Petak, 16.05.2025 | 20:01
IZVOR: danas.rs

Otkrijte NAJŠARENIJI grad na svijetu: Raj boja u srcu Kariba

Vilemstad je glavni grad Kurasaa, karipskog ostrva koje pripada holandskoj kruni.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Grad je poznat po šarenim zgradama koje krase njegove ulice i predstavljaju spoj evropske arhitekture i karipskog duha. Osim što je vizuelno upečatljiv, Vilemstad ima i veliku kulturnu i istorijsku vrijednost. Njegovo staro gradsko jezgro sa lukom proglašeno je svetskom baštinom od strane Uneska 1997. godine, zbog izuzetno očuvanog holandskog kolonijalnog stila.

Grad šarenih fasada

Priča o karakterističnim šarenim fasadama Vilemstada, glavnog grada ostrva Kurasao, datira iz ranog 19. vijeka. Lokalno predanje kaže da su prvobitno sve zgrade bile obložene bijelim krečnim malterom. Međutim, po sunčanom karipskom danu, odsjaj sa belih površina bio je toliko intenzivan da je, prema legendi, tadašnjem guverneru Albertu Kikertu izazivao teške migrene. Očigledno, upravo je njegov doktor savjetovao gradsku upravu da uvede zahtjev za farbanje zgrada u različite boje kako bi se zaštitio vid stanovnika od zaslepljujućeg odsjaja, piše Miss7.

Godine 1817. ova preporuka je zvanično legalizovana, zabranjujući završnu obradu spoljašnjih zidova bijelom bojom. Iako neki skeptici pominju da je guverner možda imao uieo u lokalnoj fabrici boja, neosporno je da je ova odluka zauvijek promijenila vizuelni identitet grada. Stanovnici su sa entuzijazmom prihvatili promjenu, birajući živopisne palete crvenih, plavih, žutih, oker i raznih nijansi zelene, koje su ubrzo postale omiljena lokalna tradicija.

Arhitektonsko nasljeđe: holandski geni, karipski duh

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Arhitektura Vilemstada je fascinantan spoj holandskog kolonijalnog dizajna prilagođenog tropskoj klimi i obogaćenog karipskom građevinskom tradicijom. Evolucija stila je vidljiva kroz vjekove: od ranih holandskih građevina 17. vijeka sa debelim zidovima i strmim dvovodnim krovovima, preko „Kurasao baroka” 18. vijeka sa zakrivljenim zabatima i raskošnijim ukrasima, do neoklasičnih uticaja 19. vijeka, posebno u okrugu Šaro. Jedinstveni elementi kao što su „bifora“ (prozor sa duplim lukom) za ventilaciju i galerije (otvorene verande) svjedoče o prilagođavanju holandskog dizajna tropskim uslovima. Obaveza redovnog farbanja zgrada osigurava da grad uvijek izgleda svježe i živopisno.

Šarene četvrti: Srce grada koje kuca bojama

Područje pod zaštitom UNESCO-a obuhvata četiri istorijska naselja: Punda, Otrobanda, Pietermaai i Scharloo, kao i prirodnu luku.

Punda: Najstariji dio iz 17. vijeka, sa uskim ulicama i holandskim urbanizmom. Niz raznobojnih zgrada duž obale je simbol Kurasa. Ovdje je i sinagoga Mikve Israel-Emanuel, najstarija u Americi, sa svojim karakterističnim pješčanim podom.

Otrobanda: „Druga strana“ zaliva Svete Ane, razvijena u 18. vijeku, je prostranija i dom je muzeja Kura Hulanda, koji priča priču o afričkoj trgovini robljem.

Pietermaai: Nekada stambena oblast, danas revitalizovano naselje sa butik hotelima i restoranima u obnovljenim kolonijalnim vilama pastelnih boja.

Šarlu: Poznat po svojim raskošnim trgovačkim kućama sa neoklasičnim fasadama, nekada dom najbogatijih jevrejskih trgovaca. Vezu između Punde i Otrobande ostvaruje most kraljice Eme, jedinstveni plutajući pontonski most iz 1888. godine, poznat kao „Ljuljajuća stara dama“, koji se otvara da propušta brodove.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Živjeti u boji danas: više od estetike

Šarenilo Vilemstada nije samo estetsko iskustvo – ono je duboko utkano u kulturni identitet i svakodnevni život njegovih oko 150.000 stanovnika. Lokalni jezik, Papiamentu – kreolski jezik sa elementima portugalskog, španskog, holandskog, engleskog i afričkog jezika – odražava ovu kulturnu fuziju. Riječ „duši“, koja na Papiamentu znači „slatko“, „draga“, „blago“ ili čak „seksi“, često se čuje na ulicama i savršeno opisuje šarm ostrva. Veliki znakovi „Kurasao“ i „Duši“ u parku kraljice Vilhelmine u Pundi su mjesto za fotografije koje morate vidjeti. Četvrtkom uveče Punda oživljava događajem „Punda Vibes“ sa muzikom, tradicionalnim plesom i pijacom.

Bezvremenska privlačnost živopisnog dragulja Vilemstada je mnogo više od kolekcije lijepo oslikanih zgrada. To je živi dokaz kako istorija, kultura i prilagođavanje okruženju mogu stvoriti mjesto izuzetne ljepote i karaktera. Njegove živahne ulice i arhitektura pričaju priču o vjekovima trgovine, susretu različitih naroda i kontinuiranoj obnovi, čineći ga jedinstvenom i nezaboravnom destinacijom koja slavi boju kao izraz života i identiteta.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Potpuno bezazlen predmet zbog kojeg vas mogu zaustaviti na aerodromu - njegovo pakovanje aktivira alarme

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 09:12

Špil karata nije zabranjen ni u jednoj aviokompaniji i mnogi ga nose u ručnoj prtljazi, no njegov oblik može aktivirati upozorenja na aerodromskoj sigurnosnoj kontroli i uzrokovati zadržavanje u redu.

Putujete u EU s mačkom ili psom? Obratite pažnju na nova pravila koja su stupila na snagu

Nedjelja, 26.04.2026 | 17:02

Evropska komisija saopćila je kako od danas, tj, 22. aprila, na snagu stupiti ažurirana pravila kada je riječ o putovanju s psima i mačkama u Evropsku uniju.

Najbolje svjetske destinacije koje možete obići sa bebama i malom djecom

Petak, 24.04.2026 | 12:28

Porodična putovanja mogu biti veoma prijatna, ali posete pojedinim atrakcijama sa malom djecom zahtijevaju dodatno planiranje zbog gužvi, dugih redova i zahtjevnog terena, koji mogu izazvati stres.

Greška koju pravi većina putnika zbog koje ih zaustavljaju na aerodromu

Srijeda, 22.04.2026 | 12:21

Ovaj bezopasni predmet nije zabranjen od strane nijedne aviokompanije i mnogi ga pakuju u ručni prtljag, ali njegov oblik može aktivirati znakove upozorenja na aerodromskoj sigurnosnoj kontroli i dovesti do zadržavanja u redu.

Građani sve više putuju: Raste interesovanje, Evropa i Mediteran u vrhu izbora za praznike i ljeto

Utorak, 21.04.2026 | 11:35

Budimpešta, Rim i Katanija već se izdvajaju kao najtraženije destinacije za praznične aranžmane, dok se interesovanje za ljeto sve jasnije usmjerava ka Mediteranu, posebno grčkim ostrvima i turskim ljetovalištima. Među njima prednjači Antalija, čija popularnost raste zahvaljujući direktnoj avio-liniji iz Podgorice, kazala je Ana Vukićević, vlasnica turističke agencije „Put pod noge“ u razgovoru za portal Kolektiv.me.

Spajić: Napravljen je važan korak ka izgradnji još jedne dionice auto-puta

Srijeda, 29.04.2026 | 15:48

Sa riječi na djela! Napravljen je važan korak ka izgradnji još jedne dionice auto-puta, od Smokovca do Tološa, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Stanić: Vlada bez antikriznih mjera, Evropski savez podržava zahtjeve sindikata

Srijeda, 29.04.2026 | 15:06

Odbijanje Vlade da prihvati zahtjeve radnike prava je slika njihovog odnosa prema onima koji stvaraju u Crnoj Gori, koji plaćaju poreze i pune državnu kasu, kazao je predsjednik GO SDP i predstavnik Evropskog saveza Mirko Stanić.

Stroža pravila za oružje: Granica 21 godina, dozvole kraće važe

Četvrtak, 30.04.2026 | 12:25

Vlada Crne Gore danas će razmotriti Predlog zakona o oružju i municiji, kojim se pooštravaju uslovi za posjedovanje oružja, povećava starosna granica i skraćuje rok važenja isprava, saopštio je potpredsjednik Vlade za bezbjednost Aleksa Bečić.

Povodom Prvog maja - Neradna dva dana

Četvrtak, 30.04.2026 | 08:08

Povodom Praznika rada neradni dani su petak 1. maj i subota 2. maj.

Spajić sa Šnajderom: Zaštita prirode i zelena tranzicija u središtu evropske agende Crne Gore

Srijeda, 29.04.2026 | 15:21

Predsjednik Vlade Crne Gore, Milojko Spajić, poručio je da Crna Gora uz snažnu podršku Njemačke nastavlja intenzivne reforme u jednoj od najzahtjevnijih oblasti pregovora sa EU – pregovaračkom poglavlju 27, koje se tiče zaštite životne sredine. Spajić je danas imao sastanak sa sa njemačkim ministrom za ekologiju i nuklearnu zaštitu, Karstenom Šnajderom, koji boravi u posjeti Crnoj Gori.

Regionalni fond za izazove dodijelio skoro pola miliona eura za projekat iz Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:22

Četvrta nacionalna ceremonija dodjele grantova Regionalnog fonda za izazove (RCF) održana je danas u Privrednoj komori Crne Gore (PKCG). Događaj je bio prilika da se oda priznanje ljudima i partnerstvima koja oblikuju budućnost vještina, a pored predstavnika RCF-a okupio je nacionalne i međunarodne partnere, kao i predstavnike institucija, poslovne zajednice i obrazovanja.

Bogdanović: Odluka suda da na slobodu pusti Lakovića i Mučalicu je skandal prvog reda

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:21

Odluka sudije Osnovnog suda da na slobodu pusti Lakovića i Mučalicu, koji se terete da su pomogli Milošu Medenici da pobjegne, predstavlja skandal prvog reda i brutalno ogoljava dubinu truleži u slučaju Medenica. Ovo je pitanje sistema u kojem su, predugo, pojedinci iz institucija bili spremni da pomognu onima kojima je zakon morao biti najbliža, a ne najdalja adresa, kazao je Boris Bogdanović, generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata.

Spajić: Dolazak japanskih kompanija potvrda povjerenja i nove faze ekonomske saradnje

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:22

Tamo gdje dolazi japanska privreda tu su povjerenje, stabilnost i jasna perspektiva, saopštio je premijer Crne Gore Milojko Spajić na mreži X.

Deklaracija POSP: Obezbijediti pristup arhivama UDBE i KOS-a u Podgorici

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:13

Sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) u Strazburu završen je, i usvojena je zajednička Deklaracija, u kojoj se, između ostalog, podsjeća na važnost obezbjeđivanja punog pristupa arhivi bivše jugoslovenske Službe državne bezbjednosti (UDBA) i Kontraobavještajne službe (KOS) Jugoslovenske narodne armije, uključujući one koje se nalaze u Podgorici.

MPŠV: Obezbijeđen siguran plasman tržišnih viškova mlijeka, očekujemo da se prerađivači jave

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:10

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprive saopštilo je da je, u skladu sa jasno definisanim dogovorima i najavama, obezbijedilo siguran plasman tržišnih viškova mlijeka.  

Ćulafić i Šnajder: Poglavlje 27 prioritet evropskog puta

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:16

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić ugostio je ministra za ekologiju, zaštitu klime, zaštitu prirode  i nuklearnu zaštitu Njemačke Karstena Šnajdera, saopštili su iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).  

Gutić: Ispravljanje istorijskih nepravdi trajna obaveza Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:00

Na današnji dan, prije 27 godina, tragično je ugašeno šest života u Murinu. Njihova žrtva je nepovratan gubitak i trajna opomena. Za državu, ovo je podsjećanje na obavezu za odgovornim upravljanjem procesima, ali i na dužnost da se ne zaboravi i da se djeluje pravedno, saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.  

Sa Cetinja do svjetske scene: Maša Vukićević nova Miss Crne Gore

Četvrtak, 30.04.2026 | 13:37

Maša Vukićević sa Cetinja sinoć je izabrana za novu Miss Crne Gore i ona će našu zemlju predstavljati na izboru za miss svijeta u Vijetnamu. Vukićević je svoje prve utiske nakon proglašenja pobjede podijelila sa ekipom medijske agencije Media Biro.

Jovetić u Partizanu, ali u potpuno novoj ulozi?

Četvrtak, 30.04.2026 | 14:45

Ponovo se priča o povratku Stevana Jovetića u Partizan, ali bi crnogorski napadač od ljeta mogao da bude u Humskoj u drugoj ulozi.

Policija najavila pojačane kontrole tokom praznika, fokus na bezbjednoj i odgovornoj vožnji

Četvrtak, 30.04.2026 | 13:50

Saobraćajna policija svih regionalnih centara bezbjednosti (Centar, Sjever, Jug i Zapad), kao i službenici Mobilne jedinice saobraćajne policije, u susret prvomajskim praznicima i tokom vikenda, sprovodiće pojačane preventivne aktivnosti i kontrole na putevima širom Crne Gore, te sankcionisati prekršaje i neodgovorno ponašanje učesnika u saobraćaju, saopštila je Uprava policije (UP).