Petak, 07.03.2025 | 20:23
IZVOR: RTS, Science Alert

"Samo jedna NEPROSPAVANA noć remeti naš imuni sistem"

Svi znamo da je san važan, ali oduzima mnogo vremena.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Ipak, kao što nova studija ukazuje, čak i jedna noć nedostatka sna može izazvati značajne poremećaje u imunološkom sistemu, potencijalno doprinoseći razvoju stanja poput gojaznosti, dijabetesa i srčanih bolesti.

Opasnosti hroničnog nedostatka sna su opšte poznate, od promjena raspoloženja i kognitivnih oštećenja do zdravstvenih problema poput srčanog ili moždanog udara.

Postoje brojni dokazi koji povezuju loš san sa ovim i drugim bolestima, a veliki broj dokaza koji nagovještavaju da su zdravstveni problemi poput ovih obično uzrokovani hroničnom upalom, ističu autori nove studije.

Međutim, manje je dokaza o specifičnim mehanizmima koji su uključeni: kako tačno nedostatak sna može da dovede do sistemske upale koja narušava zdravlje ljudi?

Za potrebe istraživanje, naučnici sa Instituta za dijabetes Dasman u Kuvajtu pokušali su da razumiju uticaj nedostatka sna na cirkulišuće imune ćelije, kao što su monociti, i njegovu povezanost sa sistemskom upalom.

Monociti su veliki leukociti, ili bijela krvna zrnca, koja igraju ključnu ulogu u urođenom imunološkom sistemu, koji obezbjeđuje prvu liniju odbrane tijela od uljeza. Postoje tri podgrupe monocita kod ljudi: klasični, neklasični i srednji.

Neklasični monociti patroliraju u potrazi za patogenima u vaskulaturi i ekstravaskularnim tkivima, objašnjavaju autori studije, koristeći inflamatorne znakove kako bi im pomogli da regulišu imuni odgovor tijela.

Istraživači su regrutovali 276 zdravih odraslih osoba sa različitim indeksima tjelesne mase (BMI), od kojih je 237 ostalo do kraja istraživačkog programa. Oni su analizirali obrasce spavanja ispitanika i redovno analizirali nivoe različitih podskupova monocita, kao i markere upale.

Gojazni učesnici imali su značajno niži kvalitet sna od mršavih učesnika, pokazala je studija, zajedno sa većom hroničnom inflamacijom niskog stepena. Takođe su imali više neklasičnih monocita, što je koreliralo sa nižim kvalitetom sna i povećanim proinflamatornim markerima.

U drugom dijelu studije, pet zdravih, mršavih odraslih osoba dalo je uzorke krvi tokom 24-časovnog perioda deprivacije sna. Oni su upoređeni sa kontrolnim uzorcima krvi uzetim nakon što su učesnici imali nekoliko dana osvježavajućeg sna.

Čak je i samo 24 sata nedostatka sna očigledno promijenilo profile monocita kod mršavih učesnika da bi ličili na one gojaznih učesnika, stanje za koje istraživači primjećuju da je poznato da predstavlja hroničnu upalu.

Odgovor može izgledati očigledan – samo spavajte više – ali rijetko je tako jednostavan u stvarnom životu. Moderna civilizacija se zavjerila da nas drži budne do kasno u noć, tvrdi glavni autor Fatima al Rašid, istraživač na Institutu za dijabetes Dasman.

„Naši nalazi naglašavaju rastući izazov za javno zdravlje. Napredak u tehnologiji, produženo vreme ispred ekrana i promene društvenih normi sve više ometaju redovne cikluse spavanja“, kaže Al Rašidova.

„Ovaj poremećaj sna ima duboke implikacije na imunitet i opšte zdravlje."

Buduća istraživanja bi trebalo da nastave ovo ispitivanje veza između deprivacije sna i promjena rekacija imunskog sistema, napominju autori studije.

Takođe se nadaju da će uspjeti da otkriju da li neke intervencije mogu pomoći u ublažavanju ovog efekta, kao što su strukturirane terapije spavanja ili smjernice za ograničavanje upotrebe tehnologije.

„Dugoročno, cilj nam je da ovo istraživanje pokrene politike i strategije koje prepoznaju kritičnu ulogu sna u javnom zdravlju“, kaže Al Rašidova.

„Zamišljamo reforme na radnom mjestu i obrazovne kampanje koje promovišu bolje prakse spavanja, posebno za populacije u opasnosti od poremećaja sna zbog tehnoloških i profesionalnih zahtjeva.“

„Na kraju, ovo bi moglo pomoći u ublažavanju tereta inflamatornih bolesti kao što su gojaznost, dijabetes i kardiovaskularne bolesti", zaključuje Fatima al Rašid, u izvještaju koji je objavljen u The Journal of Immunology.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Saobraćajna nezgoda kod Kliničkog centra, jedna osoba povrijeđena

Petak, 26.12.2025 | 22:06

U saobraćajnoj nezgodi koja se večeras dogodila u Podgorici, na raskrsnici Ljubljanske ulice i Ulice dr Ljubomira Rašovića, kod Kliničkog centra, jedna osoba je povrijeđena, saopšteno je iz policije.

Digitalna transformacija rada auto škola ulazi u završnu fazu

Petak, 26.12.2025 | 21:52

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) u saradnji sa Mašinskim fakultetom Univerziteta Crne Gore i Five grupom, u skladu sa ranijim najavama, sprovelo je digitalizaciju rada auto škola, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.

Nenezić: Vukićević potvrdila da nema izgradnje novog pravca željezničke pruge kroz Bjeliše

Petak, 26.12.2025 | 21:42

Potpredsjednik Skupštine opštine Bar i poslanik Socijaldemokrata, Branislav Nenezić kazao je da je ministarka saobraćaja Maja Vukićević jasno potvrdila da ministarstvo nema u planu izgradnju novog pravca željezničke pruge kroz Bjeliše, već samo rekonstrkuciju postojeće trase, za koje je obezbijeđen grant.

Bojović: Mujović će ispuniti obećanje - Podgorica da bude grad za našu djecu

Petak, 26.12.2025 | 21:28

Funkcioner Pokreta Evropa sad (PES) Vlade Bojović poručio je da je siguran da će gradonačelnik Saša Mujović ispuniti svoje glavno obećanje - da Podgorica bude grad u kojem želimo da odrastaju naša djeca.

Tri žene izbodene nožem u metrou u Parizu, uhapšen osumnjičeni

Petak, 26.12.2025 | 21:23

Tri žene su povrijeđene, nakon što je ih je napao muškarac naoružan nožem na liniji 3 pariskog metroa.

Konatar: Fiskalne mjere i loša organizacija uzrokovali ozbiljne probleme u sezonskom turizmu

Petak, 26.12.2025 | 21:17

Tenderi za plaže, visoke cijene i administrativni propusti nijesu dali očekivane rezultate, saglasni su gosti emisije „Okvir“ na TVCG. Dok neki ukazuju na blagi rast broja turista, drugi ističu probleme u pripremi plaža i opšti utisak nespremnosti sektora za sezonu.

VIDEO: Almas i Darko Rundek u duetu na novom singlu "Ožiljak"

Petak, 26.12.2025 | 21:03

Pjesma predstavlja najavni singl Almasovog novog studijskog albuma, na kojem intenzivno radi i koji označava novu kreativnu etapu njegovog stvaralaštva.

Hrvatski ministar pravde: Očekujemo da Crna Gora izruči Kovačevića

Petak, 26.12.2025 | 20:38

Ministar pravde Hrvatske Damir Habijan očekuje od Crne Gore očekuju da izruči Milorada Kovačevića koji je danas uhapšen u Zeti.

Proširena lista ljekova: Dostupnije savremene i inovativne terapije za onkološke i hronične pacijente

Petak, 26.12.2025 | 20:29

Na predlog Ministarstva zdravlja Vlada je na jučerašnjoj sjednici usvojila novu Odluku o utvrđivanju osnovne i doplatne liste ljekova.

Svemir im šalje vjetar u leđa: Četiri znaka Zodijaka ostvaruju svoje najveće želje u januaru

Petak, 26.12.2025 | 20:23

Januar 2026. otvara vrata novim prilikama za četiri horoskopska znaka čije se želje sada mogu pretvoriti u stvarnost.