičarske hijerarhije.

Završena blokada: Uspostavljen saobraćaj na putevima ka Nikšiću, Cetinju i Baru

Petak, 16.01.2026 | 19:00

Mještani Zete i danas organizuju blokade saobraćaja na više putnih pravaca.

Inter želi što prije da blindira mladog napadača

Petak, 16.01.2026 | 20:35

Inter je pokrenuo pregovore sa mladim napadačem Frančeskom Pio Espozitom i želi što prije da ga „blindira“ dugoročnim ugovorom.

Suljević: Crna Gora bez doprinosa NVO ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija

Petak, 16.01.2026 | 17:42

Crna Gora, bez doprinosa nevladinih organizacija (NVO), ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Ernad Suljević.