Ponedjeljak, 03.11.2025 | 20:01
IZVOR: dan.co.me

UP: HAPŠENJE stranih državljana uslijedilo nakon prepoznavanja od strane oštećenih lica

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su 26. oktobra 2025. godine, prvobitno preduzeli preventivne mjere i radnje, te spriječili eskalaciju sukoba od strane većeg broja crnogorskih i stranih državljana koji su se samoorganizovali u grupe, radi, kako se sumnja, vršenja nasilja, saopšteno je iz Uprave policije (UP).




Foto: Uprava policije

Policija se oglasila radi tačnog i preciznog informisanja javnosti, razjašnjenja o postupanju policije prilikom hapšenja stranih državljana u Podgorici 26. oktobra 2025. godine, te sprečavanja manipulacija događajima od strane pojedinih lica.

"Preduzimajući dalje mjere i radnje iz svoje nadležnosti, nakon incidenta na Zabjelu u kojem je crnogorski državljanin M.J. zadobio povrede nanesene nožem, policijski službenici su u službene prostorije doveli više lica, i od istih, uključujući i oštećeno lice, prikupili obavještenja na okolnosti događaja u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku",  kazali su iz policije.

Kako su istakli, o cjelokupnom događaju policijski službenici su bez odlaganja obavijestili postupajućeg državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, koji je rukovodio izviđajem i po čijem su nalogu policijski službenici preduzeli dalje mjere i radnje.

Bitno je istaći da je, u konkretnom slučaju, osnov za lišenje slobode i zadržavanje lica bila procesna dokazna radnja – prepoznavanje lica, propisana članom 115 Zakonika o krivičnom postupku Crne Gore, koju shodno zakonu  sprovodi državni tužilac.

"Nakon prikupljenog obavještenja od oštećenog lica i drugih građana, kao i prilikom sprovođenja radnje prepoznavanja osumnjičenih lica, oštećeni M.J. je direktnim prepoznavanjem, pred državnim tužiocem, nedvosmisleno ukazao i prepoznao dva osumnjičena lica – strane državljane, što je poslužilo kao osnov za preduzimanje daljih mjera i radnji – zadržavanje lica. Po okončanju radnje prepoznavanja osumnjičenih lica od strane oštećenih lica, po nalogu postupajućeg tužioca, prepoznata lica – strani državljani su zadržani Rješenjem državnog tužioca u skladu sa zakonom zbog sumnje da su izvršili krivično djelo nasilničko ponašanje",  navode iz UP.

U daljem toku tužilačko-policijskih aktivnosti, policijski službenici su, kako navode, po nalogu tužioca izuzeli video-zapise sa nadzornih kamera, gdje je nakon njihove detaljne analize, utvrđeno da navedena osumnjičena lica nijesu učestvovala u incidentu, te da nijesu napuštala objekat stanovanja u kritičnom vremenskom periodu, čime je potvrđena njihova odbrana i isti su od strane suda pušteni na slobodu.  

"Ono što je važno ukazati jeste, da je u ovoj fazi došlo do izražaja načelo kotradiktornosti, gdje se u krivičnom postupku prikupljaju svi relevantni dokazi – i oni koji idu u korist okrivljenih, i oni koji idu na njihovu štetu – kako bi se obezbijedila zakonitost, objektivnost i pravna sigurnost postupka, te da je u skladu sa dinamikom i fondom prikupljenih činjenica, nedvosmisleno utvrđeno da osumnjičena lica nijesu akteri navedenog događaja",  navode iz UP.

Podsjećaju da su u nastavku daljih policijsko-tužilačkih aktivnosti policijski službenici identifikovali sva četiri strana državljanina koja su učestvovala u događaju od 26. oktobra, kada je u podgoričkom naselju Zabjelo crnogorski državljanin M.J. zadobio tjelesne povrede od upotrebe noža.

Po nalogu postupajućeg tužioca lišena su slobode dva strana državljanina, koja su 31. oktobra zaustavljena na graničnom prelazu Božaj dok su pokušavala da napuste Crnu Goru, za koje je nedvosmisleno utvrđeno da su učestvovala u pomenutom događaju, a kojima je državno tužilaštvo donijelo rješenje o zadržavanju.  

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Adžić: Jedino rješenje da Crna Gora prevaziđe podjele je da DPS i Mandić odu u opoziciju

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 14:25

Šef parlamenta Andrija Mandić u potpunosti kontroliše političke procese u Crnoj Gori, a jedino rješenje da Crna Gora prevaziđe podjele i tenzije je da DPS i bivši Demokratski front odu u opoziviju, smatra potpredsjednik GP URA Filip Adžić.

Ustavni sud: Sudovi proizvoljno proširili zakonske uslove za odgovornost države

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 11:30

Ustavni sud Crne Gore utvrdio je, u dvije najnovije odluke, da crnogorski sudovi ne mogu dopisivati uslove za odgovornost države, pored onih propisanih zakonom. Takvo postupanje, kako se navodi, ograničava pravo građana i pravnih lica na naknadu štete zbog nezakonitog ili nepravilnog rada državnih organa.

Italija: SRUŠIO se dio KULE u centru Rima, jedan radnik ZAGLAVLJEN u ruševinama

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 14:20

Dio kule Tore dei Konti u centru Rima, koja je trenutno u rekonstrukciji, srušio se danas. Zdanje se nalazi u ulici Largo Korado Riči, u blizini Foruma. Prema prvim informacijama, jedan radnik je povrijeđen, dok su četvorica koji su bili blokirani u gornjem dijelu kule spašeni

Kadić nakon što je OTKAZANA sjednica: Ministri bježe od ODGOVORNOSTI dok zdravstvo tone

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 08:20

Nevjerovatno je, ali izgleda i očekivano, da u trenutku kada se zdravstveni sistem suočava s ozbiljnim problemima – najodgovorniji izostaju, poručio je dr Vuk Kadić, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore, nakon što su ministri zdravlja i finansija dr Vojislav Šimun i Novica Vuković otkazali dolazak na sjednicu skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje.

Zašto se ljudi osjećaju UMORNO i kada se hrane ZDRAVO? Nutricionista OTKRIVA razlog

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 08:13

Iako mnogi od nas pokušavaju da jedu zdravo – od doručka bogatog proteinima do tanjira punog povrća i voća – osjećaj umora često ne nestaje.

Jednostavan večernji TRIK koji SMANJUJE račun za grijanje

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 21:55

Kada temperatura napolju počinje naglo da opada, jednim trikom možete da uštedite na grijanju.

DIRLJIVA SCENA: Vozač Formule 1 ZAPROSIO djevojku, pažnju ukrao njegov PAS

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 21:25

Ferarijeva zvijezda Šarl Lekler i Aleksandra su u vezi od 2023. godine, a sada su šokirali obožavaoce romantičnom objavom na društvenim mrežama.

PREMINUO trener Radničkog, pozlilo mu tokom utakmice

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 20:42

Bosanskohercegovački trener Mladen Žižović preminuo je nakon što je doživio kolaps pored klupe tokom prvog poluvremena utakmice srbijanske Superlige između Mladosti iz Lučana i Radničkog iz Kragujevca, javlja portal Klix.

Mišel Obama o ROMANTIČNIM trenucima sa suprugom: Postojao je neizrečeni ritual

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 20:30

Mišel Obama u nedavnom intervjuu otkrila je da ona i njen suprug Barak Obama još uvijek pronalaze vrijeme jedno za drugo.

„Biće bajkovito!“ Saša Kovačević otkrio gdje će se VJENČATI sa Zoranom

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 19:43

Saša Kovačević i Zorana Tasovac nedavno su se vjerili.

DPS Nikšić: Očekujemo da će sudije za razliku od tužilaca ODOLJETI PRITISCIMA vlasti u slučaju Marka Kovačevića

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 19:25

Udržavi u kojoj se tužilaštvo profilisalo kao politički bič u rukama aktuelne vlasti za obračun sa neistomišljenicima, ne iznenađuje što je isto nedavno odbacilo krivičnu prijavu protiv Marka Kovačevića, saopštili su iz Demokratske partije socijalista.

HAOTIČAN novembar pred nama: Retrogradni Merkur MIJENJA tok sudbine za četiri znaka

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 18:49

Novembar 2025. nije mjesec za one slabog srca, jer zvijezde pripremaju pozornicu za istinsku kosmičku dramu, odbijajući da dozvole da stvari ostanu iste.

Milatović na Samitu UN-a o društvenom RAZVOJU u Dohi, sastaće se sa Emirom Katara

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 18:19

Na poziv generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, Antonia Gutereša, i Emira Katara, šeika Tamima bin Hamada Al-Tanija, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović učestvovaće na Drugom svjetskom samitu o društvenom razvoju, koji se održava od 4. do 6. novembra u Dohi, saopšteno je iz njegovog kabineta.

PROGLAŠENA nova NAJBEZBJEDNIJA zemlja za turiste: Tamo su najveća opasnost – biciklisti

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 18:12

Holandija je ove godine proglašena za najbezbedniju zemlju na svijetu od strane Berkshire Hathaway Travel Protection, pohvaljena zbog svog „miroljubivog“ stava, veoma visokih ocena za zdravstvene mere i ukupnu bezbjednost, kao i za bezbjednost žena, LGBT+ putnika i putnika drugih rasa.

Lisičić: Radovi na dionici novog bulevara Jaz - Tivat teku BEZ PRAVE KONTROLE

Ponedjeljak, 03.11.2025 | 18:04

Odbornik Socijaldemokratske partije (SDP) u Skupštini Opštine (SO) Tivat i predstavnik Evropskog saveza (ES) Ćazim Lisičić, kazao je da ono što se ovih dana dešava na dionici novog bulevara Jaz-Tivat jasno pokazuje koliko je neorganizovan sistem kojim rukovodi državna Uprava za saobraćaj.