Crna Gora pred rekordnom ljetnjom sezonom: Novi letovi i investicije najavljuju snažan rast avio-saobraćaja
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Sa više od 2.820.000 putnika u 2024. godini i najavama za otvaranje brojnih novih linija u 2025. godini, Aerodromi Crne Gore ulaze u ljetnju sezonu s ambicioznim planovima i velikim očekivanjima.
U fokusu je ne samo rast broja putnika, već i unapređenje korisničkog iskustva, efikasnije upravljanje aerodromskom infrastrukturom, kao i stvaranje uslova za održivi razvoj avio-dostupnosti kroz zajednički angažman javnog i privatnog sektora.
Kakva su očekivanja u pogledu povećanja broja putnika nakon otvaranja novih letova?
,,Uprkos različitim interpretacijama u dijelu javnosti, naglašavamo da je prethodna, 2024. godina je bila rekordna za Aerodrome Crne Gore, a, shodno najavama, u 2025. godini ćemo nadmašiti te rezultate", istakli su iz Aerodroma za portal Kolektiv.me.
S obzirom na to da se očekuje otvaranje novih avio-linija, kao i produžetak trajanja ljetnje sezone, očekivanja su da će broj putnika nastaviti da raste, a Crna Gora će postati još dostupnija putnicima iz različitih djelova svijeta.
Rekordni rezultati za Aerodrome Crne Gore
Prema podacima, Aerodromi Crne Gore su tokom 2024. godine opslužili preko 2.820.000 miliona putnika, što predstavlja porast od 15% u odnosu na 2023. godinu i 8% u odnosu na 2019. godinu. Posebno se izdvaja Aerodrom Podgorica, koji je zabilježio čak 35% više putnika nego u predpandemijskoj 2019. godini, dok je Aerodrom Tivat, po prvi put od pandemije, premašio milion putnika.
Nove avio-linije i širenje postojeće ponude
Očekuje se da u Podgorici tokom ljetnje sezone, koja u avijaciji počinje krajem marta i traje do kraja oktobra, bude aktivno oko 45 avio-linija, a u Tivtu njih 60.
,,Svakako, najvažnija vijest za Crnu Goru u oblasti avio-dostupnosti je činjenica da ovoga ljeta u našu zemlju prvi put dolazi španski loukoster, Vueling. Ova avio-kompanija povezivaće Tivat i Barselonu od 1. jula do 25. oktobra tri puta nedjeljno – utorkom, četvrkom i subotom. Vueling je u vlasništvu istog konzorcijuma (IAG) u kom su španski nacionalni avio-prevoznik, Iberia, British Airways, Aer Lingus i Level. što omogućava putnicima iz Crne Gore da čekiraju prtljag u Tivtu i preuzmu ga u Buenos Ajresu, London”, saopštili su iz Aerodroma Crne Gore za naš portal.
Zadovoljstvo i povećanje frekvencija letova sa postojećim partnerima
"Dodatno, u našem fokusu nije samo otvaranje novih ruta već produžetak perioda u kojem postojeći partneri obavljaju letove ka/iz Crne Gore. Tako je najveći britanski niskobudžetnih prevoznik, ‘easyJet,’ najavio da će saobraćati sa šest destinacija ka Tivtu, od kojih će čak pet biti u periodu od aprila do kraja oktobra. Isto tako, i ‘Jet2.com,’ je najavio rotacije sa tri destinacije od aprila do oktobra. To znači da Crna Gora ima potencijal za sezonu koja traje traje sedam mjeseci, a ne samo tri mjeseca. Crna Gora sada ima potencijal za sezonu koja traje sedam mjeseci, a ne samo tri“, dodali su iz Aerodroma.
Podgorica: Novi letovi ka Pragu i Bakuu
U Podgorici se očekuje proširenje postojećih linija, ali i otvaranje novih.
Nacionalni avio-prevoznik je najavio uspostavljanje novih linija za Prag i Baku, što predstavlja značajan iskorak u povećanju avio-dostupnosti Crne Gore prema istočnim tržištima. Takođe, španska nacionalna avio-kompanija "Iberia" planira nekoliko čarter letova na liniji Madrid-Podgorica, što može biti uvod u dalji razvoj letova na toj ruti.
Wizz Air i povećanje broja rotacija
"Mi ćemo, npr. sa Wizz Air-om u Podgorici imati 10 odsto rasta, odnosno blizu 100 rotacija više nego do sada. Upravo Wizz Air, i pored prizemljenja dijela flote zbog tehničkih razloga, zbog čega je smanjivao saobraćaj čak i na aerodromima gdje ima bazirane avione (Beograd, Skoplje…), samo u Podgorici nije smanjivao obim saobraćaja", saopštili su iz Aerodroma za naš portal.
Priprema za povećanje broja putnika
Iako je broj putnika na crnogorskim aerodromima u stalnom porastu, trenutna infrastruktura, naročito terminali, suočava se s velikim izazovima.
"Npr. samo je javna zona terminala Aerodroma Podgorica projektovana za 300 putnika u vršnom satu, a kod nas je izreda, u tom prostoru, po 1.200 putnika.''
Kako bi se osigurao što efikasniji prolaz putnika i omogućilo udobnije iskustvo, Aerodromi Crne Gore planiraju nekoliko ključnih poteza za nadolazeću ljetnju sezonu.
Za potrebe predstojeće ljetnje sezone, prinuđeni su, dodaju, da pronađu brza i jednostavna rješenja kako bi putničko iskustvo bilo lagodije nego do sada.
„Npr. u Podgorici, za predstojeću ljetnju sezonu aktivno radimo na tome da, uz postojeće dvije, otvorimo i treću liniju za kontradiverzionu kontrolu.“- saopštili su iz Aerodroma Crna Gora.
Sezonski radnici i efikasnije opsluživanje putnika
U Tivtu je, ističu, najvažnija vijest što su uspjeli da motivišu preko 150 ljudi da budu njihovi sezonski radnici, što u praksi znači da očekuju efikasnije opsluživanje putnika, aviona i prtljaga.
"Na ovom aerodromu, takođe, planiramo izvođenje određenih radova kako bi putnici ulazak u državu čekali u klimatizovanom prostoru, a, ne, kao do sada, pod otvorenim nebom. U planu su i određeni radovi u Terminalu 2 (koji od otvaranja služi samo za odlaske)".
Modularni objekti kao prelazno rešenje
„Istovremeno se spremamo za 2026. godinu. Treba nam efikasno međurješenje u iščekivanju finalne odluke o eventualnoj koncesiji. A, to međurješenje, kao prelazna faza do novog terminala, jesu modularni objekti. To nijesu konačna, ali jesu funkcionalna rješenja. Naš tim je posjetio nekoliko aerodroma koji su taj model uspješno inkorporirali. Istovremeno smo dobili povratne informacije od avio-kompanija da su njihovi putnici sasvim zadovoljni modularnim terminalima. Oni su međufaza u izgradnji novih", istakli su za portal Koletiv.me.
Koji su planovi za dalji razvoj ruta u Crnoj Gori?
Foto: Ilustracija/ Pexels
Aerodromi aktivno rade na proširenju avio-ruta i jačanju avio-dostupnosti, prepoznajući važnost ovih inicijativa za poslovni i turistički sektor zemlje.
"Iako je avio-dostupnost Crne Gore do sada uglavnom bila predmet zajedničkog angažmana različitih institucija i privrede, posljednje promjene u finansijskom modelu i rast interesovanja javnosti naglašavaju potrebu za novim pristupima i većim uključivanjem svih relevantnih aktera. Aerodromi Crne Gore pozdravljaju sve češće interesovanje javnosti za odgovor na pitanje ko finansira crnogorsku avio-dostupnost i šta je koji subjekt u lancu crnogorske privrede do sada uradio za jačanje avio-dostupnosti naše države.”
Kako vidite potencijal za poslovne i turističke zemlje između Crne Gore i drugih zemalja?
"Do 2020. godine kod nas je bio prisutan ugovorni model kojim je kreiran fond za podršku, uz finansijsko učešće Ministarstva turizma, Aerodroma Crne Gore i drugih partnera. Novac se „slivao“ na podračun Nacionalne turističke organizacije Crne Gore. Iz tog fonda, sredstva su uplaćivana na račune tri low cost carrier-a koji su saobraćali na određenim rutama koje su bile značajne za Crnu Goru. Od 2020. taj model je promijenjen, pa unazad četiri godine Aerodromi Crne Gore odobravaju popuste avio-kompanijama na bazi Podsticajne šeme. Riječ je o dokumentu koji je standard u avio-industriji i njen cilj je afirmacija rasta saobraćaja. Podsticajna šema omogućava odobravanje popusta svim klijentima koji u toku jedne kalendarske godine ostvare obim saobraćaja u različitim kategorijama (rast broja putnika, povećanje broja rotacija, otvaranje novih ruta i sl), koji su taksativno propisani tom šemom".
Aerodromi Crne Gore su, ističu, tokom 2022, 2023. i 2024. godine na taj način avio-kompanijama obračunali skoro 30 miliona eura popusta.
"To je iznos kojim su ACG podržali jačanje avio-dostupnosti, a u korist javnog interesa – što smatramo našom nesumnjivom obavezom. Dakle, bez obzira na to što je u posljednje vrijeme neopravdano zaživio narativ o tome da apsolutno niko sem Aerodroma Crne Gore nije ni nadležan ni zaslužan niti u mogućnosti da radi na otvaranju novih ruta, što nije tačno, jer je to zajednički zadatak kojem bi trebalo da su posvećene i privatne kompanije, posebno one najveće iz sfere turizma i ugostiteljstva koje, na koncu, imaju i najviši interes, naša kompanija je do sada podnijela najveći teret. Vjerujemo da se uslovi mijenjaju i da će svi činioci dobiti priliku da mjerljivo daju konkretan doprinos u ovom procesu".
Foto: Ilustracija/ Pixabay
„U tom smislu, za primjer možemo da se osvrnemo na susjedstvo – Sjevernu Makedoniju, Sloveniju, BiH – Kanton Sarajevo, Mostar, Zadar… Države regiona sa nivoa nacionalnih i/ili lokalnih vlasti, primjenjuju različite modele finansiranja cjelogodišnjih linija. Riječ je o milionskim iznosima koje ulažu u, prije svega, niskotarifne prevoznike da bi ih motivisali da povećaju nalet. Stoga je realno da se i kod nas u taj proces uključe i naši uvaženi partneri iz privrede i organa vlasti,“ istakli su za Kolektiv iz Aerodroma.
Crna Gora je, dodaju, na pravom putu da unaprijedi svoju avio-dostupnost kroz ciljani razvoj novih ruta i poboljšanje postojećih avio-veza.
"Iako su Aerodromi Crne Gore preuzeli značajan teret u ovom procesu, jasno je da uspjeh zavisi od zajedničkog angažovanja svih sektora, uključujući privatne kompanije i vladine institucije. Uvođenje podsticajnih šema za avio-kompanije, kao i podrška širenju avio-povezanosti sa ključnim tržištima, predstavlja osnovu za dalje jačanje turizma i poslovnih veza. Ovaj integrisani pristup će omogućiti Crnoj Gori da poveća konkurentnost u avio-industriji i ostvari dugoročan ekonomski rast".
KOMENTARI (0)