Srijeda, 04.09.2024 | 12:24
IZVOR: cdm.me

Milatović: Uplivi partikularnih partijskih interesa i prakse neracionalnog zapošljavanja i dalje prisutni

U mnogim državnim preduzećima u Crnoj Gori se već decenijama unazad ne upravlja na efikasan i transparentan način, saopštio je crnogorski predsjednik, Jakov Milatović, i dodao da su uplivi partikularnih partijskih interesa i prakse neracionalnog zapošljavanja i dalje prisutni.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

“Kada se na to doda često nedovoljna kompetentnost partijski raspoređenog kadra, onda dobijamo značajno ugroženi potencijal ovih preduzeća da doprinesu ekonomskom razvoju naše zemlje i pružanju kvalitetnih javnih usluga”, rekao je Milatović na panelu Korporativno upravljanje u državnim preduzećima u Crnoj Gori, koji se organizuje u okviru formata Razgovor sa Predsjednikom.

On je saopštio da je korporativno upravljanje u državnim preduzećima jedna veoma važna tema.

“Jačanje integriteta u državnim kompanijama i njihova nezavisnost su jedan od prioriteta kada su u pitanju javne politike svuda u svijetu, pa i na našim prostorima”, naveo je Milatović otvarajući panel.

O značaju državnih preduzeća u Crnoj Gori, kako je rekao, nije potrebno posebno govoriti.

“Dovoljno je reći da upravljaju imovinom čija je vrijednost ekvivalentna godišnjem bruto domaćem proizvodu zemlje, kao i da naša zemlja ima najveće učešće državnih preduzeća u ekonomiji u regionu centralne, istočne i jugoistočne Evrope”, dodao je Milatović.

Prema njegovim riječima, već dugo se u Crnoj Gori ne vodi ili samo deklarativno vodi računa o troškovima po javne finansije i neželjenim učincima loše raspodijeljenih sredstava usljed zloupotreba u državnim preduzećima.

Na ovaj način se, iznova i sistemski, narušava povjerenje građana u javne institucije.

“Sva relevantna istraživanja koja sprovode međunarodne organizacije, poput Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), ali i brojne regionalne i domaće organizacije i institucije, pokazuju da su državna preduzeća naročito izložena riziku od zloupotrebe i korupcije”, dodao je Milatović.

On je saopštio da je državno vlasništvo koncentrisano u visokorizičnim sektorima, poput prerađivačke industrije, energetike i infrastrukture, u kojima se putem vrijednih koncesija i krupnih projekata javnih nabavki, javni i privatni sektor prepliću.

“Zato se u svim izvještajima, uvijek i bez izuzetka, sugeriše da su za djelotvorno smanjivanje rizika od zloupotrebe u državnim preduzećima neophodne dvije stvari – odgovorno državno vlasništvo i dobro korporativno upravljanje”, rekao je Milatović.

On je naveo da smo svjedoci da u našem sistemu možemo govoriti ili o nepostojanju korporativnog upravljanja kakvo poznaju razvijene ekonomije, ili o njegovoj lošoj kopiji.

“Da bi napravili otklon od starih praksi kojima svjedočimo i danas, od ključnog značaja je da prepoznamo potrebu za suštinskim reformama u upravljanju državnim preduzećima, kako bi se osigurala njihova efikasnost i održivost”, kazao je Milatović.

On smatra da je upravo današnji panel jedan od koraka ka ovom cilju.

“Zadovoljstvo mi je što ćemo imati priliku da čujemo, siguran sam, stručnu i zanimljivu diskusiju respektabilnih stručnjaka koji prate ovu oblast iz različitih uglova – akademskog, nevladinog i ugla privatnog sektora”, rekao je Milatović i dodao da planira da, u periodu koji slijedi, i sam da doprinos ovoj važnoj temi.

Zato će institucija Predsjednika Crne Gore uputiti Inicijativu o dobrom upravljanju u državnim preduzećima svim relevantnim činiocima sistema u čijoj nadležnosti je unapređenje i kontrola rada državnih preduzeća, uključujući i poslanike u Skupštini.

“Mišljenja sam da je u ovoj, kao i u mnogim drugim oblastima, našem društvu potrebna korjenita reforma. Taj proces može početi već danas, otklonom od postojećih loših praksi, kao i odgovornošću donosilaca odluka i transparentnošću procesa. Jer se samo na taj način može istinski ići naprijed ka jačanju naše ekonomije i društva u cjelini”, zaključio je Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Izrael povećava uvoz municije i granata iz Evrope, sve više iz Srbije

Srijeda, 04.03.2026 | 13:58

S druge strane, vojno-tehnička saradnja Srbije i Izraela trenutno je na najvišem nivou. Srbija od Izraela kupuje savremene raketne sisteme, bespilotne letjelice i sajber softver, dok istovremeno izvozi granate i municiju Tel Avivu.

NATO: Osuđujemo Iran zbog gađanja Turske

Srijeda, 04.03.2026 | 13:54

NATO je osudio iransko gađanje Turske, navodeći da čvrsto stoji uz sve svoje saveznike.

Gardijan: Američki komandanti govore vojnicima da je rat u Iranu dio Božjeg plana

Srijeda, 04.03.2026 | 13:46

Više od 200 američkih vojnika žalilo se da njihovi nadređeni koriste ektremističku hriščansku retoriku da bi opravdali učešće u ratu u Iranu, govoreći da je to dio Božjeg plana čiji je cilj kraj svijeta.  

Đeljošaj: Otvoriti Sveti Stefan, arbitraža traje predugo

Srijeda, 04.03.2026 | 13:17

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj rekao je u emisiji Budimo budni – Pitajte Vladu na TVCG da je krivica za pitanje Svetog Stefana na zakupcu koji, kako tvrdi, ne poštuje ugovor. Rekao i je da država nastoji da riješi ovo pitanje.  

Iran tajno kontaktirao CIA, Tramp je pred velikim izazovom

Srijeda, 04.03.2026 | 13:09

Iako preživjeli iranski zvaničnici javno prkosno odbijaju pregovarati s predsjednikom Donaldom Trampom o završetku američko-izraelskog napada na njihovu zemlju, operativci iranskog Ministarstva obavještajnih službi tajno su kontaktirali CIA-u. Samo dan nakon početka napada, preko obavještajne agencije treće zemlje, ponudili su razgovore o uslovima za prekid sukoba, tvrde funkcioneri upoznati s kontaktima, piše The New York Times.  

Nikšić: Građani spriječili izlazak vozila firme, deset lica privedeno na informativni razgovor

Utorak, 03.03.2026 | 16:00

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“, Odjeljenja bezbjednosti Nikšić, postupili su danas po prijavi vlasnika firme „MM Sistem“, koji je naveo da je više građana onemogućilo izlazak teretnih motornih vozila ove firme iz kruga preduzeća u rudokopu Zagrad, opština Nikšić.

Ženska osoba spasena iz Morače

Utorak, 03.03.2026 | 21:22

Brzom reakcijom policije i vatrogasaca spasena je ženska osoba koja se iz za sada neutvrđenih razloga našla u rijeci Morači.

Botunjani i danas protestuju, Stojanović: Zapaljen bager na gradilištu, obezbjeđenje nije reagovalo

Srijeda, 04.03.2026 | 08:29

Mještani Botuna i jutros su se okupili kod gradilišta sistema za prečišćavanje otpadnih voda u tom zetskom naselju, najavljujući radikalizaciju protesta. Jedan od okupljenih Peđa Stojanović, kazao je za ADRIA TV da je jutros neko zapalio bager na gradilištu, a da ti povodom obezbjeđenje nije reagovalo.

Mujović: Napadom na imovinu izvođača radova u Botunu pređena crvena linija

Srijeda, 04.03.2026 | 09:33

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović saopštio je za Portal RTCG da je vandalizmom i napadom na imovinu izvođača radova na postrojenju u Botunu pređena crvena linija.

Rubio: Ne bismo namjerno gađali školu

Utorak, 03.03.2026 | 14:37

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da američke snage “ne bi namjerno gađale školu”, nakon što su iranski državni mediji izvijestili da je više od 160 osoba poginulo u napadu na školu za djevojčice prvog dana američkih i izraelskih napada na Iran.

Bogdanović: Od Đukanovića oduzeti papiri "izdajnik", "negativna kampanja", "meta broj dva"

Srijeda, 04.03.2026 | 14:17

Šef Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović kazao je da je najpreči interes javnosti da čuje ko su lica čija imena se nalaze u fascikalama i dokumentaciji Aca Đukanovića, a koje je policija oduzela prilikom pretresa, a koja su, targetirana i protiv koji su sprovođene, kako je kazao, gadne i monstruozne kampanje.

Izrael povećava uvoz municije i granata iz Evrope, sve više iz Srbije

Srijeda, 04.03.2026 | 13:58

S druge strane, vojno-tehnička saradnja Srbije i Izraela trenutno je na najvišem nivou. Srbija od Izraela kupuje savremene raketne sisteme, bespilotne letjelice i sajber softver, dok istovremeno izvozi granate i municiju Tel Avivu.

NATO: Osuđujemo Iran zbog gađanja Turske

Srijeda, 04.03.2026 | 13:54

NATO je osudio iransko gađanje Turske, navodeći da čvrsto stoji uz sve svoje saveznike.

Radnik obezbjeđenja javio policiji da je neko ušao u gradilište i zapalio mašinu, Botunjani dali izjave u CB-u

Srijeda, 04.03.2026 | 13:48

Botunjni koji su i danas protestovli ispred industrijske zone KAP-a u tom zetskom selu bili su da daju izjave u Centru bezbjednosti Podgorica povodom paljenja građevinske mašine na gradilištu gdje se izvode radovi na izgradnji Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, protiv čega oni zapravo protestuju.

Gardijan: Američki komandanti govore vojnicima da je rat u Iranu dio Božjeg plana

Srijeda, 04.03.2026 | 13:46

Više od 200 američkih vojnika žalilo se da njihovi nadređeni koriste ektremističku hriščansku retoriku da bi opravdali učešće u ratu u Iranu, govoreći da je to dio Božjeg plana čiji je cilj kraj svijeta.  

Advokatski tim Đukanovića: Objava Bogdanovića otvoreni pokušaj targetiranja

Srijeda, 04.03.2026 | 13:39

Plasiranje podataka o imovini Aca Đukanovića koja nije predmet krivičnog postupka ima za cilj da se u javnosti stvori percepcija krivice i opravda politička kampanja, koja, sve više, poprima karakter odmazde, saopšteno je iz advokatskog tima Đukanovića.

Đukanović dijeli ćeliju s navodnim "kavčanima"

Srijeda, 04.03.2026 | 13:39

Biznismen Aco Đukanović, koji je prekjuče pritvoren zbog nelegalnog oružja, ćeliju spuškog zatvora dijeli s Radovanom Pantovićem i Davorom Perovićem, koji se, prema evidencijama bezbjednosnih službi, vode kao pripadnici "kavačkog klana".  

Nema krivičnog djela: Tužiocu nijesu sporne poruke Edina Kolarevića

Srijeda, 04.03.2026 | 13:35

U govoru Edina Kolarevića ispred zgrade Osnovnog suda u Nikšiću tokom sprovođenja njegovog ujaka Aca Đukanovića u spuški pritvor, kao i ostalih okupljenih, nema elemenata krivičnog djela. To proizlazi iz odgovora nikšićkog tužilaštva portalu Adria.

Dukaj sa Unlu o podršci i saradnji u oblasti digitalizacije

Srijeda, 04.03.2026 | 13:18

Ministar javne uprave Maraš Dukaj sastao se sa novoimenovanom ambasadorkom Republike Turske u Crnoj Gori, Ajdom Unlu, sa kojom je razgovarao na temu produbljavanja saradnje u oblastima reforme javne uprave, unapređenju digitalizacije, kao i podršci sajber bezbjednosti.

U Podgorici 8. marta protest majki korisnica naknada za troje i više djece

Srijeda, 04.03.2026 | 13:13

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj rekao je u emisiji Budimo budni - Pitajte Vladu na TVCG da je krivica za pitanje Svetog Stefana na zakupcu koji, kako tvrdi, ne poštuje ugovor. Rekao i je da država nastoji da riješi ovo pitanje.