Stručnjakinja je pojasnila na što bismo trebali pripaziti prilikom odabira parfemske, odnosno toaletne vode jer odabir koncentracije mirisa u parfemu treba prilagoditi podneblju u kojem se živi, prigodama gdje se parfem nosi.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Parfem je jedna od onih ličnih stvari koja nas podsjeća na određeni trenutak iz prošlosti, dragu osobu, dio životnog perioda... Uvijek ćemo bez problema reći koje mirise volimo - puderaste, cvjetne, svježe, orijentalne, drvenaste... Izbora i nota je uistinu mnogo i mnogi će znati navesti koje se note nalaze u njihovom omiljenom parfemu, barem približno, no znate li koja je tačna razlika između Eau de Parfem i Toaletna voda natpisa koje viđamo na svakoj bočici?
Kako piše Byrdie, razlika između toaletne i parfemske vode jako je jasna i jednostavna. Naime, ti se miris međusobno razlikuju po koncentraciji mirisa. Prema riječima stručnjakinje Mary Wallace, u toaletnim vodama koncentracija mirisa je između 8 i 12 posto, dok u parfemskim vodama ta je koncentracija između 12 i 18 posto. Dodaje kako ta koncentracija može varirati zavisno o brendu, ali bez obzira na tačnu brojku, koncentracija mirisa uvijek će biti veća u parfemskoj nego toaletnoj vodi.
Traje li parfemska voda duže od toaletne?
Zanimljivo je kako se naš doživljaj parfema mijenja upravo zbog količine koncentracije mirisa. Stručnjakinja Wallace pojašnjava da, s obzirom na to da je u parfemskim vodama prisutna veća koncentracija mirisa, to utiče na dužinu trajanja i aromatičnost. Pojednostavljeno, parfemska voda na koži duže traje i aromatičnija je od toaletne, koja će brže ispariti.
Miriše li toaletna i parfemska voda jednako?
One ne moraju mirisati jednako, bez obzira na to što je naznačeno na samom pakiranju. Primjer, parfemska voda ne znači samo veću koncentraciju mirisa, nego je to nova interpretacija originalnog sastava, što daje potpuno novu dimenziju samog mirisa. Wallace objašnjava kako je toaletna voda često laganija i svježija, dok je parfemska dugotrajnija i bogatija. Za dnevne prilike, primjer odlazak na posao, smatra kako je ugodnije i prikladnije nositi toaletne vode, dok su parfemske rezervisane za veče i posebne prilike. Takođe, u obzir treba uzeti i temperaturu, kao i doba godine. U vlažnim klimama bolje odgovara toaletna voda, dok je za hladnije vrijeme prikladnija parfemska.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Ako do sada niste, vrijeme je da prije kupovine obratite pažnju kupujete li toaletnu ili parfemsku vodu. Testirajte obje i potom zaključite koji vam miris više odgovara. Takođe, obratite pažnju na vlastiti lifestyle, klimu u kojoj živite, doba godine, kao i prilike u kojima ćete nositi parfem.
KOMENTARI (0)