Nedjelja, 16.06.2024 | 09:42
IZVOR: MediaBiro

“Kotorska pašta”: Uz ZVUKE hora "Nikola Đurković" i klape "Incanto" predstavljene gastronomske delicije grada

Uz veliki broj posjetilaca i zvuke Gradskog hora "Nikola Đurković" i klape "Incanto", predstavljene su slatke gastronomske delicije grada Kotora čiji recepti se njeguju vjekovima unazad.




Foto: MediaBiro 

Kotor je poznat po svojoj jedinstvenoj kombinaciji kulturne baštine i izvrsne kuhinje što ga čini jednistvenim i konkurentnim u odnosu na ostale primorske gradove, poručila je Načelnica sektora za istraživačku, izdavačku djelatnost i komunikacije Turističke organizacije Kotora Emilija Radulović, koja je bila moderator programa.

Kako je navedeno na početku brošure, u priči o kotorskoj gastromoniji autorke Vlaste Mandić, gastronomski indentitet Boke Kotorske stvarao se od recepata najrazličitijeg porijekla kroz kontakte sa različitim narodima koji su dolazili, odlazili, ostajali i asimilirali se sa domaćim stanovništvom.

"Gastronomija je značajan aspekt kulture življenja koja razvijala se pod uticajem raznih kultura i prilika. U toj gastronomskoj kombinaciji stvorile su se razne slane delicije, morske delicije, domaće mušulje, a od slatkih delicija najpoznatije su Dobrotska torta i Kotorska pašta”, rekla je Radulović.

O Dobrotskoj torti, "kraljici bokeljske trpeze" govorila je profesorica književnosti u penziji Nadežda -Nada Radović, poznata po izradi Dobrotske čipke i Dobrotske torte. Ona je tom prilikom kazala da se ona priprema prema starim receptima koji se prenose s generacije na generaciju. Govoreći o toj deliciji, Nadežda je kazala da je svaka porodica u Dobroti imala svoj recept, te se podsjetila nedavno preminule sugrađanke Dragane Knežević.

“Ove godine manifestacija se održava jedanaesti put za redom, a prvi put nakon odlaska naše drage Dragane Knežević. Ona je mnogo uradila i trudila se da Kotorska pašta postane brend Kotora. U tome joj je pomogla Turistička organizacija grada Kotora kao i Opština Kotor. Dobili smo nešto što je posebno, a naše je. Pored toga, Dragana je pokrenula Risanske makarule, Stolivske bombone od koštanja i još mnogo toga”, kazala je ona.

Jedna od najvažnijih kotorskih delicija svakako je Kotorska pašta poznatija kao i krempita. Njen originalni recept predstavlja blago Kotora i kao takva ne može se svrstavati u obični desert – ona je simbol Kotora i povezanosti sa morem. Organizacija ove manifestacije u čast Kotorske pašte prilika je da se podsjeti na važnost očuvanja tradicionalnih specijaliteta. Željka Mračević je neko ko je od samog početka uključen u organizacije Kotorske pašte.

“Ovo je za nas izuzetno važna noć. Iskoristila bih priliku da kažem ko je sve učestvovao i izradi krempite za ovu manifestaciju: Radojka Drašković, Melita Krivokapić, Vijoleta Franović, Rajka Tasić i Vjera Vičić. One su ovoga puta meštrice od pašte, koje su za ovu priliku pripremile preko 1000 komada krempit”, navela je ona.

Nova predsjednica Mjesne zajednice Stari grad, dr Bruna Lončarević pojasnila je da nekada u Kotoru nije bilo poslastičarnice, kazala da su na prostoru tadašnjeg grada postojale pašticerije, otuda naziv Kotorska pašta.

“Zahvaljujem se svim učesnicima programa, svim ženama koje su se potrudile da ovako divno naprave krempite. Nadam se da ćemo i naredne godine obnoviti ovu manifestaciju”, rekla je ona.

Direktor Turističke organizacije opštine Kotor Jovan Ristić, kazao je da je postojala želja da se ne prekine divna tradicija koju je Dragana Knežević započela prije jedanaest godina.

“Tada je Kotorska pašta bila jedna lokalna delicija, malo zaboravljena i od strane onih gradova gdje se konzumirala. Dubrovčani su dolazili kod nas kako bi probali ovu poslasticu. Draganinim upornim radom Kotorska pašta je postala nezaobilazna ponuda u gotovo svim restoranima i kafeterijama u našem gradu ali i šire. Potrudićemo se da ova fešta traje, kako bi naše gastronomsko naslijeđe kao i svako drugo bilo očuvano, unaprijeđeno i sačuvano za generacije koje dolaze”, poručio je Ristić.

Svim prisutnim poklonjene su knjige iz edicije "Nasljedje ukusa", Dobrotska torta i Kotorska pašta, kao i originalni recept Kotorske pašte na našem i engleskom jeziku.

Knjiga je posvećena pok.Dragani Knežević sa željom da ova manifestacija ali i Kotorska pašta budu inspiracija svima koji su je poznavali.

U muzičkom dijelu programa učestvovali su Gradski hor “Nikola Đurković” i Kotora i lokalna klapa “Incanto”.Takodje, u okviru programa održan je i kviz o poznavanju kako ove kotorske delicije tako i same manifestacije, a kao poklon meštrice od kotorkse krempite dijelile su simbolične slatke poklone.

Inicijatorka izrade brošure je Anita Radovic iz TO Kotor.

Originalni recept sa postupkom pripreme ustupila je poznata meštrica kotorske pašte, Melita Krivokapić.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Živković: Do HAPŠENJA nekadašnjih funkcionera bi došlo i da je DPS ostao na VLASTI

Četvrtak, 19.06.2025 | 20:22

"Da nije bilo ove politike, ne bi se raskrstilo sa politikom Miloševića 1997. godine. Da nije bilo ove politike, ovdje bi vjerovatno bio rat. Jer da je bio Andrija Mandić, nemojte da imate sumnju da bi nas i bombardovali, da bi smo imali rat ovdje. Kad kažem Andrija Mandić, ne govorim u smislu ličnosti, nego u smislu te politike", poručio je.", kazao je lider DPS-a.

Još jedan PORAZ - Mladi reprezentativci BEZ ŠANSE za prolaz

Četvrtak, 19.06.2025 | 19:39

Istorijski nastup na Evropskom šampionatu naša omladinska fudbalska reprezentacija završila je sa tri poraza i gol razlikom 1:12.

MPNI: Još sedam osnovnih škola UKLJUČENO u preventivni program ,,Vještine za adolescenciju”

Petak, 20.06.2025 | 15:10

U osnovnim školama JU OŠ ,,Vladika Danilo”, Zeta i JU OŠ ,,Drago Milović” Tivat, održane su obuke za oko 50 nastavnika u cilju sprovođenja preventivnog programa ,,Vještine za adolescenciju”, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauka i inovacija MPNI.

Zaboravite avione - Noćni VOZOVI s PRIVATNIM KABINAMA nova su opcija za brza putovanja

Četvrtak, 19.06.2025 | 19:58

Zvuči li vam ideja noćnog voza primamljivo, ali vas odbija pomisao na dijeljenje kupea sa strancem? Čini se da uskoro stiže nova generacija noćnih vozova s isključivo privatnim kabinama. . 

Odluka Vlade: Četrdeset studenata FCJK finansiraće se iz DRŽAVNOG budžeta

Četvrtak, 19.06.2025 | 21:05

Četrdeset studenata Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK) za upis na prvu godinu osnovnih studija biće finansirano iz Budžeta Crne Gore, odlučeno je na elektronskoj sjednici Vlade.

Kada se posljednji put OČISTILI FEN ZA KOSU? Sve što vam treba jeste jedan mali predmet IZ KUHINJE!

Petak, 20.06.2025 | 18:01

U svakodnevnoj žurbi često zaboravljamo na jednu važnu stvar – čišćenje predmeta i uređaja koje najčešće koristimo. I dok redovno peremo sudove ili brišemo površine, mnoge stvari koje svakodnevno dodirujemo, poput mobilnih telefona, daljinskih upravljača, tastatura ili kvaka, ostaju zanemarene.

Vaš iPhone možda NEĆE DOBITI sve iOS 26 funkcije: Evo kako da znate

Petak, 20.06.2025 | 17:51

Svi podržani uređaji dobijaju novi "Liquid Glass" dizajn, ali ključne AI funkcije ostaju ekskluzivne za iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max i celokupnu iPhone 16 seriju

Čizkejk s trešnjama bez pečenja: Ljetnja slast kojoj je teško ODOJETI!

Petak, 20.06.2025 | 17:36

Gotov u par koraka, lagan i svilenkast, čizkejk  s trešnjama bez pečenja savršen za vruće dane i ljetna druženja.

Nova evropska PRAVILA: Nema držanja ljubimaca u pet-šopovima a ni vezivanja

Petak, 20.06.2025 | 17:19

Evropski parlament predlaže stroža pravila o dobrobiti pasa i mačaka, među kojima su i ona o zabrani prodaje u prodavnicama kućnih ljubimaca.  

POŽAR u barskom naselju, VATRA zahvatila prazne bačve od ulja

Petak, 20.06.2025 | 17:08

U barskom naselju Ronkula danas oko 13 sati i 20 minuta izbio je požar koji je zahvatio prazne bačve od ulja.

DPS Kotor: Šta je LOKALNA VLAST učinila da spriječi devastaciju kulturne baštine?

Petak, 20.06.2025 | 16:59

U najnovijoj rezoluciji Evropskog parlamenta, usvojenoj prije dva dana, Crna Gora je ponovo negativno ocijenjena u oblasti očuvanja kulturne baštine, pri čemu se posebna pažnja posvećuje situaciji Boki Kotorskoj, prepoznatoj kao jednom od najvrijednijih kulturno-istorijskih područja u regionu.

NEOBIČNA kombinacija koja osvaja: Salata od dinje sa sjemenom lana

Petak, 20.06.2025 | 16:33

Ova salata od dinje sa semenom lana idealna je da vas osvježi u vrelim letnjim danima.

Zverev zakazao DUEL sa Medvedevom u polufinalu Halea

Petak, 20.06.2025 | 16:03

Njemački teniser Aleksandar Zverev plasirao se u polufinale ATP turnira u Haleu, nakon što je u četvrtfinalu savladao Italijana Flavija Kobolija sa 6:4, 7:6 (7:5).

Božović: Saradnjom modernizovati ZAKONSKE OKVIRE i pružiti pravosuđu efikasniji temelj

Petak, 20.06.2025 | 15:57

Vjerujem da kroz saradnju sa institucijama poput Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva možemo dodatno osnažiti naše kapacitete, modernizovati zakonske okvire i pružiti pravosuđu stabilniji, efikasniji temelj – posebno u kontekstu razvoja arbitraže kao mehanizma od sve većeg značaja, kazao je ministar pravde Crne Gore Bojan Božović tokom današnjeg susreta sa Lordom Robertom Ridom, predsjednikom Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva.

Ova četiri pića mogu da POVEĆAJU RIZIK od začepljenja arterija

Petak, 20.06.2025 | 15:49

Zdravlje arterija igra ključnu ulogu u prevenciji srčanih bolesti, a ishrana – uključujući i pića koja svakodnevno konzumiramo – može imati velik uticaj na njihovo stanje.