Ako vam se desi da vas uhvati grč u nozi dok plivate u dubokoj vodi, važno je da ne paničite, već da legnete na leđa i duboko dišete, za početak.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Zamislite scenu: uživate u osvježavajućem plivanju u moru, sunce grije, talasi vas uljuljkuju... i odjednom, oštar, paralizirajući bol probada vam mišić.
Uhvatio vas je grč. U djeliću sekunde, opuštenost se pretvara u strah.
U takvom trenutku, panika je najveći neprijatelj, ali srećom, postoji jednostavan, životno važan korak koji možete preduzeti da biste spasili sebe.
Kada vas grč uhvati u vodi, instinktivna reakcija je često da se borite, mašete rukama i nogama u pokušaju da se oslobodite, što samo pogoršava situaciju i troši dragocjenu energiju.
Ako ste u dubokoj vodi, okrenite se na leđa. Ovo će vam omogućiti da plutate i držite usta i nos iznad vode, sprečavajući gutanje vode dok se bavite grčem.
Plutanje na leđima štedi energiju i daje vam vremena.
Evo upustva koji vam može spasiti život
Ključno je uraditi upravo suprotno - opustiti se.
Smirite se i dišite duboko
Prvi i najvažniji korak je prepoznati grč, ali ne dozvoliti panici da vas obuzme.
Fokusirajte se na disanje - duboki, kontrolisani udasi i izdasi pomoći će vam da se smirite i sačuvate energiju.
Za grč u listu: Lagano povucite prste stopala grčevite noge ka sebi, držeći koljeno ispravljeno. Možete koristiti ruku da uhvatite prste ili, ako ste dovoljno fleksibilni, palcem noge potisnite prste ka telu.
Za grč u butini: Pokušajte da savijete koljeno grčevite noge i povučete petu ka zadnjici. Ako je grč u prednjem dijelu butine (kvadriceps), ispružite nogu i pokušajte da povučete stopalo ka dolje.
Za grč u stopalu: Pružite stopalo i istegnite prste ka sebi, ili ako je grč u tabanu, pritisnite palac na taban.
Ne plašite se da primijenite blagi pritisak. Istezanje je neophodno da bi se mišić opustio.
Ostanite plutajući: Dok istežete, nastavite da plutate. Ne pokušavajte odmah da plivate nazad ka obali. Tek kada osjetite da se grč popušta i da imate kontrolu nad mišićem, lagano počnite da plivate koristeći druge djelove tijela ili stilom koji najmanje opterećuje zahvaćeni mišić (npr. leđno plivanje).
Zašto se grčevi javljaju i kako ih spriječiti?
Grčevi u vodi su često rezultat dehidratacije, gubitka soli prilikom znojenja, iznenadne promjene temperature, pretjeranog naprezanja mišića i loše kondicije.
Prevencija je ključna
Pijte dovoljno vode prije, tokom i posle plivanja. Voće poput banana (bogate kalijumom) ili sportski napici mogu pomoći.
Ulazite u vodu polako, dajući tijelu vremena da se privikne na temperaturu. Prije plivanja, uradite lagane vježbe istezanja.
Plivajte umjereno i pravite pauze.
Sposobnost da ostanete smireni i da znate šta treba da uradite kada vas grč uhvati u moru može biti razlika između manje neprijatnosti i opasne situacije.
Zapamtite: opustite se, okrenite se na leđa i istegnite mišić. Vaš život je u pitanju.
KOMENTARI (0)