Četvrtak, 03.10.2024 | 14:47
IZVOR: kolektiv.me

IJZCG - Brojke nas opominju i ukazuju na ozbiljnost problema obolijevanja i umiranja od raka dojke

Rak dojke je veoma ozbiljno oboljenje i najučestalija maligna neoplazma od koje žene obolijevaju i umiru, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG).




Foto: Institut za javno zdravlje Crne Gore

"Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u 2022. godini registrovano je oko 2,3 miliona novih slučajeva raka dojke u svijetu i oko 670 000 umrlih od ove bolesti. Najčešće se javlja nakon 40.godine života, ali od raka dojke mogu oboljeti i mlađe osobe. Prema procjenama GLOBOCAN-a za 2022. godinu broj novih slučajeva raka dojke kod žena u Crnoj Gori je iznosio 416 (ukupno 2.739 novih slučajeva raka kod oba pola). Od svih slučajeva raka kod oba pola učešće raka dojke čini 15,2% (skoro svaki sedma osoba oboljela od raka oboljela je od raka dojke). Učešće raka dojke od svih slučajeva raka kod žena je 31,4% (skoro svaka treća žena oboljela od raka, oboljela je od raka dojke). Uzrasno standardizovana stopa obolijevanja od raka dojke iznosila je 76,5/100.000 žena, po čemu je Crna Gora svrstana na 20. mjestu u Evropi.  Najveći broj oboljelih žena registrovan je u starosnoj grupi između 55 i 74 godine što čini više od polovine novih slučajeva raka dojke kod žena (54,1%)".

Kako su naveli iz IJZCG, prema istom izvoru, broj umrlih žena od raka dojke u 2022. godini je 154, sa učešćem od 10,0% od svih umrlih od raka u Crnoj Gori (svaka deseta osoba umrla od raka, umrla je od raka dojke).

"Iste godine 22,4% svih umrlih žena od raka, umrlo je od raka dojke (svaka peta žena umrla od raka, umrla je od raka dojke). Uzrasno standardizovana stopa umiranja od raka dojke iznosila je 23,3/100 000 žena, što je najviša stopa umiranja od raka dojke u Evropi. Ove brojke nas opominju i ujedno ukazuju na ozbiljnost problema obolijevanja i umiranja od raka dojke, naglašavajući značaj kontinuirane brige o zdravlju. Za pojavu raka dojke postoje određeni faktori rizika: pol, starost, porodična i lična istorija bolesti, rana prva menstruacija i kasna menopauza, kao i drugi faktori rizika kao što su: žene koje nisu rađale ili su prvi porođaj imale nakon 30. godine života, žene koje nisu bile u mogućnosti da doje djecu, upotreba hormonske terapije, loše životne navike (prekomjerna tjelesna težina, nedovoljna fizička aktivnost i prekomjerna konzumacija duvana i alkohola). Prisustvo faktora rizika ukazuje na veći rizik od obolijevanja i ne znači nužno da će žena i da oboli od raka dojke i zato se preporučuju redovni kontrolni pregledi prema preporukama stručnjaka", objašnjavaju iz IJZCG.

Kontrolnim pregledima dojki,ističu, omogućava se otkrivanje bolesti u ranoj fazi, kada postoje odlične šanse za potpuno izlječenje.

"Preporuka je da svaka ženska osoba poslije 20. godine života jednom mjesečno pregleda dojke u okviru samopregleda dojki u periodu od petog do desetog dana od početka menstrualnog ciklusa. Žene u menopauzi samopregled planiraju i izvode uvijek istog datuma u mjesecu. Ukoliko tokom samopregleda dojki otkrijete promjenu potrebno je da se hitno, bez odlaganja javite izabranom doktoru. Ultrazvučni pregled dojki i digitalna mamografija su veoma važne metode pregleda, jer se pomoću njih mogu otkriti tumori i druge promjene premale da bi se mogle napipati i otkriti samopregledom. Ultrazvučni pregled dojki je metoda izbora za mlađe žene i trudnice. Preporuka je da žena jednom godišnje uradi ultrazvučni pregled dojki. Digitalna mamografija je široko prihvaćena kao zlatni standard za otkrivanje raka dojke u ranoj fazi kada je u velikom procentu izlječiv. Podrazumijeva rendgenski pregled dojki uz upotrebu malih i neškodljivih doza zračenja. Preporuka je da žena nakon 40. godine života u skladu sa anamnezom i u dogovoru sa radiologom uradi mamografiju. Skrining raka dojke predstavlja veoma značajan preventivni program kojim se otkriva rak dojke u ranoj fazi, a namijenjen je ženama od 50-69 godina života. Cilj skrininga je identifikovanje promjena u dojkama, prije pojave simptoma i znakova bolesti. Primarni skrining test je digitalna mamografija. Žena brine o zdravlju dojki tako što svakodnevno praktikuje zdrave životne navike, jednom mjesečno obavlja samopregled dojki, redovno odlazi na preporučene kontrolne preglede i učestvuje u organizovanim pregledima za rano otkrivanje i prevenciju raka dojke", zaključeno je u saopštenju IJZCG.

ČITAJTE I OVO - Za Nju, kampanja za borbu protv raka dojke u Crnoj Gori

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Ove tri male promjene bi mogle da sačuvaju zdravlje srca

Utorak, 10.03.2026 | 21:37

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, ali jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogu da budu način da sačuvate zdravlje srca, otkrio je kardiolog dr Frančesko Lo Monako.

Kako da usporite gubitak mišićne mase? Ova kombinacija treninga i ishrane je ključna

Utorak, 10.03.2026 | 15:37

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izraženiji i počne da utiče na svakodnevno funkcionisanje, govori se o sarkopeniji.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Popularne namirnice koje svakodnevno jedemo mogu oštetiti zube i povećati rizik od karijesa

Subota, 07.03.2026 | 16:02

Očuvanje zdravlja zuba ne zavisi samo od redovnog pranja i čišćenja - način ishrane igra podjednako važnu ulogu. Određene namirnice i pića mogu oštetiti zubnu gleđ, povećati rizik od karijesa i izazvati probleme s desnima.

Vučurović: Đukanović izbjegao suočavanje sa poslanicima

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:32

Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Jovan Vučurović ocijenio je za RTCG da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović izbjegao suočavanje sa poslanicima pred Anketnim odborom, navodeći da je, kao dugogodišnji nosilac vlasti, imao obavezu da odgovori na pitanja o događajima i odlukama iz perioda dok je upravljao državom.

Stojović: Prisustvo Đukanovića na Anketnom odboru doprinijelo bi demokratskim procesima

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:29

Dolazak bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića na sjednicu Anketnog odbora nije zakonska obaveza, ali bi njegovo eventualno prisustvo doprinijelo jačanju demokratskih procesa i političkog dijaloga u državi, rekao je za RTCG poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Gordan Stojović.

Klikovac: Dok Podgorica gubi vrijednu parcelu, neko preko noći postaje miloner

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:15

Šef Kluba odbornika DPS Glavnog grada, Andrija Klikovac, na društvenoj mreži X upozorio je da razmjena zemljišta između Glavnog grada i privatnog lica može donijeti ogromnu finansijsku korist pojedincima, dok grad gubi vrijedne parcele.

Šahmanović: Crna Gora korak po korak gradi energetski stabilnu i sigurnu budućnost

Četvrtak, 12.03.2026 | 18:09

Delegacija Ministarstva energetike i rudarstva na čelu sa ministrom Admirom Šahmanovićem danas je posjetila Luku Bar povodom najave početka adaptacije i modernizacije državnih rezervoara koji će služiti za skladištenje strateških rezervi naftnih derivata.

Kljajević: Smjena Perišić pokazuje da meritokratija u Vladi Spajića ne postoji

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:51

Poslanica Demokratske narodne partije Jelena Kljajević ocijenila je da smjena državne sekretarke Slađane Perišić potvrđuje da u Vladi premijera Milojka Spajića politički obračuni nadjačavaju stručnost, rezultate i profesionalni integritet.

Kristijano Ronaldo na specijalizovanoj terapiji

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:47

Kristijano Ronaldo okrenuo se presoterapiji kako bi se što brže oporavio od povrede tetive i bio spreman za Svjetsko prvenstvo, koje počinje 11. juna.

Odžić: Spajić farba avione za EU, ali se plašim da će ubrzo aterirati politički

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:39

Mislim da građani nemaju razloga za brigu. Sad će nam iz vlasti objasniti da je ipak sve ok - naveo je na meži X funkcioner Evropskog saveza Petar Odžić.

Vuković i Samelin: Švedska snažno podržava reformske procese i evropski put Crne Gore

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:29

Ministar finansija mr Novica Vuković i nerezidentna ambasadorka Švedske, Šarlota Samelin, razmijenili su stavove o savremenim ekonomskim politikama i dobrim praksama Švedske koje mogu biti od značaja za reformski proces Crne Gore.

SEP: Od ASK-a do Ustavnog suda država u blokadi, dok Albanija preuzima evropski tempo

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:13

Došli smo u situaciju da na konkursima za ključne državne funkcije imamo po jednog kandidata, ocjenjuju iz Stranke evropskog progresa (SEP), uz upozorenje da „sljedeći scenario je da se više niko neće javljati, jer institucionalni haos, partijska prepucavanja i nadgoranjavanja nastavljaju da guše državu“.

Tužilački savjet raspisuje oglas za izbor osam specijalnih tužilaca

Četvrtak, 12.03.2026 | 17:10

Tužilački Savjet , na danas održanoj sjednici, donio je odluku da se raspiše javni oglas za izbor osam specijalnih tužilaca, u Specijalnom državnom tužilaštvu, kao i odluku da se raspiše oglas za izbor dva državna tužioca u Više državno tužilaštvo u Podgorici i oglas za izbor jednog državnog tužioca u Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju.