Srijeda, 27.11.2024 | 20:50
IZVOR: krstarica.rs

Čuva srce i poboljšava pamćenje - Ovo JEFTINO VOĆE je PRAVA RIZNICA ZDRAVLJA

Ove male bobice možda kriju veliku tajnu za očuvanje našeg uma i tijela u budućnosti!




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Jedno malo, ali moćno voće – brusnice, možda krije ključ za očuvanje pamćenja i prevenciju demencije! Istraživači sa britanskog Univerziteta Istočna Anglija otkrili su da dnevna konzumacija brusnica može biti ključ za poboljšanje pamćenja, usporavanje razvoja demencije i čak smanjenje „lošeg“ holesterola, piše b92.net.

Studija je pratila 60 zdravih ispitanika tokom 12 nedjelja, pri čemu je polovina njih svakodnevno konzumirala prah od brusnice, dok je druga polovina primala placebo. Rezultati su bili iznenađujući – ispitanici koji su konzumirali brusnice pokazali su značajno poboljšanje u pamćenju u svakodnevnim događajima, bolju cirkulaciju krvi u mozgu i čak smanjenje nivoa „lošeg“ holesterola.

Dr David Vauzour, vođa istraživanja, ističe da je ovo jedna od prvih studija koja istražuje dugoročni uticaj brusnica na kognitivne sposobnosti i zdravlje mozga. Rezultati su veoma ohrabrujući i mogu poslužiti kao osnova za buduća istraživanja o uticaju brusnice i sličnih bobica na zdravlje mozga.

Brusnice su poznate po svojoj moći u borbi protiv slobodnih radikala u telu, zahvaljujući antioksidansima poput vitamina C i E, kao i flavonoidima. Osim toga, bogate su vlaknima, što može pomoći u promovisanju zdravog varenja i očuvanju zdravlja urinarnog trakta.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nikolić: Crnoj Gori treba jača podrška saveznika da se odupre destabilizaciji njenog evropskog puta

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:33

Brzo učlanjenje Crne Gore u EU predstavljalo bi ozbiljan vrijednosni i ideološki udarac za Moskvu i Beograd, poručio je šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić u govoru na bezbjednosnom forumu “Ulaganje 5% u zajedničku odbranu i posvećenost partnerstvu sa SAD”, koji se održava u Kongresu Sjedinjenih Država.

Jokiću saopštili da je ispisao istoriju – Pogledajte njegovu reakciju (VIDEO)

Četvrtak, 05.02.2026 | 09:50

ikola Jokić napravio je još jedan korak ka vječnosti.

Parcela na Koniku i zvanično postala svojina SPC

Četvrtak, 05.02.2026 | 12:16

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve potpisao je sporazum kojim je ta organizacija postala vlasnik parcele na Koniku.

Konatar: Neozbiljni ljudi pokrivaju ozbiljne funkcije - rezultat toga je bjekstvo Medenice i Mitrović

Četvrtak, 05.02.2026 | 10:32

Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar rekao je da je za danas inicirana sjednica Odbora za odbranu i bezbjednost kako bi građani saznali kako se došlo u situacuju da u roku od nedjelju dana pobjegnu od izdržavanja zatvorske kazne dvije osobe-bivša specijalna tužiteljka Lidija Mitrović i Miloš Medenica.

Crnogorski biser Andrija Vukoje donio preokret i plasman Intera u osminu finala

Četvrtak, 05.02.2026 | 11:31

Crnogorski dragulj Andrija Vukoje bio je junak večeri u Njemačkoj i jedan od ključnih razloga zbog kojih je Inter obezbijedio plasman u osminu finala UEFA Omladinske lige

Saudijska liga upozorila Ronalda da ne može da odlučuje van svog kluba

Petak, 06.02.2026 | 08:27

Saudijska fudbalska liga upozorila je Kristijana Ronalda da nijedan pojedinac, pa makar bio najveća zvijeda takmičenja, ne može da donosi odluke van svog kluba.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:59

Pročitajte vremensku prognozu za petak.

Radnici „bolovali” 5.146 dana: U Opštini Budva odsustvovanja zaposlenih skoro kao u vrijeme korone

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:54

Radnici Opštine Budva, njih 427 zaposlenih u 17 službi i sekretarijata, prošle godine bili su ukupno 5.146 dana na bolovanjima, što je 520 dana više nego 2024. kada je takođe ostvareno povećanje odsustva zaposlenih u odnosu na godinu prije toga.

Mikić: NSD neće napustiti vlast, fotelje i interesi nijesu ugroženi

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:42

Poslanik i politički direktor URA-e Zoran Mikić smatra da Nova srpska demokratija neće napustiti vlast, dok zahtjeve o identitetskim pitanjima ocjenjuje kao neprihvatljive u ključnom trenutku za evropski put Crne Gore.

Barselona želi domaćinstvo finala Lige šampiona

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:35

Fudbalski klub Barselona, u saradnji sa Gradskim vijećem Barselone i Vladom Katalonije, podnio je Evropskoj fudbalskoj uniji početnu dokumentaciju za organizaciju finala Lige šampiona 2029. godine.

Finale izmaklo crnogorskim jedriličarima na Španiji

Četvrtak, 05.02.2026 | 21:17

Takmičenje na regatnom polju na Lanzaroteu završeno je bez plasmana crnogorskih jedriličara u medal race regate u klasama ILCA 7 i ILCA 6, iako su bili veoma blizu završnici.

Šćepanović: Znamo gdje je Medenica bio kad je napustio svoj stan u noći prije izricanja presude i ko mu je pružao logistiku

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:52

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović saopštio je da je policija utvrdila gdje je Miloš Medenica boravio u noći kada je napustio svoj stan i ko mu je dao logistiku, ali detalje te informacije nije htio da otkrije javnosti.

Butorović: Očekujemo pozitivan ishod odluke NSD-a

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:31

Ministar bez portfelja, zadužen za saradnju sa Skupštinom, iz Pokreta Evropa sad Milutin Butorović kazao je da je vlast nastavila da funkcioniše i nakon otkazivanja podrške Demokratske narodne partije.

Beograd: Saslušan državljanin Crne Gore, osumnjičen da je prerušen u dostavljača pucao na vratima stana

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:16

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da je predložilo sudu određivanje pritvora za državljanina Crne Gore Vukašina M. (20), zbog sumnje da je 30. januara u ulici Ratka Mitrovića, prerušen u dostavljača hrane, pokušao da ubije D.S.

Tramp: Nisam koristio Ministarstvo pravosuđa za obračun sa političkim suparnicima

Četvrtak, 05.02.2026 | 20:08

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da nije koristio Ministarstvo pravosuđa za obračun sa političkim suparnicima, odnosno da bi se "osvetio".