Srijeda, 23.10.2024 | 18:53
IZVOR: ona.rs

"Ženama je potrebno 10, a muškarcima 6 SATI SNA": Doktor objasnio zašto je to tako

Ženama je potreban neisprekidan san.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Naučnici su odavno dokazali značaj sna za funkcionisanje cjelokupnog organizma, fizičko i mentalno zdravlje. Međutim, decenijama unazad važi jedno pravila za oba pola - sedam ili osam sati sna za odrasle.

Da li su istraživanja uzela u obzir razliku u muškim i ženskim hormonima i neuronima? Čini se da nisu, sve do sada. Mit je, napokon, "razbijen" - žene trebaju drastično više sna.

"Muškarac može da se "izvuče" sa sedam, osam sati sna. Možda periodično i sa šest, mada to ne preporučujem. Ali žene trebaju osam do deset sati sna, zbog hormonalnih rezervi. Žene zavise mnogo od adrenalne žlijezde koja im proizvodi dnevnu dozu hormona. Muškarci ne, njima se 98 odsto hormona proizvodi u testisima, a testisi rade bez obzira da li spavate ili ne. Ženama je potreban neisprekidan san. Vitalnost muškarca počiva u testosteronu", rekao je dokor Patrik Flin.

VIDEO MOŽETE POGLEDATI OVDJE!

Izvor: ona.telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kako vidjeti Wi-Fi LOZINKU na telefonu?

Četvrtak, 11.09.2025 | 12:14

Sjećate li se posljednji put kada vas je prijatelj posjetio i zatražio vašu Wi-Fi lozinku?

Mujović sa mještanima Zabjela: Sačuvaćemo zelenu površinu i pronaći zajedničko rješenje

Četvrtak, 11.09.2025 | 12:14

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović održao je sastanak sa predstavnicima mještana Zabjela i inicijatorima ideje o izgradnji parka.

Balijagića će braniti Muzurović: Sud ODREDIO branioca po službenoj dužnosti

Četvrtak, 11.09.2025 | 11:51

Bjelopoljski advokat Rešad Muzurović, inače nekadašnji dugogodišnji sudija Vrhovnog suda Crne Gore, postavljen je za branioca po službenoj dužnosti Aliji Balijagiću, osumnjičenom za dvostruko ubistvo u Sokocu.

Oktobar im donosi čist luksuz: ČETIRI ZNAKA živjeće kao kraljevi

Četvrtak, 11.09.2025 | 11:39

Oktobar je mjesec u kojem četiri znaka Zodijaka doživljavaju život pun luksuza i mogućnosti.

Svi pričaju o ROĐENDANSKOJ TORTI Luke Modrića: Evo i zašto

Četvrtak, 11.09.2025 | 11:17

Slavni hrvatski nogometaš Luka Modrić proslavio je 40. rođendan, a najveću pažnju za ovaj poseban dan privukla je rođendanska torta.

Tužioci istražuju VRŠNJAČKO NASILJE u školi u Golubovcima

Četvrtak, 11.09.2025 | 11:08

Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo (ODT) formiralo je predmet u vezi sa vršnjačkim nasiljem u kojem je teško povrijeđen petnaestogodišnjak iz Podgorice.

Novaković Đurović: Izborna reforma NIJE ZAVRŠENA, otvorene liste ključni cilj

Četvrtak, 11.09.2025 | 10:54

Reforma izbornog zakonodavstva usvojena u julu, kojom je utvrđen datum lokalnih izbora u jednom danu, profesionalizacija DIK-a i kvota od 40% za manje zastupljeni pol, za Građanski pokret URA je samo dio kompletne izborne reforme, saopštila je potpredsjednica URE Ana Novaković Đurović.

Endi Medauel o starenju: "Izgledaću onako kako treba – kao baka, jer VOLIM SEBE"

Četvrtak, 11.09.2025 | 10:23

Endi Mekdauel osvrnula se na prirodno starenje koje i sama promoviše i poručila ženama da ne treba da se stide svojih godina, već da ih ponosno nose baš kao što ona to radi.

Ovo je žena ubijenog Čarlija Kirka: Iza sebe OSTAVIO poznatu ljepoticu i dvoje male djece

Četvrtak, 11.09.2025 | 10:02

Vijest o tragičnoj smrti američkog konzervativnog aktiviste i osnivača organizacije Turning Point USA, Čarlija Kirka, potresla je javnost.

Zatvorski policajci upozoravaju: UIKS PREPUŠTEN na milost i nemilost kriminalaca

Četvrtak, 11.09.2025 | 09:49

Sindikat zatvorskih službenika upozorio je da stanje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) postaje sve ozbiljnije, navodeći da pored najavljenog štrajka pritvorenika, kulminira i nezadovoljstvo zaposlenih, posebno zatvorskih policajaca.