Petak, 14.02.2025 | 15:09
IZVOR: b92.net

Evo kada će putnicima biti potrebna DOZVOLA za ulazak u EU

ETIAS sistem neće biti primijenjen u prvoj polovini 2025. godine, prema novim informacijama koje su objavljene na zvaničnom sajtu Evropske unije.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Njegova primjena je prvobitno bila najavljena za maj 2025. godine, ali EU je sada pružila nove informacije o modernizovanom sistemu putovanja.

"ETIAS trenutno nije u funkciji i neće početi u prvoj polovini 2025. U ovom trenutku putnicima nisu potrebne nikakve nove procedure koje su najavljivanje. Evropska unija će obavijestiti o početku ETIAS-a nekoliko mjeseci prije njegovog pokretanja", navodi se na zvaničnom sajtu.

Njemu će prethoditi novi sistem za ulazak i izlazak iz EU - EES sistem za koji su pojedine zemlje već počele intenzivno da se pripremaju.

Njegova primjena se, takođe, očekuje kasnije u 2025. godini.

Pojedine zemlje članice se već pripremaju za EES sistem

Finsko Ministarstvo unutrašnjih poslova je nedavno potvrdilo da je zemlja spremna za implementaciju novog sistema ulaska/izlaska iz EU (EES).

Kroz zvaničnu izjavu, Ministarstvo je saopštilo da se očekuje da EES postane operativan tokom ove godine, a u isto vrijeme je naglasilo da je Finska završila sve pripremne korake potrebne za efikasnu implementaciju novog sistema na granicama, prenio je Šengen njuz.

Nekoliko dana prije Finske, Španija je načinila prvi korak ka primjeni EES sistema kada je  otvorila novi pametni sistem ulaska i izlaska iz EU na granici Melija-Maroko.

Španski ministar unutrašnjih poslova, Fernando Grande-Marlaska, otvorio je EES sistem i istakao da je Melija spremna za sprovođenje automatizovanih provjera čim sistem bude pokrenut širom EU.

I Eurostar voz najavio je uvođenje promjene putovanja vozom između Pariza i Londona u okviru pripreme za uvođenje dugo odlaganog sistema ulaska i izlaska iz EU (EES).

Putnici koji putuju vozom između Pariza i Londona treba da znaju da će operater željezničkog prevoza kroz Lamanš, Eurostar, ukinuti popularni biometrijski sistem prijave na stanici St Pancras u Londonu, u okviru priprema za uvođenje EES sistema.

Foto: Ilustracija/Pixabay

Šta će podrazumijevati EES i ETIAS sistemi?

Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu granice.

Sistem će se primjenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.

EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabilježene u digitalnom dosijeu.

ETIAS sistem (Evropska elektronska autorizacija za putovanje) će podrazumijevati izdavanje putne dozvole koja će koštati 7 eura. Ona će biti povezana sa pasošem putnika, a važiće do tri godine ili dok pasoš ne istekne, zavisno koji uslov se prvo ispuni.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mugoša: Spriječeno svjesno planirano usporavanje EU integracionog puta Crne Gore

Subota, 02.08.2025 | 11:16

Spriječeno je svjesno planirano usporavanje EU integracionog puta Crne Gore motivisano uskopartijskim i ideološkim porivima konstituenata većine, naveo je na mreži X šef kluba poslanika SD i predstavnik Evropskog saveza Boris Mugoša.

Spalević: Uložiću energiju, znanje i strast kako bi Budućnost nastavila da raste, pobjeđuje i inspiriše

Subota, 02.08.2025 | 10:27

Fudbalski klub Budućnost od juče ima novog predsjednika - prvi čovjek kluba je Boris Spalević, koji je na toj poziciji naslijedio Boška Kovačevića.

Borovinić Bojović sa odbornicima odala počast junacima Boja na Fundini

Subota, 02.08.2025 | 10:10

Predsjednica Skupštine Glavnog grada, dr Jelena Borovinić Bojović, zajedno sa odbornicom Ivanom Mašković i odbornikom Goranom Milićem položila je vijenac na spomen-obilježje na Fundini, u znak zahvalnosti i poštovanja prema herojima slavnog Boja na Fundini iz 1876. godine.

Koristite Microsoft Excel? Ovo su NOVE FUNKCIJE

Subota, 02.08.2025 | 09:51

Microsoft je ponovo objavio listu funkcija koje je dodao u Excel tokom jula.

Pretežno SUNČANO i toplo - Ove TEMPERATURE nas očekuju PRVOG DANA VIKENDA

Petak, 01.08.2025 | 22:07

U subotu nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju. 

Breskvica o ESTETSKIM OPERACIJAMA: "Korigovala sam samo jedno"

Petak, 01.08.2025 | 22:01

Pjevačica Anđela Ignjatović Breskvica trenutno boravi u Crnoj Gori, gdje tokom ljetnje sezone ima zakazane nastupe.

Sve vide i čuju: Ova dva horoskopska znaka NE MOŽETE da prevarite

Petak, 01.08.2025 | 21:52

Mnogi se trude da razumiju skrivene poruke u razgovoru, ali samo retki znaju da protumače ono što nije izgovoreno.

Kabinet Milatovića objavio prepisku sa Đeljošajem

Petak, 01.08.2025 | 21:35

Kabinet Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, poslao je medijima sadržaj razmjene poruka sa ministrom ekonomije Nikom Đeljošajem.

PORAZ od Estonije udaljio juniore od elite: Crna Gora za PLASMAN od 5. do 8. mjesta

Petak, 01.08.2025 | 21:32

Crnogorska muška košarkaška juniorska reprezentacija igraće od 5. do 8. mjesta na Evropskom prvenstvu B divizije, koje se održava u rumunskom Piteštiju.

Đeljošaj: NEISTINA da sam prijetio Milatoviću, objaviću prepisku ako se ne izvini

Petak, 01.08.2025 | 21:23

Potpredsjednik Vlade i i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj sa indignacijom odbacuje kao grubu neistinu objavu slučajnog predsjednika Jakova Milatovića koji ga je optužio da mu je uputio niz prijetnji i neprimjerenih poruka neposredno nakon što je saopšteno da je predsjednik vratio Zakon o porezu na nepokretnosti Skupštini na ponovno odlučivanje, uz jasnu i obrazloženu pravnu argumentaciju.