Četvrtak, 12.09.2024 | 09:17
IZVOR: index.hr

Doktorica otkriva: Ako želite brži metabolizam, IZBJEGAVAJTE četiri pića

Pića igraju značajnu ulogu u našem opštem zdravlju, ali neki napici mogu biti štetni ako se konzumiraju u prekomjernim količinama. Pića bogata ugljenimhidratima i šećerom, poput gaziranih i energetskih napitaka, mogu naglo povisiti nivo inzulina, usporiti metabolizam i dovesti do debljanja. Takva pića izazivaju brzi porast šećera u krvi, što smanjuje sposobnost djelotvorne potrošnje kalorija.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Zdravstvena savjetnica dr. Marla Jirak nedavno je na TikToku podijelila koji su najgori krivci među zaslađenim napicima te kako mogu dovesti do skokova šećera u krvi, usporenog metabolizma i debljanja. Upozorila je na sljedeća četiri pića.

1. Sportski napici

Nema ništa osvježavajuće od hladnog sportskog napitka nakon napornog treninga ili fudbalske utakmice, ali visok sadržaj šećera u ovim pićima brzo povisuje nivo šećera u krvi, podstičući pankreas na lučenje velikih količina inzulina. 

"Sportska pića poput Poweradea bogata su ugljenimhidratima i šećerom, što dovodi do nedjelotvornog načina hidracije. Pića bogata ugljenimhidratima i šećerom podižu nivo inzulina. Inzulin je hormon koji može uticati na 'ljubavne ručke'", objašnjava dr. Jirak.

2. Voćni smoothiji

Redovno konzumiranje smoothija bogatih šećerom može dovesti do čestih skokova inzulina, što može pridonijeti inzulinskoj rezistenciji. Inzulinska rezistencija otežava tijelu regulaciju nivoa šećera u krvi, usporava metabolizam i otežava mršavljenje.

Iako voćni smoothiji mogu zvučati bezopasno, dr. Jirak navodi da nisu puno drugačiji od klasičnih napitaka prepunih šećera. Upozorava da dovode do lošeg metaboličkog zdravlja jer su "prepuni šećera i ugljenihhidrata".

Najbolja opcija je pripremiti svoj smoothie kod kuće kako bismo mogli kontrolisati sastojke.

Foto: Ilustracija, Pixabay

3. Gazirani napitci

Nije iznenađenje da su gazirani napitci među najgorima za zdravlje. Bilo da je riječ o Fanti ili Coca-Coli, ova pića sadrže velike količine šećera i pružaju vrlo malo nutritivnih vrijednosti.

"Gazirani napitci i zaslađeni čajevi zapravo bi se trebali zvati 'pojačivači dijabetesa'", tvrdi doktorica. Dakle, najbolje je izbjegavati ili potpuno ograničiti ovu vrstu napitaka.

4. Voćni sokovi

Na kraju, voćni sokovi takođe nisu bezazleni kada je riječ o metabolizmu, nivou šećera u krvi i kontroli tjelesne težine.

"Prirodno voće sadrži vlakna, šećer i vodu. Ali, voćni sokovi su samo šećer i voda. Većina kupljenih voćnih sokova ima visok sadržaj ugljenihhidrata i šećera, što vodi do visokih nivoa inzulina", napominje dr. Jirak.

Zdravija alternativa zaslađenim voćnim sokovima je voda s ukusom ili nezaslađeni biljni čaj. Voda s ukusom, napravljena dodavanjem kriški limuna, limete, krastavca ili bobica, pruža osvježavajuću i ukusnu opciju bez dodatih šećera. Takođe, možete poboljšati ukus svježim začinskim biljem poput mente ili bosiljka. Druga opcija je svježe cijeđeni sok od povrća, poput soka od krastavca ili celera, koji prirodno ima nizak udio šećera.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šćepanović: Znamo gdje je Medenica bio kad je napustio svoj stan u noći prije izricanja presude i ko mu je pružao logistiku

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:52

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović saopštio je da je policija utvrdila gdje je Miloš Medenica boravio u noći kada je napustio svoj stan i ko mu je dao logistiku, ali detalje te informacije nije htio da otkrije javnosti.

Najbogatiji Crnogorac na računu ima 7,9 miliona eura

Četvrtak, 05.02.2026 | 14:37

Najveći depozit jednog crnogorskog državljanina iznosi 7,9 miliona eura, dok je najveći pojedinačni depozit u crnogorskom bankarskom sistemu, u vlasništvu domaćeg pravnog lica, čak 61,9 miliona eura.

Susret Đukanovića i Kurtija, govorili o procesima na Zapadnom Balkanu

Četvrtak, 05.02.2026 | 16:10

Na proputovanju kroz Prištinu kratko sam se sreo s premijerom Aljbinom Kurtijem i čestitao mu nedavnu izbornu pobjedu, objavio je na mreži X bivši predsjednik Milo Đukanović.

Ustavni sud dostavio Službenom listu odluku o ukidanju neradne nedjelje

Četvrtak, 05.02.2026 | 15:37

Ustavni sud Crne Gore dostavio je Službenom listu odluku o ukidanju člana 35a Zakona o unutrašnjoj trgovini, koji je propisivao zabranu rada trgovina nedjeljom i u dane državnih i drugih praznika, saopšteno iz tog suda.

Ponovo podignuta optužnica za ubistvo Danke Ilić

Četvrtak, 05.02.2026 | 14:15

Više javno tužilaštvo u Zaječaru ponovo je podiglo optužnicu protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića zbog sumnje da su 26. marta 2024. u Banjskom polju kod Bora ubili Danku Ilić (2).

Turković: Dinamika rasta penzija mora ostati u skladu sa mogućnostima budžeta

Petak, 06.02.2026 | 13:26

Nezadovoljstvo penzionera u Crnoj Gori zbog januarskog usklađivanja od 2€ je razumljivo i očekivano, ali ga je potrebno sagledati i u realnim okvirima, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković.

Bijelo Polje: Državljanka Srbije osumnjičena za krađu novca

Petak, 06.02.2026 | 13:19

Policija je u Bijelom Polju podnijela krivičnu prijavu protiv državljanke Srbije E.D. (19), zbog teške krađe na štetu jednog lica iz tog grada.

Rekord: U Sjevernoj Makedoniji zaplijenjeno 27 tona marihuane

Petak, 06.02.2026 | 13:15

Ukupno 27 tona marihuane zaplijenjeno je u četvrtak uveče u Sjevernoj Makedoniji, a zapljena je povezana sa švercom droge u Srbiju i pet tona marihune koja je pronađena u selu Konjuh kod Kruševca. Policija Sjeverne Makedonije je u četvrtak uveče u Skoplju zaplijenila deset tona marihuane u prostoru bivšeg industrijskog kompleksa OHIS, gdje je registrovano sjedište „Alfafarm DOO Skopje“.

Armenko: Ustavni sud efikasno sprovodi Plan rješavanja predmeta za 2026. godinu

Petak, 06.02.2026 | 13:03

Ustavni sud Crne Gore februar je započeo odlučivanjem po ustavnim žalbama podnijetim tokom 2024. godine, dok je planirano da se već sredinom godine započne odlučivanje o žalbama iz 2025. godine, što predstavlja dio aktivnosti usmjerenih na obezbjeđivanje blagovremene zaštite ustavnih prava građana, saopštila je predsjednica Suda Snežana Armenko.

Pojačane kontrole OKG I OIL na primorju: Kontrolisano 70 vozila i osoba, kod jedne pronađen kokain

Petak, 06.02.2026 | 12:52

Pripadnici Posebne jedinice policije juče su, na području Kotora, Tivta, Budve i Bara izvršili ciljane kontrole i tom prilikom kontrolisali oko 70 osoba i vozila, saopštila je Uprava policije UP.

Vučević se oprostio od Čikaga: Mogli smo više da postignemo na terenu

Petak, 06.02.2026 | 12:45

Crnogorski centar Nikola Vučević oprostio se od Čikaga nakon pet sezona. On je u objavi na društvenoj mreži "X" poručio da je zahvalan na svemu što mu je klub pružio, te da je očekivao da će postići više.

Abazović iz Vašingtona: "Antimafija" zakon najbolji mehanizam za borbu protiv OKG

Petak, 06.02.2026 | 12:15

Predsjednik Građanskog pokreta URA dr Dritan Abazović boravio je u Vašingtonu, gdje je održan Nacionalni molitveni doručak. Pored učešća na tom događaju, koji okuplja brojne lidere iz svih zemalja svijeta, Abazović je održao niz bilateralnih susreta, a učestvovao je i na konferenciji o narko-terorizmu, održanoj na Kapitol Hilu.

Đeljošaj: Vlada poštuje odluku Ustavnog suda o neradnoj nedjelji, dijalogom doći do rješenja

Petak, 06.02.2026 | 12:15

Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet raspravlja danas o neradnoj nedjelji, u kontekstu odluke Ustavnog suda.

GP Vraćenovići: Oduzete elektronske cigarete vrijedne više od 3.000 eura, krivična prijava protiv jedne osobe

Petak, 06.02.2026 | 12:12

Na graničnom prelazu Vraćenovići je, tokom kontrole autobusa, kod putnika M.K. (50) pronađeno 400 komada elektronskih cigareta vrijednosti oko 3.200 eura i na teret mu se stavlja krijumčarenje, saopšteno je iz Uprave policije.

Podgorica ostvarila 342.000 noćenja u 2025. godini: Rast broja turista i snažan razvoj manifestacija

Petak, 06.02.2026 | 12:07

Glavni grad Crne Gore nastavlja da potvrđuje poziciju rastuće urbane turističke destinacije, uz zabilježen porast broja turista i ohrabrujuće trendove u popunjenosti smještaja tokom prethodne godine.