Četvrtak, 01.05.2025 | 09:19
IZVOR: klix.ba

Ove VRSTE SIRA mogu vam pomoći u regulaciji VISOKOG KRVNOG PRITISKA

Visoki krvni pritisak, poznat i kao hipertenzija, čest je, posebno među starijom populacijom, a neke namirnice mogu ga sniziti.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Hipertenzija može dovesti do opasnih zdravstvenih posljedica poput srčanog ili moždanog udara. Ono što još više zabrinjava je činjenica da često nema jasnih simptoma, pa mnogi ljudi niti ne znaju da ga imaju. Među najvažnijim činioci koji povećavaju rizik od razvoja hipertenzije su prekomjerna tjelesna težina i loša ishrana.

Stručnjaci posebno upozoravaju na grupu namirnica koju treba ograničiti kako bi se smanjio rizik od visokog krvnog pritiska, a to je ultraprocesirana hrana. Ako želite sniziti krvni pritisak, važno je usredsrediti se na uravnoteženu prehranu s malo soli.

Među korisnim namirnicama ističe se sir koji se proizvodi fermentacijom koja je dobra za zdravlje crijeva i mikrobiom, a takođe  je i bogat izvor važnih nutrijenata poput kalcijuma, masti, proteina i vitamina. Odabir prave vrste sira može pomoći u regulaciji krvnog pritiska, piše Eating Well.

Novo istraživanje pokazalo je da povećani unos kalcijuma može blago sniziti sistolički i dijastolički krvni pritisak. Naučnici su zaključili da to ukazuje na moguću ulogu kalcijuma u prevenciji hipertenzije, a male promjene pritiska mogu imati značajne zdravstvene prednosti u smislu smanjenja rizika od bolesti krvnih sudova.

Vrste sireva koje preporučuju nutricionisti i koji su pogodni za regulaciju krvnog pritiska su švajcarski sir, mozzarella, kozji sir i rikota. Naime, prema riječima nutricionistkinje Lauren Trahan, koja je za Eating Well rekla da švajcarski sir ima najmanje natrijuma, samo 54 miligrama po porciji od 28 grama. Ovaj sir je manje prerađen, pa prirodno sadrži manje soli, a bogat je i kalcijumom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vučić: Studenti NE MORAJU da čekaju do sjutra - NISMO PRIHVATILI ultimatum

Petak, 27.06.2025 | 21:09

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je uoči sjutrašnjih demonstracija, koje su najavili studenti u blokadi, da „Srbija nije prihvatila ultimatum“.

Savić poslije POBJEDE nad Srbijom: Znali smo šta želimo – i OSTVARILI smo to

Petak, 27.06.2025 | 21:33

Selektor crnogorske vaterpolo reprezentacije Dejan Savić istakao je zadovoljstvo nakon trijumfa nad Srbijom (12:11) na otvaranju turnira u Budimpešti, posebno zbog načina na koji su njegovi igrači iznijeli meč u najvažnijim trenucima.

MVP: Najoštrije OSUĐUJEMO postupanje nadležnih organa Srbije prema Marunoviću, ZAHTIJEVAMO detaljno objašnjenje postupka

Petak, 27.06.2025 | 20:40

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopštilo je večeras da najoštrije osuđuje današnje postupanje nadležnih organa Srbije "prema crnogorskom reditelju Danilu Marunoviću, koji je, bez najave, priveden na saslušanje, a nakon toga mu je izrečena i mjera napuštanja teritorije Srbije".

Naučnici istražuju: Više od HILJADU BAČVI nuklearnog otpada otkriveno na dnu Atlantika

Petak, 27.06.2025 | 20:18

U sklopu međunarodne ekspedicije, naučnici su otkrili i precizno locirali više od hiljadu bačvi s nuklearnim otpadom u sjeveroistočnom dijelu Atlantskog okeana.

Iznenađujuće, ali istinito: TOPLI ČAJ vas RASHAĐUJE bolje od hladnih pića

Petak, 27.06.2025 | 21:49

Iako na prvu ne djeluje logično, ispijanje toplog čaja tokom ljeta može pomoći tijelu da se efikasnije rashladi nego konzumacijom ledenih pića.

MUP: Na Slaviji PRISUTNO oko 36.000 ljudi; Studenti: Nastavićemo gdje smo bili PREKINUTI

Subota, 28.06.2025 | 19:36

U toku je studentski protest “Vidimo se na Vidovdan” na Trgu Slavija u Beogradu.

Mit ili zabluda: Da li češće ŠIŠANJE zaista ubrzava rast KOSE?

Subota, 28.06.2025 | 19:27

Često šišanje ne ubrzava rast kose jer kosa raste iz folikula u temenu, a ne sa krajeva. Ipak, redovno uklanjanje ispucalih vrhova spriječava lomljenje i pomaže da kosa zdravije i brže napreduje.

Rušenje mitova o hidrataciji - Evo zašto ista količina VODE nije dobra za sve

Subota, 28.06.2025 | 19:11

Neki od savjeta koje ste do sada bespogovorno pratili ne samo da su zastareli, već vam mogu napraviti više štete nego koristi

Siner se oglasio nakon SMJENE TRENERA trenera - Otkrio razloge iznenadne ODLUKE

Subota, 28.06.2025 | 18:40

Italijanski teniser Janik Siner prvi put je govorio o odluci da se rastane sa trenerima Ulisesom Badijom i Markom Panikijem.

Održana XXIII redovna Skupština akcionara EPCG

Subota, 28.06.2025 | 18:34

U Nikšiću je 28. juna 2025. godine održana XXIII redovna Skupština akcionara Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić. Skupštinom je predsjedavao izvršni direktor Ivan Bulatović, a razmatrano je ukupno 13 tačaka dnevnog reda.

Protest 'Vidimo se na Vidovdan' počeo na Slaviji - Građani se okupljaju

Subota, 28.06.2025 | 18:28

Studentski protest “Vidimo se na Vidovdan” počeo je danas u 18 časova na Trgu Slavija u Beogradu.

UHAŠEN zbog SUMNJE da je IZAZVAO požar na jednom objektu u Ulcinju

Subota, 28.06.2025 | 18:16

Ulcinjska policija uhapsila je L.H. (38) sa Kosova zbog sumnje da je izazvao požar na jednom objektu u tom gradu, u mjestu Ulcinjsko polje tako što je neposredno prije ulaska u unutrašnjost bacio opušak koji je izazvao požar, saopštili su iz Uprave policije.

Vatrogasci SPRIJEČILI širenje POŽARA na Srpštansko brdo

Subota, 28.06.2025 | 17:54

Brzom intervencijom podgoričke Službe zaštite i spašavanja oko 15 sati i 40 minuta zaustavljena je vatrena stihija koja je prijetila da zahvati Srpštansko brdo u Zeti.

Android nadoknađuje zaostatak - Nova FUNKCIJA kao odgovor na iOS

Subota, 28.06.2025 | 17:44

Google možda radi na novoj funkciji za Android koja veoma podsjeća na Contact Posters, funkciju koju iPhone korisnici vrlo dobro poznaju.

Ne ignorišite ove signale - Vaš telefon možda traži ZAMJENU

Subota, 28.06.2025 | 16:48

Ne čekajte da skroz prestane sa radom.