Srijeda, 28.08.2024 | 14:36
IZVOR: kolektiv.me

Koprivica: Bez vladavine prava nema sveukupnog razvoja društva

Bez vladavine prava nema sveukupnog razvoja društva. Ovaj ideal zahtijeva podređenost svih pravu. Međutim, nad ovim idealom danas se u Crnoj Gori nadvila jedna opasnost, saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica.




Foto: arhiva, Vlada Crne Gore/Đorđe Cmiljanić

"Dugo vremena je u Crnoj Gori bila blokirana primjena ustavnih normi o prestanku funkcije sudiji i sudiji Ustavnog suda. Ustav jasno i nedvosmisleno propisuje da sudiji prestaje funkcija, pored ostalog, i zbog ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju (član 121 Ustava), a sudiji Ustavnog suda zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju (član 154 Ustava). Sudijska funkcija sticanjem uslova za starosnu penziju po automatizmu prestaje, bez obzira da li sudije i tužioci žele ili ne da se penzionišu".

To znači, kako navodi Koprivica, da se sudije ne moraju penzionisati i mogu se baviti drugim poslovima, ali im sticanjem uslova za starosnu penziju prestaje sudijska funkcija.

"Sam momenat kada određeni sudija ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju je vezan za volju sudije da li želi iskoristiti to svoje pravo i zatražiti penzionisanje. Međutim, u konkretnom slučaju, prestanak sudijske funkcije ne zavisi od volje sudije koji je ispunio uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju, jer se radi o imperativnoj normi koja određuje kada sudiji prestaje funkcija. U pravničkom dovijanju da bi što duže ostali na funkciji, sudije su se pozivale na Zakon o radu, iako njime nijesu propisani uslovi za ostvarivanje prava na starosnu penziju, koje Ustav postavlja kao osnov za prestanak funkcije. Nikako se ne može izjednačiti javna funkcija sa radnim odnosom.  Jasan je i potpuno ispravan stav Vrhovnog suda, on glasi: "Sudije ne zasnivaju radni odnos, već se odlukom Sudskog savjeta biraju radi obavljanja sudijske funkcije, kao javne funkcije. Javna funkcija sudije se ne ugovara, kao radni odnos, već povjerava izborom sudije od strane Sudskog savjeta." Mimo Ustava, pravnih argumenata, stavova Vrhovnog suda, Sudskog i Tužikačkog savjeta i stavova univerzitetskih profesora radnog prava, većina sudija Ustavnog suda je ukidajući odredbe Zakona o PIO, zauzela stav da je mjerodavan Zakon o radu (viša starosna granica), pokušavši da provuku i nametnu stav o primjeni zakona koji u konačnom nije meritoran i pravno obavezujući,  a sve zato što ispravnom primjenom Ustava i Zakona o PIO na koji upućuje Ustav, za njih četvoro upravo ove godine prestaje funkcija sudije Ustavnog suda. Klasičan sukob interesa, čak i po slovu Zakona o sprečavanju korupcije. U cilju izbjegavanja urušavanja pravnog sistema sa nesagledivim posledicama, apelujem na Skupštinu Crne Gore da što hitnije, već na samom početku vanrednog zasijedanja u petak 30. avgusta, konstatuje prestanak funkcije sudiji Miloradu Gogiću". 

Kako je istakao Koprivica, Skupština je u ovom sazivu pokazala da može riješiti važne izazove u pogledu zahtevnih pravosudnih imenovanja, doprinoseći konsolidaciji institucija i ubrzanju EU integracija naše države, i na tom fonu treba nastaviti.

"Apsurdno je da Skupština sprovodi postupak izbora sedmog sudije, doduše neuspješan je bio postupak nedavno, a da nije konstatovala prestanak funkcije onom sudiji na čije mjesto treba da stupi novoizabrani sudija, iako su već 3 mjeseca ispunjeni svi uslovi za to. Ne postoji nijedan pravni razlog da se konstatacija prestanka funkcije ovom sudiji Ustavnog suda ne učini već u petak, čak štaviše postoji već od 27.maja obaveza da se to učini. Nije prihvatljivo da se ne sprovede konstatacija prestanka funkcije, na osnovu urednog dopisa i obaveštenja Ustavnog suda o ispunjenju uslova za prestanak funkcije jednom sudiji. Pomenutom sudiji je prestala funkcija i nikako se bilo kakvim zakonom, pa ni njegovom zloupotrebom, ne može vratiti jer se nijedan zakon ne može retroaktivno primijeniti na taj slučaj. Takođe, Ustavni odbor Skupštine mora pod hitno zatražiti od Ustavnog suda podatke kojim je sve sudijama istog nastupio razlog za prestanak funkcije, u skladu sa članom 154 Ustava i da zauzmu stavove o ostvarivanju ustavnosti, što im je nadležnost po Poslovniku. Jasno je da je još dvoje sudija (Desanka Lopičić i Budimir Šćepanović) imaju uslov za starosnu penziju, te im je po sili Ustava već prestala funkcija iako i dalje sjede ns tim pozicijama. U toku ove godine sutkinja Đuranović takođe stiče uslov za starosnu penziju, te joj ima po sili Ustava ima prestati funkcija. Nezakonit sastav suda je bitna povreda prava, sa jasnim posledicama. I to je okolnost o kojoj se itekako mora voditi računa. Kome odgovara ovo stanje, ko njime gubi, a ko dobija?", upitao je Koprivica i dodao da građanima sigurno ne odgovara, a još manje pravnoj državi.

Jedini uživaoci, naglašava, "mogu biti sudije i tužioci kojima su ranije Sudski i Tužilački savjet utvrdili prestanak funkcije zbog ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, među kojima su dobro poznati korifeji zarobljenog pravosuđa, uključujući i bivšeg GST-a Milivoja Katnića, koji su podnijeli ili će podnijeti ustavne žalbe, uzdajući se u sudije Ustavnog suda, koji su u istom položaju, i kojima funkcija treba prestati po istom osnovu, da će isti zbog obzira prema svojoj funkciji i ličnoj potrebi da što duže na njoj ostanu, iskoristiti, bolje reći zloupotrebiti, svoju superpoziciju u pravnom sistemu i usvojiti njihove ustavne žalbe".

"Na djelu je svojevrsan esnafski dil. Njihovo vraćanje mimo prava i stavova pomenutih institucija, bilo bi ravno koruptivnom obrascu, stoga druge grane vlasti, u dijelu svojih nadležnosti, ne smiju to dozvoliti. Nije bez značaja skrenuti pažnju i Skupštini i cjelokupnoj javnosti Crne Gore, na određene činjenice, koje su nažalost daleko od očiju javnosti. Naime, sudije Ustavnog suda koji su ispunili uslove za starosnu penziju pa samim tim i po sili Ustava i za prestanak funkcije, uključujući i gospodina Gogića, čine većinu u Ustavnom sudu, koja neprincipijelno i mimo ranijih stavova i prakse Ustavnog suda,  usvaja ustavne žalbe o ukidanju pritvora u vrlo delikatnim predmetima organizovanog kriminala, kao npr u slučaju Petra Lazovića. Taj trend je zabrinjavajući i prijeti da učini uzaludnim rad SDT-a i državnog tuzilaštva u cjelini. Nemamo pravo na miješanje u rad Ustavnog suda,  ali nemamo ni pravo da u dijelu svojih nadležnosti ne činimo ono što se mora učiniti, a što bi vodilo prekidanju ovih krajnje zabrinjavajućih tendencija", zaključio je Koprivica.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Đurović: Stigao predlog za rekonstrukciju Vlade, sjednica sjutra

Srijeda, 22.07.2026 | 14:15

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović rekao je za RTCG da je u Skupštinu stigao predlog za rekonstrukciju Vlade i parlament će sjutra o tome raspravljati.

Zenović: Napredak Crne Gore u evropskim integracijama može pozitivno uticati i na druge države Zapadnog Balkana

Srijeda, 22.07.2026 | 12:32

Napredak Crne Gore u evropskim integracijama može pozitivno uticati na druge zemlje Zapadnog Balkana, koje su, nakon što je naša država predstavila jasan plan i rokove pristupanja Evropskoj uniji (EU), počele da razvijaju slične planove, ocijenio je glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Predrag Zenović.

Odložena rekonstukcija Vlade

Srijeda, 22.07.2026 | 12:17

Iako je za danas najavljena, rekonstrukcija Vlade je, ipak, odložena, potvrđeno je Portalu RTCG.

Knežević i Bojović se u Vašingtonu sastali sa predsjednikom Republikanske nacionalne obnove

Srijeda, 22.07.2026 | 11:38

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević i poslanik ove stranke u Skupštini Crne Gore Vladislav Bojović borave u radnoj posjeti Vašingtonu, gdje su se sastali sa Mark Ivanyom, predsjednikom Republikanske nacionalne obnove.

Spajić: U slobodoljublju Crne Gore posebno mjesto zauzimaju uskočki kraj i Šavnik

Srijeda, 22.07.2026 | 11:20

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić čestitao je građankama i građanima Šavnika Dan opštine - 22. jul.

Knežević: Pljevlja osvijetlila obraz Crnoj Gori

Utorak, 21.07.2026 | 14:38

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević čestitao je svim odbornicima SO Pljevlja koji su danas glasali za odluku o priznanju tzv. države Kosovo i tako doprinijeli da se Pljevlja grad velike istorije i svijetle tradicije dobrih i plemenitih ljudi pridruže Opštini Zeta u ispravljanju najcrnje istorijske neprave, a to je priznanje Kosova.

SDT pokrenulo istragu protiv 12 osoba zbog kriminalne organizacije i ubistva Saše Klikovca

Srijeda, 22.07.2026 | 09:45

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo je istragu protiv 12 osoba zbog sumnje da su izvršile krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, teško ubistvo i pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela. Istraga se odnosi na djelovanje grupe koju je, prema navodima SDT-a, organizovao sada pokojni Alen Kožar, a koja se dovodi u vezu sa ubistvom Saše Klikovca u Zeti u julu 2020. godine.

Milatović: Šavnik je vjekovno svjedočanstvo o Crnoj Gori koja je postojana i ponosna

Srijeda, 22.07.2026 | 08:25

Predsjednik Crne Gore, Jakov MIlatović uputio je čestitku čelnim ljudima Šavnika i njegovim građanima povodom Dana opštine.

Rok za upis bespravnih objekata produžiti još godinu

Srijeda, 22.07.2026 | 09:20

Poslanik Dejan Đurović podnio je Skupštini Crne Gore Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji bespravnih objekata, kojim se, između ostalog, predviđa produženje roka za upis bespravnih objekata u katastar sa 12 na 24 mjeseca, kao i uvođenje naknade za rad komisija koje sprovode postupak legalizacije.

Spajić: Malo su svi potrčali da paniče, ali mogli smo i mi biti koordinisaniji ruku na srce

Utorak, 21.07.2026 | 14:52

Premijer Milojko Spajić priznao je da je bilo prostora za bolju koordinaciju u komunikaciji sa javnošću u vezi sa jučerašnjim informacijama o cijenama goriva, ali je poručio da je najvažnije što je Vlada na vrijeme reagovala i spriječila nagle inflatorne pritiske.

Đurović: Stigao predlog za rekonstrukciju Vlade, sjednica sjutra

Srijeda, 22.07.2026 | 14:15

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović rekao je za RTCG da je u Skupštinu stigao predlog za rekonstrukciju Vlade i parlament će sjutra o tome raspravljati.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 22.07.2026 | 14:09

Novi filmovi na repertoru bioskopa Cineplexx.

Top Hill pobijedio kišu: Jala Brat i Buba Corelli priredili jednu od najenergičnijih noći ljeta

Srijeda, 22.07.2026 | 14:01

Postoje večeri koje se jednostavno dogode i postanu legendarne. Sinoć je upravo takva noć ispisana na Top Hillu. 

Abazović predlaže uvođenje turističke kartice “I Love Montenegro”

Srijeda, 22.07.2026 | 13:36

Država treba da uvede turističku karticu “I Love Montenegro” i na taj način dobije cjelogodišnju promociju, jer bi svaki gost mogao da postane ambasador crnogorskog turizma, predlaže lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.

Ivanović i Perazić: Jačanje uloge mladih u evropskim integracijama i međunarodnoj saradnji

Srijeda, 22.07.2026 | 13:23

 Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović sastao se sa generalnim sekretarom Mreže za mlade Crne Gore Vladimirom Perazićem, kako bi razgovarali o unaprjeđenju položaja mladih, njihovom većem uključivanju u proces evropske integracije, jačanju institucionalne saradnje i mogućnostima razvoja međunarodnih partnerstava u oblasti omladinske politike.

Otvoreno kiseoničko postrojenje u okviru Kliničkog centra Crne Gore – investicija u sigurnost pacijenata i otporniji zdravstveni sistem

Srijeda, 22.07.2026 | 13:15

Klinički centar Crne Gore dobio je novo kiseoničko postrojenje vrijedno više od milion eura, koje će toj zdravstvenoj ustanovi omogućiti potpuno nezavisno i kontinuirano snabdijevanje medicinskim kiseonikom. Riječ je o investiciji koja bi, kako je ocijenjeno prilikom svečanog puštanja u rad, trebalo da unaprijedi bezbjednost pacijenata i dodatno ojača otpornost crnogorskog zdravstvenog sistema.

Jovićević: Oprez u moru zbog vatrenih crva

Srijeda, 22.07.2026 | 12:44

Usljed ljetnjeg špica sezone i velikog priliva domaćih i stranih turista, u Zdravstvenoj stanici Petrovac bilježi se značajno povećan obim posla. Ljekari svakodnevno zbrinjavaju pacijente sa respiratornim i crijevnim infekcijama, povredama, toplotnim udarima, ali i stanjima uzrokovanim kontaktom sa otrovnim morskim životinjama.

Radović ocijenio da u slučaju Medovine nije došlo do povrede prava na suđenje u razumnom roku

Srijeda, 22.07.2026 | 12:41

Viši sud u Podgorici odbio je kao neosnovan zahtjev Vesne Pejović za ubrzanje postupka u predmetu koji se pred tim sudom vodi po žalbi na presudu Osnovnog suda na Cetinju.

Zenović: Napredak Crne Gore u evropskim integracijama može pozitivno uticati i na druge države Zapadnog Balkana

Srijeda, 22.07.2026 | 12:32

Napredak Crne Gore u evropskim integracijama može pozitivno uticati na druge zemlje Zapadnog Balkana, koje su, nakon što je naša država predstavila jasan plan i rokove pristupanja Evropskoj uniji (EU), počele da razvijaju slične planove, ocijenio je glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Predrag Zenović.

Krivična protiv firme i vlasnice zbog sumnje na utaju poreza i doprinosa od blizu 85.000 eura

Srijeda, 22.07.2026 | 12:15

U koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Podgorici, službenici Odsjeka za suzbijanje složenih oblika ekonomskog kriminala podnijeli su danas krivičnu prijavu protiv pravnog lica „P.I.“ i njegove osnivačice i izvršne direktorice B.P. (42), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili produženo krivično djelo utaja poreza i doprinosa i oštetili državu za blizu 85.000 eura.