Orasi imaju bogat ukus i bezbroj zdravstvene prednosti, a mnogima su omiljen izbor za grickalice, pečenje ili kuvanje. Međutim, zbog visokog sadržaja ulja, ovaj orašasti plod je sklon lakom i brzom kvarenju, pa je zato neophodno da koristite efikasne metode njihovog skladištenja.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Mnogi faktori utiču na njihovu svježinu, a neki od njih su svjetlost, temperatura, vlaga i izloženost vazduhu - to sve može da ubrza njihovo kvarenje. Ključ održanja njihove svježine je u ovim stvarima.
1. Izaberite pravu činiju gdje ćete ih držati
Ovo je prvi i možda najbitniji faktor u njegovom održavanju. Najbolje je da se odlučite za posudu koju ćete hermetički zatvoriti i tako zaštitili orahe od izlaganja vazduhu ali i od svjetlosti, piše "Ariga foods".
2. Održavajte hladnoću
Temperatura igra vitalnu ulogu u održavanju svježine oraha. Orahe treba čuvati u hladnom okruženju kako bi se usporila oksidacija i sačuvala prirodna ulja. U idealnom slučaju, treba da ih čuvate u frižideru ili zamrzivaču.
3. Suvo i mračno okruženje
Izlaganje vlagi i svjetlosti može dovesti do užeglosti i kvarenja oraha. Zbog toga je ključno da ih čuvate u suvom i tamnom okruženju. Izbjegavajte da ih čuvate u blizini izvora toplote ili vlage poput šporeta ili mašine za pranje sudova.
Foto: Ilustracija, Pixabay
4. Zamrzavanje za dugovječnost
Ako planirate da ne koristite orahe duži period, zamrzavanje je odlična opcija za očuvanje njihove svježine. Prije zamrzavanja, uvjerite se da su potpuno suvi. Stavite ih u hermetički zatvorenu posudu ili kesu za zamrzivač, uklanjajući što je moguće više vazduha prije zatvaranja.
5. Izbjegavajte unakrsne kontaminacije
Da biste spriječili da orasi apsorbuju mirise i ukuse iz druge hrane, čuvajte ih odvojeno u namjenskoj posudi. Izbjegavajte stavljanje oraha u blizinu oštre hrane poput crnog ili bijelog luka, jer orašastim plodovima mogu dati neželjene arome.
6. Redovna provjera i rotacija
Čak i uz pravilno skladištenje, neophodno je povremeno pregledati orahe da li ima znakova kvarenja. Provjerite da li ima neprijatnih mirisa, promjene boje ili čak buđi i uklonite sve one koji pokazuju znake propadanja. Pored toga, redovno mijenjajte zalihe oraha kako biste bili sigurni da se stariji orašasti plodovi prvo koriste, održavajući svježinu.
Izvor: ona.telegraf.rs
KOMENTARI (0)