I Južni i Sjeverni pol su ekstremno hladni jer je Sunce na njima uvijek veoma nisko na horizontu, a oba pola imaju šest mjeseci mraka.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Da li ste se ikada zapitali kome je hladniji – pingvinima na Južnom polu ili polarnim medvedima oko Sjevernog pola? Oba pola Zemlje su ledena područja, pa nije iznenađujuće što su temperature ekstremne. Međutim, možda vas zanima koja od tih lokacija je zapravo hladnija.
I Južni i Sjeverni pol su ekstremno hladni jer je Sunce na njima uvijek veoma nisko na horizontu, a oba pola imaju šest mjeseci mraka. Kada Sunce ipak izađe, njegova svjetlost se reflektuje od ogromnih bijelih ledenih površina, a vazduh ostaje uglavnom podjednako hladan. Ipak, Južni pol je znatno hladniji, piše punkufer.hr.
Zašto je Južni pol hladniji?
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
U prosjeku, temperatura na Sjevernom polu zimi iznosi oko -40°C, dok ljeti može dostići 0°C. S druge strane, Južni pol je znatno hladniji, sa prosečnim temperaturama od -60°C zimi i -28,2°C leti. Najniža temperatura ikada zabilježena na Zemlji bila je na Antarktiku, i to nezamislivih -89,2°C. Za poređenje, rekord za Arktik iznosio je -69,6°C, izmjeren na Grenlandu.
Glavni razlog zbog kojeg je Južni pol hladniji leži u geografiji. Sjeverni pol je okružen okeanom, dok je Južni pol na kontinentu. Voda se zagrijeva i hladi sporije od kopna, pa temperaturni ekstremi na Sjevernom polu nisu toliko izraženi.
Pored toga, Antarktik sadrži čak 90% Zemljinog leda, dok se Arktik ne može pohvaliti tolikim količinama leda. Antarktik je stabilniji i manje podložan klimatskim promjenama, dok se Sjeverni pol lakše topi.
Takođe, Sjeverni pol se nalazi na nivou mora, dok je Južni pol na visini od gotovo 3.000 metara (tačno 2835 m). Antarktik je najviši kontinent, uglavnom zahvaljujući ogromnoj debljini ledenog pokrivača.
Dodatno, Antarktik je i najvjetrovitiji kontinent, sa uraganskim vjetrovima koji duvaju brzinom većom od 320 km/h. Iako vjetrovi postoje i oko Sjevernog pola, oni su znatno slabiji. Na Arktiku, kontinent usporava vjetrove, a povremeno dolazi i do miješanja hladnog polarnih vazduha sa toplijim, što ne dolazi u obzir oko Južnog pola.
KOMENTARI (0)